Strona główna                                Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                    Archiwum 2012     2013  2014   2015  2016   2017
 

AKTUALNOŚCI

2018


   aktualizacja 15.11.2018 r.

 

KOLEJNY JUBILEUSZ

70 urodzin

 

       14 listopada delegacja członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni spotkała się z dh Andrzejem Nakielskim, by złożyć mu życzenia  urodzinowe.

 Z okazji urodzin  życzymy druhowi dużo szczęścia oraz zdrowia.

                                                                                                  Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni

 

 
 

Pobiegli na 100 – lecie niepodległości.

       Tegoroczna, ósma edycja Krutyńskiego Biegu Niepodległości była wyjątkowa, bowiem odbyła się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku. To impreza, której celem jest połączenie aktywności fizycznej ze świętowaniem tak ważnego dla naszego kraju dnia. W imprezie wzięło udział 96 osób. Byli tacy co wybrali rower, kijki nornic walking lub spacer z pupilem. Wielu uczestników bierze udział w biegu od ośmiu lat, ale byli i tacy, którzy wystartowali po raz pierwszy. Po przybyciu na metę wszyscy uczestnicy odśpiewali wspólnie hymn.
Bieg ze względów organizacyjnych odbył się około godz. 11:30. Uczestnicy biegu startowali na dwóch dystansach około 2 km i 6 km. Po wręczeniu medali odbyło się uroczyste wsadzenie dębu szypułkowego – potomka „Dębu nad Mukrem” pomnika przyrody, który rośnie w Rezerwacie Królewska Sosna. Dąb został wspólnie posadzony przez: Panią Agnieszkę Kurczewską Wójta Gminy Piecki, Annę Sobiech Dyrektora Szkoły Podstawowej w Krutyń, Krzysztofa Wittbrodt Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Feliksa Kaczanowskiego Prezesa Stowarzyszenia „Nasza Krutyń”, dh Waldemara Bzurę Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz Ewę Dulną pomysłodawcę projektu „Drzewo wolności – 100 lat niepodległości”.

Wyniki VIII Krutyńskiego Biegu Niepodległości:
Kategoria I /dzieci do szóstego roku życia z rodzicami/
I miejsce: Matylda Nakielska wraz z rodzicami Sarah i Konradem Nakielskim
II miejsce: Alicja Wittbrodt i Beata Szulc – Wittbrodt
III miejsce: Julia Czajka wraz z rodzicami Moniką i Marcinem Czajka
Kategoria II /uczestnicy w wieku 7 – 9 lat/ dziewczynki
I miejsce: Wiktoria Kulas
II miejsce: Maja Serowik
III miejsce: Zuzanna Domżała i Wiktor Domżała
Kategoria II /uczestnicy w wieku 7 – 9 lat/ chłopcy
I miejsce: Marcel Sobiech
II miejsce: Jakub Czajka
III miejsce: Aleksander Sobiech
Kategoria III /uczestnicy w wieku 10 – 13 lat/ dziewczynki
I miejsce: Łucja Kulig
II miejsce: Hanna Kulig
III miejsce: Kaja Kulas
Kategoria III /uczestnicy w wieku 10 - 13 lat/ chłopcy
I miejsce: Marcel Skrocki
II miejsce: Krzysztof Wieczorek
III miejsce: Łukasz Sobiech
Kategoria IV /uczestnicy w wieku 14 - 18 lat/ chłopcy
I miejsce: Paweł Sobiech
II miejsce: Antoni Dmuchowski
III miejsce: ------------
Kategoria V /uczestnicy pow. 18 lat/ kobiety
I miejsce: Alicja Bartel
II miejsce: Jolanta Kojro
III miejsce: Anna Mierzwicka
Kategoria V /uczestnicy pow. 18 lat/ mężczyźni
I miejsce: Mirosław Kulas
II miejsce: Piotr Kulas
III miejsce: Grzegorz Zawrotny

VIII Krutyński Bieg Niepodległości został dofinansowany ze środków Gminy Piecki.
Projekt „Drzewo wolności – 100 lat niepodległości” został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Uczestnikom ósmej edycji Krutyńskiego Biegu Niepodległości serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Dziękujemy Państwu Sarah i Konradowi Nakielskim za pomoc w organizacji poczęstunku.

