Strona główna                                                           Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                                                                         Archiwum 2012     2013
AKTUALNOŚCI

2014


   aktualizacja 20.12.2014 r. 

 

 

Podsumowanie warsztatów fotograficznych

 

        "Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny. Zresztą siedzenie męczy. Jeżeli w człowieku uzbiera się siła, a nie może jej zużyć, siedzi jakby głodny ruchu, znudzony, jakby zatruty."                                                                                                                                              Janusz Korczak

                  19. grudnia 2014 r. w Zabytkowej Stodole przy Mazurskim Parku Krajobrazowym podsumowano warsztaty fotograficzne „Moja mała ojczyzna w obiektywie” zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Krutyni dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Piecki. W warsztatach wzięło udział siedmiu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy od września do końca listopada poznawali tajniki fotografii przyrodniczej i reportażowej. Warsztaty prowadzone były przez dh Waldemara Bzurę i dh Ewę Dulną. Do współpracy zaproszono również pracownika Mazurskiego Parku Krajobrazowego Panią Martynę Kwiatkowską, specjalistę ds. edukacji.

                Oficjalnego podsumowania warsztatów dokonali: Pani Anna Sobiech – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krutyni, Pan Krzysztof Wittbrodt – Dyrektor Mazurskiego Paku Krajobrazowego, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni Waldemar Bzura oraz dh Ewa Dulna.

                Zdjęcia uczestników warsztatów można obejrzeć w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni.

Strażacy na jasełkach

 

       Od wielu lat nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krutyni przygotowują lokalne imprezy. Wśród nich są również jasełka. Do tegorocznych jasełek zostali zaproszeni również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. 

                17. grudnia 2014 r. w Kompleksie Konferencyjno – Wypoczynkowym Mazur Syrenka odbyły się polsko – niemieckie jasełka przygotowane przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Krutyni: Małgorzatę Szyszuk i Marię Grygo. Do współpracy zostali zaproszeni strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Ewa  Dulna i dh Sebastian Schurmann, którzy poprowadzili niemieckojęzyczną część jasełek.

Dh Piotr Kulas

odznaczony Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza

 

        15. grudnia 2014r. w centrum konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego odbyło się spotkanie opłatkowe służb mundurowych z terenu całego województwa. Podczas spotkania nie zabrakło strażaków ochotników, ponieważ w tym dniu odbyło się również posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W trakcie spotkania wręczono Złote Znaki Związku, Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza.

Ten dzień z pewnością pozostanie w pamięci dh Piotra Kulasa, naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, który z rąk Prezesa ZOW ZOSP RP województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa i Wiceprezesa Grzegorza Kniefel odebrał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza. Medal ten nadawany jest za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni gratulują odznaczenia Wiceprezesowi - naczelnikowi. Jest nam niezmiernie miło, że członek naszej jednostki otrzymał odznaczenie w uznaniu za zasługi dla rozwoju i umacniania związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Gratulujemy!

 

UCZYMY RATOWAĆ

       W czwartkowy poranek 20. listopada druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: Ewa Dulna, Hubert Grygo i Konrad Nakielski przeprowadzili zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej w Krutyni. Było to już drugie spotkanie, które miało na celu przygotować najmłodszych uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w razie zagrożenia życia najbliższych oraz nabycie umiejętności komunikowania się z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej. Podczas symulowanej rozmowy z dyspozytorem PSP, w którego wczuł się dh Konrad Nakielski, uczniowie klas 0 – I musieli precyzyjnie odpowiadać na bardzo wiele szczegółowych pytań. Z tym ćwiczeniem wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze! Kolejnym etapem spotkania była nauka resuscytacji, która była bardzo ciężkim ćwiczeniem szczególnie dla „zerówkowiczów”, ale poradzili sobie z nią bardzo dobrze.

      Z roku na rok cieszy nas fakt, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni w razie zagrożenia z pewnością w telefonie wybiorą numer 998.

IV. Krutyński Bieg Niepodległości

Tegoroczny IV Krutyński Bieg Niepodległości już za nami. Jak co roku bieg został zorganizowany przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przy współpracy z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz Urzędem Gminy Piecki. W lokalnej imprezie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Krutyni i okolic, mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież oraz dorośli.

Uczestników biegu podzielono na cztery grupy wiekowe, osobne klasyfikacje dla dziewcząt i chłopców oraz kobiet i mężczyzn. Najmłodsi mieli do pokonania dwa kilometry. Pozostałe grupy musiały przebiec trasę czterech kilometrów ścieżkami lasu krutyńskiego między miejscowościami Krutyń – Gałkowo – Mościska – Krutyński Piecek.  Start zlokalizowany był przy Szkole Podstawowej w Krutyni, meta – na stadionie w Krutyni.

O godzinie 1130 ruszyła najliczniejsza i zarazem najstarsza grupa uczestników, czyli młodzież i dorośli powyżej trzynastego roku życia. Chwilę potem ruszyli młodsi uczestnicy w kategoriach do 9 i 13 lat.