Organizatorzy:
Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni
Gmina Piecki
Współorganizator:
Szkoła Podstawowa w Krutyni
Stowarzyszenie "Nasza Krutyń"
Mazurski Park Krajobrazowy
Nadleśnictwo Strzałowo

 

 
 

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze w Pieckach

 

       W niedzielę 7 października na stadionie wiejskim w Pieckach odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. W zmaganiach wzięło udział pięć drużyn, w tym jedna Żeńska Drużyna Pożarnicza działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Macharach.
Według regulaminu odbyła się sztafeta z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowe.
W ostatecznym podsumowaniu zawodów pierwsze miejsce zajęli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieckach, na drugim miejscu podium stanęli strażacy z Krutyni. Trzecie miejsce zajęli druhowie z OSP w Nawiadach. W kategorii drużyn żeńskich na podium stanęły druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Macharach.
Zawody zostały zorganizowane przez Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach.

 

Szczycieński Bieg Niepodległości.

       7 października druhowie Mirosław i Piotr Kulas wzięli udziała w Szczycieńskim Biegu Niepodległości. Zawody odbyły się na Placu Juranda, a zawodnicy biegi dookoła Jeziora Dużego Domowego. W klasyfikacji biegu głównego w kategorii 36 - 50 M. Druh Mirosław zajął szóste miejsce, a druh Piotr dwunaste na 79 startujących. GRATULUJEMY!

VIII Puchar Puszczy Piskiej

       Reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni doskonale spisała się w VIII Pucharze Puszczy Piskiej Spychowo 2018. Dh Ewa zajęła drugie miejsce w swojej kategorii. Złoto, w kategorii M60, powędrowało do dh. Feliksa. W kategorii M20 naszą jednostkę reprezentował dh Maciej.

 

Milko Mazury MTB

      Strażacy też tam byli Reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni na Milko Mazury MTB. Gratulujemy druhom Feliksowi i Konradowi!

Święto Pieczonego Ziemniaka

        15 września na ternie Ośrodka Wypoczynkowo - Turystycznego "Perła Krutyni" w Nowym Moście odbyło się gminne święto, którego głównym motywem był ziemniak. Święto Pieczonego Ziemniaka odbyło się tam po raz trzeci i jak co roku nie zabrakło druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych w Krutyni i Ukcie.

Maraton Kadyny MTB

       W miniony weekend dh Feliks brał udział w wyścigu dla prawdziwych twardzieli. Maraton Kadyny MTB nie należał do najłatwiejszych, ale na strażaków zawsze można liczyć. Trasa została przejechana. Cel został osiągnięty! Druhu Feliksie gratulujemy, nie jeden młody strażak może pozazdrościć wytrwałości, zawziętości i determinacji.

70 urodziny

       7 września dh Marian Bzura obchodził siedemdziesiąte urodziny. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz jej członków, którzy w imieniu wszystkich strażaków życzyli zdrowia.

 

 

 X Krutyńska Noc Świętojańska

"Wsi spokojna, wsi wesoła..."

Noc z 23. na 24. czerwca to najkrótsza noc w roku, zwana sobótką, nocą świętojańską albo palinocką. Była to wg wierzeń noc wyjątkowa, pełna czarów, tajemnych mocy i miłości. W noc świętojańską o północy zakwita kwiat paproci. Kto miał szczęście znaleźć ten kwiat, ten mógł dowiedzieć się o wszystkich ukrytych skarbach.

       Za nami jubileuszowa X Krutyńska Noc Świętojańska, która odbyła się na boisku szkolnym tuż nad malowniczą rzeką Krutynią. Uroczystość rozpoczął zespół PIECKOWIANIE, następnie wystąpiła grupa teatralna dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krutyni i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Krutyni. Młodzi artyści przedstawili program artystyczny wg pomysłu i pod kierunkiem Pani Ewy Dulnej oraz Pani Małgorzaty Szyszuk, w którym przybliżyli zebranym na placu przybyłym gościom stary mazurski świętojański zwyczaj. Po zakończeniu inscenizacji wszyscy przybyli goście udali się nad rzekę, aby wziąć udział w spływie łodziami po rzece Krutyni, puszczaniu wianków i tradycyjnej pierwszej letniej kąpieli. Dzięki przewoźnikom ze Stowarzyszenia „Perkun”, każdy miał możliwość wziąć udział w spływie, podczas którego swój repertuar przedstawił Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Leśna Brać" z Nadleśnictw Spychowo i Strzałowo. W trakcie spływu uczestnicy nocy świętojańskiej mogli jeszcze raz wysłuchać tradycyjnej muzyki ludowej w wykonaniu zespołu PIECKOWIANIE, jak również włączyć się do wspólnego śpiewania.
            Organizatorem tegorocznej imprezy byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni, Szkoła Podstawowa w Krutyni oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Krutyni.

                W czasie uroczystości rodzice sprzedawali domowe wypieki, a pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki dzieciom ze szkoły. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, obsługi szkoły, rodziców, dzieci oraz pomocy miejscowych przedsiębiorców było możliwe kolejne przeżycie nocy świętojańskiej nad rzeką Krutynią.

                X Krutyńska Noc Świętojańska została dofinansowana ze środków publicznych Gminy Piecki.

Warsztaty plecenia wianków

                22 czerwca w ramach realizacji zadania publicznego pn.: "Upowszechnienie kultury i sztuki twórców profesjonalnych i amatorskiego ruchu kulturalnego. Szerzenie i podtrzymywanie tradycji regionalnych - X Krutyńska Noc Świętojańska" w Szkole Podstawowej w Krutyni zorganizowano warsztaty plecenia wianków świętojańskich.

                Podczas dwugodzinnych warsztatów upleciono około trzydziestu wianków. Wykorzystano do tego leśne i polne rośliny oraz zakupione w ramach projektu kwiaty. W warsztatach wzięło udział czterdzieści jeden osób.

                Zadanie zostało dofinansowane w ze środków publicznych Gminy Piecki.

Piknik Bezpieczeństwa i Zdrowia

     16 czerwca w Sorkwitach odbył się piknik, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo i zdrowie.  W imprezie wzięli udział przedstawiciele Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna i dh Piotr Kulas.

     Pomysł na Piknik Bezpieczeństwa i Zdrowia związany jest ze zbliżającymi się wakacjami. To właśnie w tym czasie dochodzi do wielu nieszczęśliwych sytuacji. Podczas pikniku pokazano jak udzielać pomocy, z kim się kontaktować w celu jej uzyskania oraz w jaki sposób podejmować samodzielnie działania do momentu przybycia służb ratowniczych, pogotowia ratunkowego, czy strażaków.

     Na uczestników pikniku czekało wiele innych atrakcji m.in.: stanowiska policji, na którym funkcjonariusze propagowali zdrowy i trzeźwy styl życia, stanowiska instruktażowe związane z pierwsza pomocą przedmedyczną, pojazdy strażackie oraz wiele innych atrakcji i konkursów dla dzieci.

 

Dzień Dziecka

                Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, dlatego też członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przy współpracy ze szkołą podstawową zaprosili dzieci na piknik, który został zorganizowany na terenie Szkoły Podstawowej w Krutyni.

                W poniedziałkowe przedpołudnie 18 czerwca na dzieci czekało wiele atrakcji. Uczestniczyły one w konkursach sprawnościowych przygotowanych przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Każdy mógł upiec kiełbaskę na ognisku. Podczas pikniku nie zabrakło stanowisk ze zdrową żywnością. W tym tak ważnym dla dzieci dniu, nie zabrakło słodkich niespodzianek oraz owoców, które były ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców.

 

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

                W dniach 15 - 17 czerwca na terenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni odbył się kurs Kwalifikowanej Pierwszej  Pomocy, po którym uczestnicy uzyskali tytuł "ratownika". Celem kształcenia jest przygotowanie ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Piecki do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich zespołom ratownictwa medycznego.

                W kursie uczestniczyły druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach, Starych Kiełbonkach, Nawiadach i Krutyni.