                W tegorocznym biegu wzięło udział siedemdziesięciu siedmiu uczestników. W pierwszej kategorii (do 9 lat) na dystansie dwóch kilometrów pierwsze miejsca zajął: Karol Sobiech z Krutyni.  W kategorii drugiej (10 – 13 lat) na najwyższym podium stanęli: Aleksandra Domurat z Krutyńskiego Piecka oraz Krzysztof Pliszka z Zielonego Lasku. Wśród gimnazjalistów najlepszy był Wiktor Nadolny z Krutyńskiego Piecka, za nim uplasowali się: Jędrzej Ryś z Krutyni i Szymon Skrajny z Rosochy. Najwięcej osób zgromadził bieg na dystansie powyżej czterech kilometrów w kategorii czwartej (powyżej 17 lat). Pierwsze miejsca zajęli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni dh Elżbieta Dulna i dh Mirosław Kulas.

Po biegu czekała na uczestników ciepła herbata przygotowana przez Państwa Ellen i Sebastiana Schurmann z Restauracji Lilia Wodna w Krutyni oraz przejażdżka na konikach polskich Pana Feliksa Kaczanowskiego. Uczestnicy biegu mogli ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaski. Chętni mogli spróbować swoich sił podczas strzelania do celu z wiatrówek.

Organizatorzy dziękują serdecznie za wspaniałą i miłą atmosferę podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Pragniemy podziękować wszystkim za wspaniałą zabawę i zaangażowanie. Przede wszystkim biegaczom za udział w IV. Krutyńskim Biegu Niepodległości i walkę w duchu fair-play oraz rodzicom, którzy wspierali swoje najmłodsze pociechy podczas długiego biegu. Podziękowania należą się również władzom Gminy Piecki za to, że tak aktywnie wspierają naszą lokalną inicjatywę sportową, nauczycielom Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz naszym lokalnym sponsorom:

·          - Krzysztofowi Wittbrodt Dyrektorowi Mazurskiego Parku Krajobrazowego za ufundowanie nagród książkowych,

·          - Małgorzacie i Markowi Cesarek właścicielom Karczmy Zacisze za przygotowanie poczęstunku;

·          - Państwu Ellen i Sebastianowi Schurmann z Restauracji Lilia Wodna za przygotowanie ciepłych napoi.

Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się świetnie.

Nie obyło się bez drobnych wpadek, ale niedociągnięcia postaramy się poprawić przy okazji następnych biegów. Zapraszamy mieszkańców Krutyni i okolic na kolejne edycje imprez biegowych w naszej miejscowości.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu  przez Urząd Gminy w Pieckach.

„Eko – Lider Warmii i Mazur”

            W poniedziałkowe popołudnie, 27. października Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni Waldemar Bzura odebrał nominację w konkursie „Eko-Lider Warmii i Mazur”.

Celem programu „Eko Lider Warmii i Mazur” jest promowanie działalności osób, podmiotów i instytucji , które podejmują przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska oraz promowania świata przyrodniczego. Organizatorem konkursu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Kapituła konkursowa z pośród kandydatów wybrała 9 liderów i 48 nominowanych. W tym roku nominację otrzymał Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni Waldemar Bzura, który na co dzień jest pracownikiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego, fotografikiem przyrody mazurskiej oraz prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Profesjonaliści w rozwoju systemu bezpieczeństwa lokalnego.

            26. października 2014r. dh Waldemar Bzura i dh Ewa Dulna uczestniczyli w szkoleniu „KOMENDANT GMINNY ZOSP i PREZES OSP – profesjonaliści w rozwoju systemu bezpieczeństwa lokalnego” zorganizowanym  przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego  Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie.

            Głównym tematem spotkania, które odbyło się w Szczytnie, było przeszkolenie działaczy z praw i obowiązków wynikających z kierowania organizacjami pozarządowymi – stowarzyszeniami oraz przepisami dotyczącymi wolontariatu, zapoznanie z obowiązującymi wymaganiami z zakresu KRS oraz sprawy organizacyjne i gospodarcze w OSP i ZOSP RP.

Współpraca polsko – niemiecka

       23. października 2014r. członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni spotkali się po raz pierwszy ze strażakami ochotnikami z miejscowości Goldbach z landu Thüringen w celu nawiązania współpracy między jednostkami.

       Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni chcą być aktywni nie tylko w Polsce, dlatego podjęli się współpracy z zaprzyjaźnioną jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Goldbach z Niemiec. Pierwsze spotkanie strażaków ochotników odbyło się na terenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, gdzie druhowie mogli wymienić się poglądami na temat działalności strażaków ochotników, wymienić się doświadczeniami, rozwijać swoje umiejętności w zakresie funkcjonowania jednostek, jak i językowe. Współpraca zagraniczna, to także poznanie historii, kultury i tradycji pożarniczych Polski i Niemiec, ale także przekazywanie wiedzy o funkcjonowaniu Ochotniczych Straży Pożarnych.

            Na gości czekało również wiele atrakcji, min.: zwiedzanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, rejs statkiem po Jeziorze Bełdany, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego parku Krajobrazowego w Krutyni i okolicy.

 W spotkaniu brali udział przedstawiciele Zarządów obu jednostek:

Siegbert Groß – Prezes Freiwillige Feuerwehr

Heiko Sterzing – Naczelnik Freiwillige Feuerwehr

Lars Triebel – Dowódca Freiwillige Feuerwehr

Bernhard Keist – członek honorowy Freiwillige Feuerwehr

 dh Waldemar Bzura, dh Piotr Kulas, dh Roman Nakielski, dh Ewa Dulna, dh Elżbieta Dulna, dh Sebastian Schurmann

Jak również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni:

dh Konrad Nakielski, dh Marek Cesarek, dh Hubert Grygo, dh Norbert Rudnik, dh Marcin Czajka, dh Paweł Serowik, dh Rafał Gołębiewski, dh Michał Konachowicz.