                Tytuł ratownika otrzymali: dh Zbigniew Cesarek, dh Elżbieta Dulna, dh Mateusz Gorczyca,  dh Paweł Jędrzejczyk, dh Jacek Radomski, dh Norbert Rudnik, dh Szymon Samsel, dh Piotr Kulas, dh Sławomir Samsel, dh Krzysztof Sobiech, dh Maciej Niemiro, dh Konrad Nakielski oraz dh Artur Sobiech.

 

Obchody Dnia Białego Bociana

                1. czerwca druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni uczestniczyli w Obchodach Dnia Białego Bociana, którego organizatorem jest Mazurski Park Krajobrazowy. Podczas tegorocznych obchodów druhowie zaprezentowali sprzęt ratowniczo - gaśniczy jakim dysponuje jednostka. Zainteresowanych zapoznano z uzbrojeniem osobisty strażaków, czyli odzieżą ochronną, aparatami dróg oddechowych wraz z sygnalizatorami bezruchu, sprzętem oświetleniowym oraz sprzętem łączności. Duże zainteresowanie budził sprzęt burzący, a przede wszystkim tzw. "huligan".

 

Ćwiczenia sekcji wodnej na Jeziorze Mokrym

                W czerwcu rozpoczęły się regularne ćwiczenia członków Sekcji Wodnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. W pierwszym spotkaniu wzięli udział: dh Waldemar Bzura, dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna i dh Piotr Kulas. Podczas spotkań druhowie wymieniają się doświadczeniami i doskonalą taktykę oraz technikę ratownictwa wodnego. W tym samym czasie patrolują jeziora na terenie gminy Piecki.

 

Jubileusz

       Druh Zygfryd Werner w dniu 23 maja obchodził 60 urodziny. Z życzeniami udali się druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w składzie: dh Ewa Dulna, dh Feliks Kaczanowski, dh Piotr Kulas, dh Roman Nakielski oraz dh Stanisław Wieczorek.

       Z okazji urodzin, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz druhny i druhowie pragną złożyć Druhowi Zygfrydowi Werner najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, cierpliwości i pomyślności oraz by nasz patron Święty Florian miał Cię zawsze w swojej opiece.

                                                                                                                             Zarząd OSP w Krutyni

 

Warsztaty capoeira

                W dniach 19 i 20 maja w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach odbyły się warsztaty brazylijskiej sztuki walki dla początkujących - capoeira.  Dwudniowe warsztaty poprowadził instruktor Ferro z Grupo Capoeira Brasil z Kwidzyna, który jest również koordynatorem GCB Szczytno i GCB Krutyń oraz pochodzący z Brazylii Professor Bailarino.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Krutyni oraz GCB Szczytno oraz dofinansowane ze środków publicznych Gminy Piecki.  

 

Mundur na rowerze

                Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Mundur na rowerze 2018", która ruszyła 22 maja z Białegostoku. Metę rajdu zaplanowano 30 czerwca w Łodzi.

                23 maja spod Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu ruszyła sześcioosobowa reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, by w godzinach popołudniowych przekazać "pałeczkę" (dwie żółte bransoletki) funkcjonariuszom z Zakładu Karnego w Przytułach Starych k. Ostrołęki. Strażacy pokonali drogę 96 km na od Pisza do Ostrołęka w 5 godzin, jadąc przez Łyse i Nowogród.

                W skład reprezentacji weszli: dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna, dh Olaf Grzeszczyk, dh Feliks Kaczanowski, dh Piotr Kulas i dh Roman Nakielski.

                Celem przedsięwzięcia jest pomoc w zbiórce funduszy na leczenie i rehabilitację funkcjonariuszy Arkadiusza Dąbrowskiego i Marcina Miniaka z Łodzi.

                Z roku na rok akcja "Mundur na rowerze" ma coraz więcej zwolenników. O rozwoju tej inicjatywy świadczy również fakt, że wzrosła ilość kilometrów rajdu oraz liczba uczestników. Tegoroczna sztafeta jest o 2 tys. km dłuższa i liczy ponad 6100 km oraz przejeżdża przez aż 133 miasta. Dzięki wsparciu mediów także tych ogólnopolskich, w każdym regionie gdzie sztafeta się znajduję, można śledzić relację z trasy. Poza tym, w kampanię zaangażowało się wielu sponsorów, jeden z nich ufundował GPS dla uczestników rajdu.

                Organizatorami akcji są: grupa "Mundur na rowerze", do której należą m.in.: funkcjonariusze policji, straży granicznej, służby więziennej, straży pożarnej, żołnierze wojska polskiego i krajowa administracja skarbowa, oraz Fundacja Mała Straż.


Wesprzyj leczenie Arka i Marcina!

Wpłat można dokonywać na konto : 29 1020 3408 0000 4002 0405 9309,

tytuł wpłaty: Mundur na rowerze 2018.

 

 

 
 

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka Ochotnika.

 

    4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. W niedzielę 6 maja odbyły się oficjalne obchody tego święta na Warmii i Mazurach. Otworzył je marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

    Oficjalny Wojewódzki Dzień Strażaka Ochotnika zaczął się mszą w kościele św. Franciszka z Asyżu. Dziesiątki pięknie umundurowanych strażaków wraz z rodzinami zapełniło ławy świątyni. Po mszy odbył się przemarsz paradny do Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

    W Centrum Konferencyjnym oficjalne uroczystości były kontynuowane, podczas której odznaczono druhny i druhów medalami oraz ogłoszono wyniki plebiscytu na najlepsze i najpopularniejsze jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na Warmii i Mazurach.

    Na obchodach nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Tegoroczne obchody miała zaszczyt prowadzić dh Ewa Dulna u boku dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, dh Grzegorza Matczyńkiego.

 

 
 

II. Krutyński Bieg z Wiernym Przyjacielem

     5. maja na terenie Leśnictwa Krutyń członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zorganizowali bieg  na orientację z „wiernym przyjacielem”.  W ten sposób pokazano, że można spędzić czas z czworonożnym przyjacielem w inny sposób niż tylko spacerowanie po najbliższej okolicy, a jednocześnie rozpoczęto tym przedsięwzięciem szereg działań edukacyjnych i rekreacyjnych z udziałem psów.  

    Długi weekend majowy z pewnością zapisze się w pamięci mieszkańców wsi Krutyń, ponieważ miejscowość opanowali „wierni przyjaciele” wraz z opiekunami i właścicielami. W sobotni ranek na starcie biegu na orientację stanęło ponad sześćdziesiąt pupili wraz z opiekunami i właścicielami. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek.

                Zawodnicy mieli do pokonania dwa dystanse w czterech kategoriach. A trasa wiodła malowniczymi leśnymi ścieżkami pomiędzy wsiami Krutyń i Zgon a wschodnim brzegiem Jeziora Mokrego.  Wśród mundurowych na trasie 15 km, jako pierwsi na mecie pojawili się: dh Elżbieta Dulna z psem Cygim (Ochotnicza Straż Pożarna) oraz Robert Łachacz z suczką Miką (Straż Graniczna). Wśród kobiet kolejne miejsca zajęli: Kinga Hackiewicz z psem Dunajem (Wojsko Polskie) oraz Halina Biziuk (Nadleśnictwo Korpele), a wśród mężczyzn: Michał Jadeszko z suczką Diwą (Straż Graniczna) oraz Jarosław Kaczorek z sunią Cyranką (Lasy Państwowe).

Zawodnicy spoza służb mundurowych na 15 km:

Kobiety 15 km:

Natalia Michalak z psem Miką

Katarzyna Markowska z psem Romą

Zofia Dmuchowska z psami Szodi i Mokką

Mężczyźni 15 km:

Bartosz Kojro z sunią Gangą

Dariusz Morsztyn z psem Tuguk

Antoni Dmuchowski  z Żelką 

Wśród zawodników na 5 km nie zabrakło rodzin oraz singli. Jako pierwsi na mecie pojawili się:

- grupa/rodzina: Ewa Dulna i Adam Gełdon z psem Amarogiem

 

- singiel 5 km kobiety: Karolina Jadach z Zolą;

- singiel 5 km mężczyźni: Jan Morsztyn z suczką Tunią.