Nowy ciężki samochód bojowy dla OSP w Mikołajkach

       W uroczystym przekazaniu nowego samochodu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach uczestniczyli przedstawiciele władz regionu, powiatu mrągowskiego, a także ochotnicy z gmin: Mikołajki, Piecki, Sorkwity, Giżycko i Ryn.

      19. października 2014r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach oficjalnie otrzymała nowy ciężki samochód marki Scania. Uroczystego aktu przekazania nowego samochodu dokonał Burmistrz  Miasta i Gminy Mikołajki Piotr Jakubowski.

      W uroczystości przekazania samochodu nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. W skład pocztu sztandarowego weszli: dh Konrad Nakielski, dh Jacek Radomski i dh Sebastian Schurmann. Jednostkę naszą reprezentowali również: dh Waldemar Bzura, dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Piotr Kulas i dh Paweł Serowik.

 

 

 
 

Towarzyski mecz piłki nożnej

 Już po raz trzeci odbył się towarzyski mecz piłki nożnej OSP Krutyń – OLDBOJE Piecki. Tegoroczny wynik zachwycił przede wszystkim strażaków ochotników, którzy za zwyczaj przegrywali z doświadczonym zespołem.

18. października 2014r. w słoneczne jesienne popołudnie na wiejskim boisku w Krutyni odbył się już trzeci towarzyski mecz piłki nożnej, w którym wzięli udział członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz  piłkarze z zespołu OLDBOJE Piecki. Mecz zakończył się remisem 4:4.

Po ciężkim wysiłku na piłkarzy czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.  Kolejne spotkanie już za rok!

 

 

 
 

Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Starych Kiełbonkach.

 

Po raz pierwszy 6. września 2014r. w Starych Kiełbonkach odbył się Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni zdobyli zaszczytne II miejsce.

W skład drużyny weszli:

dh Wiktor Nadolny – kapitan

dh Cezary Nadolny, dh Szymon Skrajny, dh Hubert Skrajny, dh Michał Wasilewski, dh Jakub Potocki, dh Karol Potocki,

dh Paweł Sobiech, dh Jakub Sobiech, dh Krzysztof Pliszka, dh Igor Dziadura

Nie zabrakło przedstawicieli OSP Krutyń. Drużynę dopingowali dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna, dh Piotr Kulas i dowódca sekcji MDP dh Maciej Waszkiewicz.

 
   

Od 23 do 29 lipca dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Braniewa i Krutyni wspólnie spędziły wakacje w Ośrodku Kolonijno – Wczasowym GRZEŚ w Mikoszewie.  Taką formę wakacji zaproponował dh Adrian Tymecki – przewodniczący Komisji ds. Młodzieży Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.

                Podczas tygodniowego wypoczynku młodzi druhowie wzięli udział w warsztatach z zakresu pożarnictwa, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zdobywali sprawności pożarnicze. Ale przede wszystkim promowali zdrowy styl życia bez nałogów, alkoholu i przemocy. Zajęcia z zakresu profilaktyki i pożarnictwa połączono ze zwiedzaniem miejsc historycznych i przyrodniczych. Zaplanowano wycieczki do Muzeum Stutthoff, gdzie podczas II. wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny, Rezerwatu Mewia Łacha tuż przy ujściu Wisły oraz Krynicy Morskiej, gdzie znajduje się latarnia morska.

                W codziennych porannych warsztatach i zaprawach towarzyszył młodym strażakom dh Adaś. Fikcyjna postać, która dawała dobry przykład. Dh Adaś nie pali papierosów, nie pije alkoholu, trzyma się swoich zasad, prawidłowo i zdrowo się odżywia, a przede wszystkim potrafi zorganizować sobie i innym czynnie czas wolny. Adaś to fantom, który codziennie zmieniał swój wygląd, a został wymyślony przez opiekunów wypoczynku dh Ewę Dulną z OSP Krutyń i dh Adriana Tymeckiego z OSP Braniewo.

Wszyscy bardzo aktywnie i z uśmiechem łączyli wypoczynek z zaplanowanymi atrakcjami. W czasie wolnym odbywały się gry sportowe i zabawy, karaoke, strażacki "Mam Talent", a w ostatni dzień wybrano Miss i Mistera obozu. Młodzi druhowie z pewnością zapamiętają ostatnią noc, podczas której spotkali się z Neptunem i jego żoną oraz przeżyli „prawdziwe piekło”.

Bezpieczny wypoczynek, bez nałogów, alkoholu i przemocy, ze strażacką zaprawą i zasadami najwyraźniej podobał się uczestnikom, gdyż opiekunowie w dniu wyjazdu otrzymali certyfikaty: Super MAMA — druhna Ewa Dulna ( OSP Krutyń), Super TATA — druh Adrian Tymecki (OSP Braniewo) i Super DZIADEK — druh Tadeusz Rozmysłowicz.
                Opiekunami tegorocznego wyjazdu byli: druh Tadeusz Rozmysłowicz ( Opiekun MDP Braniewo), druhna Ewa Dulna ( Opiekun MDP Krutyń). Natomiast kierownikiem był Przewodniczący Komisji ds. Młodzieży ZOW ZOSP RP w Olsztynie dh Adrian Tymecki.
                Wyjazd młodzieży został dofinansowany z funduszy Urzędu Miasta Braniewa i Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pieckach oraz rodziców.
Dziękujemy za wsparcie finansowe.

 

Opiekunowie MDP Krutyń i MDP Braniewo

 

Pokaz umiejętności strażackich

 

"Kiedy śmieje się dziecko - śmieje się cały świat"

Janusz Korczak

 

6. lipca 2014r. druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zaprezentowali pokaz umiejętności strażackich dzieciom przebywającym na ośrodku wczasowym Stacja Krutynianka. W pokazie wzięli udział: dh Konrad Nakielski, dh Paweł Serowik, dh Krzysztof Waśkiewicz, dh Ewa Dulna i dh Piotr Kulas.

 

 
 

Bociany z Marcinkowa

 

    28. czerwca br. w miejscowości Marcinkowo uratowano dwa młode bociany, które zostały prawdopodobnie porzucone przez swoich rodziców.

    Z niewyjaśnionych okoliczności dorosłe bociany porzuciły swoje młode bocianiątka. Mieszkańcy miejscowości Marcinkowo powiadomili o tym fakcie pracowników Mazurskiego Parku Krajobrazowego, którzy w asyście strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie i członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wyjęli wyczerpane bociany z gniazda. Tego samego dnia ptaki trafiły do Ośrodka Rehabilitacji Bocianów przy Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni. Tam zostały objęte szczególną opieką.

    Los uratowanych, młodych bocianów  nie jest obojętny mieszkańcom Marcinkowa. Sąsiedzi bocianiego gniazda  często kontaktują się z pracownikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego pytając o stan ptaków.


 

 
 

Gminne zawody sportowo pożarnicze

II miejsce OSP Krutyń 

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Piecki zgromadziły pięć drużyn męskich i jedną drużynę kobiecą. Ochotnicy z Krutyni już po raz drugi zajęli II miejsce. Bezkonkurencyjną jednostką już po raz kolejny okazała się Ochotnicza Straż Pożarna w Pieckach.

W niedzielne przedpołudnie 29. czerwca na stadionie w Pieckach odbyły się już kolejne zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Piecki. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał  Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach dh Krzysztof Hanuszewski wraz z zaproszonymi gośćmi: Panią Agnieszką Kurczewską Wójtem Gminy Piecki, Bogdanem Kurtą Starostą Powiatu Mrągowskiego oraz Wiesławem Domian Wiceprezesem Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

W dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz ćwiczeniach bojowych wzięło udział pięć drużyn męskich z jednostek z: Machar, Nawiad, Krutyni, Piecek i Starych Kiełbonk oraz jedna drużyna kobieca z Machar. Ostatecznie ochotnicy z Krutyni uplasowali się na II miejscu.

Naszą jednostkę godnie reprezentowali:

dh Marek Cesarek

dh Piotr Kulas

dh Mirosław Kulas

dh Mateusz Gorczyca

dh Hubert Grygo

dh Sebastian Sobiech

dh Michał Konachowicz

dh Artur Sobiech

dh Jacek Radomski

Puchar przechodni Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych pozostał w jednostce w Pieckach.

                                                                                                              dh Ewa Dulna

 

 


 
 

VI. Krutyńska Noc Świętojańska

 

Tam już pieśni rozmaite,
Tam będą gadki pokryte,
Tam trefne plęsy z ukłony,
Tam cenar, [tam] i goniony.

Jan Kochanowski „Pieśni świętojańskiej o sobótce”

Noc z 23. na 24. czerwca to najkrótsza noc w roku, zwana sobótką, nocą świętojańską albo palinocką. Była to wg wierzeń noc wyjątkowa, pełna czarów, tajemnych mocy i miłości. W noc świętojańską o północy zakwita kwiat paproci. Kto miał szczęście znaleźć ten kwiat, ten mógł dowiedzieć się o wszystkich ukrytych skarbach.

Szósta Krutyńska Noc Świętojańska odbyła się na boisku szkolnym nad malowniczą rzeką Krutynią. Uroczystość tradycyjnie rozpoczął Zespół Sygnalistów „Leśna Brać” z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo. Następnie wystąpił zespół CoverBand z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ z Piecek, a po nich grupa teatralna dzieci ze Szkoły Podstawowej z Krutyni i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Krutyni. Młodzi artyści przedstawili program artystyczny wg pomysłu i pod kierunkiem Pani Ewy Dulnej, w którym przybliżyli zebranym na placu przybyłym gościom stary mazurski świętojański zwyczaj. Po zakończeniu inscenizacji wszyscy przybyli goście udali się nad rzekę, aby wziąć udział w spływie łodziami po rzece Krutyni, puszczaniu wianków i tradycyjnej pierwszej letniej kąpieli. Dzięki przewoźnikom ze Stowarzyszenia „Perkun”, każdy miał możliwość wziąć udział w spływie, podczas którego swój repertuar przedstawił zespół PIECKOWIANIE. Uczestnicy nocy świętojańskiej mogli wysłuchać tradycyjnej muzyki ludowej podczas spływu, jak również włączyć się do wspólnego śpiewania. Podczas podróży łodzią można było jeszcze raz usłyszeć sygnalistów z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo.
            Organizatorem imprezy już po raz szósty była Szkoła Podstawowa w Krutyni. Partnerami imprezy byli:

 • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ
 • „Karczma Zacisze” Małgorzaty i Marka Cesarek
 • Nadleśnictwo Strzałowo – Leśnictwo Krutyń
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni
 • „Restauracja Potocki w Dworze Łowczego” Doroty i Alexandra Potockich
 • Stowarzyszenie Przewoźników Po Rzece Krutynia PERKUN

W czasie uroczystości rodzice sprzedawali domowe wypieki, a pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki dzieciom ze szkoły. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, obsługi szkoły, rodziców, dzieci oraz pomocy miejscowych przedsiębiorców było możliwe kolejne przeżycie nocy świętojańskiej nad rzeką Krutynią. Dziękujemy wszystkim!