    Gratulujemy również: Justynie Morsztyn, Justynie Kaczorek, rodzinie Państwa Pieńkowskich, Wiolecie i Krzysztofowi Waśkiewicz, którzy tworzyli drużynę wraz z Jakubem i Błażejem oraz Adrianowi Kurpiewskiemu. Wszystkie osoby uplasowały się na drugiej i trzeciej pozycji w ww. kategoriach.

    Podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło przedstawicieli Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Klebarku Wielkim. Druhowie zorganizowali pokaz pracy psów wykorzystywanych podczas poszukiwań osób zaginionych.

    Przed startem Pan  Radosław Pieńkowski z Przychodni Weterynaryjnej PRO ANIMALI  sprawdziła stan zdrowia wszystkich zgłoszonych pupili i przez cały czas imprezy czuwała nad ich bezpieczeństwem.

Prezes oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni pragną wyrazić gorące i serdeczne podziękowania partnerom, współorganizatorom oraz sponsorom II. Krutyńskiego Biegu z Wiernym Przyjacielem. Dzięki Państwa hojności impreza ta będzie mogła wpisać się w kalendarz lokalnych wydarzeń. Dziękujemy!

Partnerzy/współorganizatorzy:

Gmina Piecki

Nadleśnictwo Strzałowo

Mazurski Park Krajobrazowy

Szkoła Podstawowa w Krutyni

Sołectwo Krutyń

Pro Animali Przychodnia Weterynaryjna

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Klebark Wielki

 

Sponsorzy:

Firma Handlowo – Usługowa  PAMMS Paweł Serowik

Stowarzyszenie Przewoźników po Rzece Krutyni PERKUN

Firma kajakowa AS TOUR

Firma kajakowa WIECZOREK

Kompleks Wypoczynkowo - Konferencyjny Mazur Syrenka Danuta i Manfred Salkowscy

Stadnina Koni Ferenstein

Restauracja Potocki Gałkowo

Firma kajakowa WODNIAK Turystyka Aktywna Roman Prusiński

Restauracja Krutyńska Krzysztof Skrocki

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo – Handlowe Robert Wasilewski

Stanica Wodna PTTK w Krutyni

PORT ROSOCHA Magdalena Zęgota

Karczma i Gościniec Zacisze Małgorzata Cesarek

WanPlac Usługi Turystyczne Olga Sakowska 

Firma kajakowa  WIOSEŁKO Czesław Banach

Waldemar Bzura Fotografia Przyrodnicza

Hotel Habenda

 

 
 

Dla Was idziemy w ogień – Dzień Strażaka 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Nam claritas Dei populi liberatione”

  4. maja, to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną i w swoisty sposób piękną służbę. Dzień szczególny dla wszystkich strażaków. W tym dniu przypada wspomnienie liturgiczne rzymskiego męczennika, legionisty św. Floriana. Od niepamiętnych czasów uważanego za Patrona strażaków.        

                Obchody Dnia Strażaka druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni rozpoczęli od zbiórki w strażnicy, by po niej, w zwartej grupie udać się do Kościoła Parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie. Tam przywitał ochotników ks. kanonik Marek Duba, obecny proboszcz. W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyń oraz znajomi strażaków.

                Podczas mszy ks. kanonik Marek Duba podziękował strażakom za ich służbę na rzecz bliźniego. Jednocześnie przybliżył wiernym i uczestnikom mszy służbę ochotników. Wspomniał, iż każdego dnia strażacy zmagają się z ogniem, wypadkami na drogach oraz także z czasem i ze śmiercią. Najczęściej odnosząc zwycięstwa, ale nie zawsze. A codziennie pokonują także własne słabości. To właśnie ta codzienna walka, według księdza, czyni ze strażaków prawdziwych bohaterów, którzy narażając swoje własne życie niosą pomoc innym. Wykonują trudny, pełen poświęceń i pasji zawód, który nie jest zwykłą pracą. To misja, polegająca na pomaganiu innym ludziom.

Ks. proboszcz prosił również o modlitwę za strażaków oraz ich rodziny, które bardzo często doświadczają trudów pełnienia strażackiej funkcji. Podczas uroczystości wspomniano również o zmarłych strażakach, którzy przez wiele lat pełnili służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

                Tradycyjnie po mszy strażacy udali się na parafialny cmentarz, by tam oddać honory i cześć zmarłym strażakom oraz zapalić symboliczny znicz.

 

 
 

                W dniu 15 kwietnia o godzinie 15:45 strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zostali zadysponowani do pożaru suchych traw i młodnika  pomiędzy miejscowościami Krutyń i Krutyński Piecek. Działania polegały na podaniu kilku prądów wody na palącą się ściółkę leśną oraz tłumieniu ognisk pożaru za pomocą tłumic i szpadli. W wyniku szybkiej interwencji strażaków oraz mieszkańców wsi Krutyń ogień nie objął większego obszaru lasu. W konsekwencji pożaru spłonęło około 15 arów powierzchni.  

                W akcji wzięli udział: dh Paweł Serowik, dh Stanisław Wieczorek,dh Roman Nakielski,  dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Paweł Jędrzejczyk, dh Artur Sobiech i dh Maciej Niemiro oraz Feliks Kaczanowski leśniczy Leśnictwa Krutyń.

                Po opanowaniu sytuacji do pomocy przy dogaszaniu pożaru został zadysponowany zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Kiełbonkach.

                Od kilku dni druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zmagają się z pożarami trzcinowisk oraz traw. Do mieszkańców sołectw Krutyń, Krutyński Piecek i Rosocha apelujemy o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad:

w  lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

 Podatność lasów na pożary zależy przede wszystkim od warunków pogodowych, a od kilku dni w naszej okolicy utrzymują się dosyć wysokie temperatury przy braku opadów deszczu. Taki stan sprzyja licznym pożarom. 

 

 

 
 

Turniej Wiedzy Pożarniczej

      16 marca br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Kulturowym Mazurskiego Parku Krajobrazowego odbyły się XLI Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Uroczystego otwarcia eliminacji gminnych, które zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach, dokonali: dh Krzysztof Hanuszewski - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego, dh Waldemar Bzura  oraz dh Ewa Dulna.

      Do konkursu przystąpiło szesnastu uczestników: 12 uczniów szkół podstawowych i 4 uczestników klas VII i gimnazjum. Testy dla poszczególnych kategorii wiekowych składały się z 20 i 25 pytań dotyczących m.in. tradycji i historii straży pożarnych, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP, przyczyn powstawania i rozpowszechniania się pożarów, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych, zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków, lasów, substancji niebezpiecznych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach: dh Krzysztof Hanuszewski, dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna oraz nauczyciele z poszczególnych szkół z terenu gminy Piecki. W wyniku przeprowadzonej konkurencji pisemnej wyłoniono laureatów, którzy będą reprezentowali naszą gminę w kolejnych szczeblach eliminacji w/w konkursu.

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Oliwia Krysiak – Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach;

II miejsce: Franciszek Burcz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu;

III miejsce: Oskar Żubrowski – Szkoła Podstawowa w Dłużcu.

W kategorii szkoły gimnazjalne:

I miejsce: Mateusz Grądzki – Gimnazjum w Pieckach;

II miejsce: Natalia Duda - Gimnazjum w Pieckach;

III miejsce: Natalia Kaczmarczyk – Gimnazjum w Pieckach;

IV miejsce: Weronika Kochanowska – kl. VII Szkoła Podstawowa w Nawiadach.

 Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Oliwia Krysiak i Mateusz Grądzki.