                                                                                                          Ewa Dulna

 

 


 
 

         MARATON MAZURSKI

         W sobotnie przedpołudnie 14. czerwca 2014r. strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni na prośbę organizatorów III. Maratonu Mazurskiego strzegli trasę „Biegu Szlakiem Krutyni” na 10 km. Organizatorem biegu są: K&F Group oraz Gmina Ruciane – Nida. Drużyna w składzie: dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna, dh Piotr Kulas i dh Jacek Radomski, jak każdego roku obstawiali trasę maratonu na półmetku, od wsi Krutyń do miejscowości Gałkowo.

W tegorocznej edycji „Biegu Szlakiem Krutyni” na 10 km wzięli udział druhowie OSP: dh Elżbieta Dulna i dh Hubert Grygo. Ostateczny czas ukończenia biegu wyniósł poniżej jednej godziny.Wystawa fotograficzna

„Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny” 

Od 13. czerwca do końca sierpnia 2014r. w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni będzie udostępniona wystawa fotograficzna „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny”.

Wystawa zdjęć młodych artystów powstała w ramach projektu  „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny – warsztaty fotograficzne dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni”. Przedsięwzięcie to trwało  od marca do końca maja br. , a jego celem było rozwinięcie zainteresowania sztuką fotograficzną. Wspomniane zadanie pozwoliło również nabyć umiejętność fotografowania przyrody poprzez obserwację najbliższego otoczenia i regionu.

W warsztatach wzięło udział dziesięciu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni, którzy pod czujnym okiem prowadzących: Waldemara Bzury, Martyny Kwiatkowskiej i Ewy Dulnej obserwowali budzącą się do życia przyrodę po zimowym letargu.

12. czerwca odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny” w Muzeum Przyrodniczym w Krutyni. Na inaugurację przedsięwzięcia przybyło wielu zaproszonych gości: Pani Wójt Gminy Piecki Agnieszka Anna Kurczewska, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Pieckach Pan Krzysztof Hanuszewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krutyni  Pani Anna Sobiech, Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Pieckach Pan Krzysztof Grygo, Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Pani Alicja Kruszelnicka oraz Pani Renate Marsch , korespondentka niemieckiej agencji DPA.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło rodziców, którzy z niedowierzaniem podziwiali talent swoich dzieci.

Dzięki uprzejmości dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Pani Alicji Kruszelnickiej wystawa fotograficzna będzie udostępniona do końca sierpnia tego roku.

Zadanie było współfinansowane ze środków Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.Bieg na orientację – Biele 2014 

W sobotni poranek, 24. maja 2014r. członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wzięli udział w I Pucharze Puszczy Piskiej w Biegach na Orientację, który został zorganizowany przez: Zespół Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie, Uczniowski Klub Sportowy oraz  Nadleśnictwa: Maskulińskie i Spychowo.

Wśród entuzjastów leśnego biegania znaleźli się: dh Feliks Kaczanowski, dh Hubert Grygo, dh Sebastian Sobiech, dh Ewa Dulna oraz członkowie MDP, Jakub i Karol Potoccy wraz z rodzicami.

W klasyfikacji ogólnej poszczególnych kategorii wiekowych wyżej wymienieni druhowie zajęli następujące miejsca:

Kategoria 35 (kobiety) – I miejsce – Ewa Dulna

Kategoria 55 (mężczyźni) – II miejsce – Feliks Kaczanowski

Kategoria Rodzinna:       I miejsce – Karol Potocki

II miejsce – Jakub Potocki

Druhom gratulujemy, gdyż musieli stawić czoła urozmaiconej trasie, ale przede wszystkim upałowi, który był bardzo uciążliwy i powodował szybkie zmęczenie uczestników biegu. 
 

25 maja 2014 r.
uroczyste przekazanie nowego samochodu pożarniczego
dla OSP w Nawiadach

 
 

PROTOKÓŁ

Z POSIEDZENIA KOMISJI W KONKURSIE PLASTYCZNYM

„EKOstraż – straż pożarna w akcji na mazurskich akwenach”

IV edycja

z dnia 16.05.2014r.

 

Na konkurs wpłynęło 83 prace w trzech kategoriach wiekowych. W pierwszej kategorii (uczniowie klas 0, przedszkolaki) wpłynęło  9 prac, w drugiej (uczniowie klas I – III) – 40, a w trzeciej – 34. 