Podczas krótkiej przerwy strażacy dh Waldemar Bzura i dh Andrzej Czajka zapoznali uczestników turnieju ze sprzętem ratowniczo – pożarniczym, który znajduje się na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

       Zarząd Oddziału Gminnego Związki OSP RP w Pieckach dziękuje dyrektorowi Mazurskiego Parku Krajobrazowego za udostępnienie sali i stworzenie sympatycznej atmosfery. Dziękuje również nauczycielom za przygotowanie młodzieży do Turnieju.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

I miejsce: Mateusz Grądzki – Gimnazjum w Pieckach

II miejsce: Natalia Duda - Gimnazjum w Pieckach

III miejsce: Natalia Kaczmarczyk – Gimnazjum w Pieckach

IV miejsce: Weronika Kochanowska – kl. VII Szkoła Podstawowa w Nawiadach

I miejsce: Oliwia Krysiak – Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach

II miejsce: Franciszek Burcz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu

III miejsce: Oskar Żubrowski – Szkoła Podstawowa w Dłużcu

 

 
 

Kobieta na straży…

                W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach służbę pełni ponad 1770 pań. To blisko 10 procent wszystkich strażaków ochotników w województwie. By podziękować druhnom za społeczną pracę, a także dać im możliwość zaprezentowania osiągnięć w strażackim mundurze, zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Związku OSP RP w Olsztynie co pewien czas, w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet, organizuje specjalną konferencję. Trzecia z tego cyklu konferencji, pod hasłem „Kobieta na straży” odbyła się 10 marca w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Zaproszenie przyjęli dh Ewa Dulna, dh Waldemar Bzura oraz dh Krzysztof Hanuszewski.

 

 

 

 
 

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

         4 marca w Mrągowie odbył się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Wśród 450 uczestników biegu na 2 i 8 km nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących po zakończeniu II wojny światowej z komunistycznym zniewoleniem. „Tropem Wilczym”  jest największym biegiem pamięci w Polsce i największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

 
   

Bezpieczne ferie

         Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych jest priorytetem dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.  19 stycznia dh Konrad Nakielski przeprowadził prelekcję w Szkole Podstawowej w Krutyni na temat zagrożeń, które czyhają na dzieci i młodzież podczas zimowej przerwy. Druh omówił zasady bezpieczeństwa, podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, a także przed zjeżdżaniem z wzniesień znajdujących się blisko jezdni. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni po obejrzeniu kilku filmów profilaktyczno – edukacyjnych bez większego zastanowienia powtarzali zasady bezpiecznego przebywania na zamarzniętych akwenach.

 

 
 

Walne Zebranie Sprawozdawcze

 

       17 lutego br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za rok 2017.    Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, którą reprezentował Zastępca Komendanta bryg. Jarosław Jakubik. Zaproszenie również przyjęli: dh Józef Maciejewski Prezes  Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mrągowie oraz dh Krzysztof  Hanuszewski Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach. Podczas corocznego spotkania swoje sprawozdanie z działalności wygłosił dh Waldemar Bzura Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz przedstawiciel Komisji Rewizyjnej dh Stanisław Wieczorek.

      Miłym akcentem spotkania było wręczenie odznak za wysługę lat druhom:  Konradowi Nakielskiemu - XX lat, Krzysztofowi Waśkiewiczowi - XX lat, Pawłowi Serowik - XX lat, Norbertowi Rudnik - XV lat i Pawłowi Jędrzejczyk - X lat.

       Statuetkę Strażaka Roku 2017 otrzymał dh Paweł Serowik

Podziękowania za pomoc przy rozbudowie garażu otrzymali:

- Pan Grzegorz Pilawski

- Pan Witold Makiewicz Biuro Projektowe w Pieckach

- Pan Janusz Pietrzak

- Pan Krzysztof Hanuszewski

- Państwo Danuta i Manfred Salkowscy

- Państwo Sarah i Konrad Nakielscy

- Pan Sławomir Pliszka

- Pan Marek Grabowski Grab Sp. z o.o. Tartak w Pieckach

- Pani Elżbieta Piniaha Polstab Wozławki

                Podczas zebrania na ręce Prezesa Waldemara Bzury zostało przekazane podziękowanie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za pomoc w zbiórce elektrośmieci w ramach wojewódzkiego konkursu „EKOsołectwo”. Za otrzymane fundusze Szkoła Podstawowa w Krutyni mogła zakupić tablety potrzebne do nauki programowania.

                W trakcie zebrania została przedstawiona diaporama z działalności druhów w roku 2017 oraz  omówiono plan działań na rok 2018.