Komisja konkursowa w składzie:

1.       Waldemar Bzura – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, fotografik;

2.       Alicja Kruszelnicka – Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego;

3.       Martyna Kwiatkowska – Specjalista ds. edukacji w Mazurskim Parku Krajobrazowym

4.       Ewa Dulna – Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni, plastyk;

5.       Mariola Grudziądz – pracownik Mazurskiego Parku Krajobrazowego; 

Wybrała następujące prace:

Kategoria I

I – miejsce Kacper Gałąska, kl. 0 Szkoła Podstawowa w Nawiadach;

II – miejsce Jakub Waśkiewicz, kl. 0 Szkoła Podstawowa w Krutyni;

III – miejsce Gracjan Zapert, kl. 0 Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach

Kategoria II

I – miejsce Emilia Pisiak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rucianem - Nidzie;

II – miejsce Katarzyna Pieloch, Szkoła Podstawowa w Liskach;

III – miejsce Wiktor Sowiński, Szkoła Podstawowa w Krutyni; 

Kategoria III

I – miejsce Gabriela Mrówka, Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach;

                      Karol Potocki, Szkoła Podstawowa w Krutyni

II – miejsce Daria Korzep, Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach;

                      Szymon Skrajny, Szkoła Podstawowa w Krutyni;

III – miejsce Sandra Waśkiewicz, Szkoła Podstawowa w Krutyni;

                       Elżbieta Witkiewicz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rucianem – Nidzie;      

Komisja przyznała również nagrody dodatkowe.

Nagroda Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni - Łukasz Dawid, Szkoła Podstawowa w Dłużcu;

Nagroda Dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego - Klaudia Zamojcin, Szkoła Podstawowa w Dłużcu;

Wyróżnienie - Oliwier Mańk, Szkoła Podstawowa w Kosewie. Szkoła Podstawowa w Kosewie;

Kategoria I

Kategoria II

Kategoria I

Nagroda specjalna

 

 
 

IV Strażacka Akcja Sprzątania Rzeki Krutyni już za nami.

      W sobotnie przedpołudnie 10. maja odbyła się już czwarta strażacka akcja sprzątania dna rzeki Krutyni, którą zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane – Nida Zbigniew Opalach, Grupa Wodno – Nurkowa OSP Ruciane – Nida oraz Szkoła Nurkowania „Mazury Diving” Piotra Przystawika. W akcji uczestniczyli członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Ruciane – Nidy i gminy Piecki, strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu, jak również wędkarze i członkowie Klubu Nurkowego „Mazury Diving”.

     Strażacy sekcji wodnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w składzie: dh Elżbieta Dulna, dh Waldemar Bzura, dh Hubert Grygo, dh Piotr Kulas i dh Zygfryd Werner czuwali nad bezpieczeństwem nurków na trasie Rosocha – Wojnowo. Wśród sprzątających dno rzeki Krutyni nie zabrakło nurków z terenu gminy Piecki. Dh Ewa Dulna i dh Roman Nakielski z OSP Krutyń oraz dh Olaf Grzeszczyk z OSP Piecki wyłowili z rzeki wiele „skarbów”, min. okulary słoneczne, garnki, worki foliowe po nawozach, miski oraz buty. Niewątpliwie z roku na rok przybywa w naszej rzece puszek i butelek, dodajmy, że bardzo często z nienaruszoną zawartością alkoholu.

      Najciekawszymi zdobyczami w tegorocznej akcji były: parasol przeciwdeszczowy, sanki, drabina, kanka po mleku, czajnik, smart fon, portfel z dokumentami i kalosze.

     Tegoroczne przedsięwzięcie obserwowali i uwieczniali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni, którzy uczestniczą w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Waldemara Bzurę, Ewę Dulną z OSP Krutyń i Martynę Kwiatkowska z Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni serdecznie dziękuje Burmistrzowi Miasta i Gminy Ruciane – Nida Zbigniewowi Opalach, Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Rucianem – Nidzie Marcinowi Opalach, firmie kajakowej WODNIAK Romana Prusińskiego, przedstawicielom Klubu Nurkowego „Mazury Diving” oraz opiekunom Marii Grygo i Urszuli Rudnik za pomoc w realizacji warsztatów fotograficznych na rzece Krutyni.

 

 
 

Dla Was idziemy w ogień – Dzień Strażaka 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Nam claritas Dei populi liberatione”

  4. maja, to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną i w swoisty sposób piękną służbę. Dzień szczególny dla wszystkich strażaków. W tym dniu przypada wspomnienie liturgiczne rzymskiego męczennika, legionisty św. Floriana. Od niepamiętnych czasów uważanego za Patrona strażaków.        

                Obchody Dnia Strażaka druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni rozpoczęli od zbiórki w strażnicy, by po niej, w zwartej grupie udać się do kościoła parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie. Tam, jak co roku, przywitał ochotników ks. proboszcz Waldemar Sawicki.

Mszę Św. w intencji strażaków i ich rodzin celebrowali ks. proboszcz Waldemar Sawicki i ks. dr Maciej Gilewski. W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyń, zaproszeni goście, rodziny oraz znajomi strażaków.

                Podczas mszy ks. dr Maciej Gilewski podziękował strażakom za ich służbę na rzecz bliźniego.

Jednocześnie przybliżył wiernym i uczestnikom mszy służbę ochotników. Wspomniał, iż każdego dnia strażacy zmagają się z ogniem, wypadkami na drogach oraz także z czasem i ze śmiercią. Najczęściej odnosząc zwycięstwa, ale nie zawsze. A codziennie pokonują także własne słabości. To właśnie ta codzienna walka, według księdza, czyni ze strażaków prawdziwych bohaterów, którzy narażając swoje własne życie niosą pomoc innym. Wykonują trudny, pełen poświęceń i pasji zawód, który nie jest zwykłą pracą. To misja, polegająca na pomaganiu innym ludziom.

Ks. proboszcz prosił również o modlitwę za strażaków oraz ich rodziny, które bardzo często doświadczają trudów pełnienia strażackiej funkcji. Podczas uroczystości wspomniano również o zmarłych strażakach, którzy przez wiele lat pełnili służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

                Tradycyjnie po mszy strażacy udali się na parafialny cmentarz, by tam oddać honory i cześć zmarłym strażakom oraz zapalić symboliczny znicz.

 

 
 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

DLA CZŁONKÓW MDP

     Do końca maja potrwają warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w ramach projektu „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny”, który został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

     5. kwietnia rozpoczęły się warsztaty fotograficzne dla dziesięciu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni, którzy są zainteresowani fotografią przyrodniczą oraz chcą w oryginalny sposób przyswoić i usystematyzować wiedzę na temat fotografii plenerowej. Warsztaty obejmują zajęcia praktyczne prowadzone przez Waldemara Bzurę – fotografika przyrody mazurskiej, Ewę Dulną– nauczyciela historii i plastyki w Szkole Podstawowej w Krutyni oraz Martynę Kwiatkowską – edukatora Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Podczas spotkań zostaną omówione zagadnienia z zakresu podstaw fotografii, obsługi aparatów fotograficznych, kompozycji zdjęć oraz ich obróbki. A przede wszystkim będziemy robić zdjęcia! W pierwszej połowie czerwca odbędzie się wystawa prac uczestników warsztatów, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

 

 
 

„EKOstraż – straż pożarna w akcji na mazurskich akwenach”

     Rusza IV edycja konkursu plastycznego organizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Krutyni, we współpracy z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „EKOstraż – straż pożarna w akcji na mazurskich akwenach”. Do udziału zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych z terenu Parku i okolic. Prace należy przekazać do dnia 10 maja 2014r. osobiście lub pocztą pod adresem: Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni, Krutyń 33, 11 – 710 Piecki  z dopiskiem Konkurs plastyczny.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

„EKOstraż – straż pożarna w akcji na mazurskich akwenach”

IV edycja 

     Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni przy współpracy z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych z terenu Mazurskiego Parku Krajobrazowego pod nazwą „EKOstraż – straż pożarna na mazurskich akwenach” – IV edycja.

Warunki konkursu są następujące:

1.       Organizator:

Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni

Krutyń 33, 11 – 710 Piecki

2.       Cele konkursu:

·         Podnoszenie świadomości ekologicznej;

·         Kształtowanie prawidłowych postaw związanych z ochroną środowiska;

·         Pogłębianie wiedzy na temat pracy strażaków ochotników podczas akcji ratowania życia i mienia;

·         Zachęcanie dzieci i młodzieży do ochrony środowiska i zwrócenie uwagi na otaczającą przyrodę;

·         Rozwijanie kreatywności i zainteresowań twórczych, których inspiracją jest przyroda oraz jej ochrona przez służby mundurowe;

·         Kształtowanie świadomości o potrzebie ochrony przyrody i środowiska;

·         Kształtowanie wyobraźni dzieci i młodzieży poprzez prace manualne i plastyczne;

3.       Warunki uczestnictwa w konkursie:

·         Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych z terenu Mazurskiego Parku Krajobrazowego;

·         Konkurs rozstrzygnięty zostanie w następujących kategoriach:

I.                    Klasy „0”

II.                  Klasy I – III

III.                Klasy IV – VI

·         Tematyka prac plastycznych dotyczy zagadnień z zakresu ochrony przyrody, ratowania życia i mienia na akwenach wodnych;

·         Technika prac: dowolna;

·         Format prac plastycznych nie mniejszy niż A4 i nie większy jak A3;

·         Prace bez opraw;

·         Nie przyjmujemy prac zbiorowych;

·         Każda praca powinna zawierać metryczkę wypełnioną czcionką Times New Roman 12 – 18, w której zostaną zawarte takie informacje jak:

ü  Imię i nazwisko, klasa oraz wiek;

ü  Adres szkoły uczestnika;

ü  Imię i nazwisko nauczyciela/opiekuna, pod kierunkiem którego przygotowano pracę;

Osoby biorące udział w konkursie „EKOstraż – straż pożarna na mazurskich akwenach – IV edycja” wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 j.t. ze zmianami.

·         Jeden uczestnik może wykonać tylko jedną pracę; 

4.       W razie niejasności związanych z regulaminem prosimy o kontakt:

Dh Waldemar Bzura straz@ospkrutyn.pl

Dh Ewa Dulna e.dulna@ospkrutyn.pl  

 1. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu: Waldemar Bzura, Ewa Dulna;
 2. Termin i miejsce nadsyłania prac: do 10 maja 2014r., Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni, Krutyń 33, 11 – 710 Piecki  z dopiskiem Konkurs plastyczny (Prace można dostarczyć osobiście).
 3. W skład jury wchodzi: dwóch przedstawicieli OSP Krutyń, dwóch przedstawicieli MPK oraz nauczyciel – plastyk;
 4. Czas trwania konkursu: od 31 marca do 10 maja 2014r. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie www.ospkrutyn.pl w zakładce aktualności do 30 maja 2014r.
 5. O miejscu wręczenia nagród organizator poinformuje drogą elektroniczną.
 6. Uwagi dodatkowe:

ü  Prace nadesłane po terminie nie będą brane pod uwagę;

ü  Prace przechodzą na własność organizatora;

ü  Rozstrzygnięcie Jury jest ostateczne.

 

 
 

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

                 W dniu 3 marca 2014r. członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wzięli udział w Nabożeństwie Oczekiwania oraz procesji przyjęcia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Druhowie w składzie: Sławomir Samsel, Andrzej Czajka, Stanisław Wieczorek, Stanisław Kulas, Piotr Kulas, Mirosław Kulas, Cesarek Zbigniew, Zygfryd Werner,  wraz z księdzem proboszczem Waldemarem Sawickim i wiernymi Parafii w Ukcie przywitali kopię obrazu Czarnej Madonny.

 

 
 

Szkolenie z obsługi pilarki do drewna

  

     W niedzielne popołudnie 23. lutego druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni uczestniczyli w szkoleniu obsługi  i konserwacji sprzętu mechanicznego tnącego (piły łańcuchowo – spalinowe do drewna). Szkolenie teoretyczne odbyło się w sali konferencyjnej Muzeum Przyrodniczego Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Celem tej części przeszkolenia było zapoznanie nowo przyjętych  druhów z  wyposażeniem drwala, sprzętem pomocniczym i pilarkami. Część praktyczną druhowie przeprowadzili na terenie Leśnictwa Krutyń, gdzie poznali techniki cięcia drewna i używania pilarek zgodnie z procedurami.

 Szkolenie przeprowadził zawodowy pilarz i członek OSP Krutyń, dh Paweł Serowik.

W szkoleniu uczestniczyli druhowie: Piotr Kulas, Krzysztof Waśkiewicz, Sebastian Schurmann, Roman Nakielski, Mateusz Gorczyca, Zbigniew Cesarek, Paweł Wieczorek, Jacek Radomski, Mateusz Radomski, Michał Konachowicz, Hubert Grygo oraz  Rafał Gołębiewski.

Podsumowania wewnątrzstrażackiego kursu dokonał prowadzący dh Paweł Serowik zwracając uwagę na prawidłową postawę podczas używania pilarek oraz zasady bezpieczeństwa. Na koniec odbyło się integracyjne ognisko podczas, którego młodzi druhowie mogli podzielić się swoimi wrażeniami.

 

 
 

Ćwiczenia Sekcji Wodnej na Jeziorze Krutyńskim

 

W dniu 9. lutego druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni uczestniczyli w szkoleniu udzielania pomocy z zakresu ratownictwa lodowego zorganizowanym przez Sekcję Wodną działającą przy OSP w Krutyni.

Część praktyczna została przeprowadzona na Jeziorze Krutyńskim. Przedstawiono procedury oraz sposoby prowadzenia działań ratowniczych w przypadku załamania się tafli lodu. Pozorantami byli ratownicy OSP z Krutyni odpowiednio zabezpieczeni i ubrani w kombinezony i kamizelki wypornościowe, zapewniające dodatnią pływalność.  Pozostali uczestnicy szkolenia ćwiczyli różne sposoby dotarcia do poszkodowanego oraz podjęcie go z wody. Wykorzystano przede wszystkim sprzęt przypadkowy, jak również elementy znajdujące się na wyposażeniu samochodów ratowniczych min. sanie lodowe, drabiny, liny, wiosła, szpikulce stalowe itp. Podczas ćwiczeń przypomniano również o podejmowaniu kwalifikowanej pomocy medycznej poprzez zastosowanie właściwych dla tego typu zdarzeń procedur medycznych.

Na koniec dh Roman Nakielski omówił przebieg działań oceniając pozytywnie zaangażowanie strażaków.

W szkoleniu uczestniczyli:

dh Waldemar Bzura, dh Marek Cesarek, dh Ewa Dulna, dh Hubert Grygo, dh Piotr Kulas, dh Paweł Nadolny, dh Roman Nakielski, dh Jacek Radomski, dh Paweł Serowik, dh Sebastian Schurmann, dh Tomasz Sobiech, dh Krzysztof Waśkiewicz,

Do ćwiczeń został zaproszony przedstawiciel WOPRu Olaf Grzeszczyk.

 

 
 

Ferie zimowe MDP

      Zajęcia plastyczne, muzyczne, terenowe w lesie krutyńskim, gra w kręgle, nauka gotowania, kulig oraz wyjazdy do kina takie atrakcje czekały na uczestników zimowiska organizowanego przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Krutyni. W tegorocznym zimowisku wzięło udział czterdziestu czterech uczestników w wieku od 5 do 17 lat, uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni, członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz osób przyjezdnych. Podczas wypoczynku zimowego opiekunowie podejmowali działania profilaktyczne dotyczące alternatywnych form spędzania wolnego czasu, rozwiązywania problemów i konfliktów interpersonalnych i osobistych oraz kształtowania systemu wartości, opartego na ogólnie przyjętych zasadach współżycia społecznego.  Podczas jednego ze spotkań przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci i młodzież mogły zapoznać się z wyposażeniem toreb medycznych, które znajdują się na wyposażeniu w samochodach ratowniczych OSP w Krutyni.

Nauczyciele, pedagog szkolny, rodzice oraz druhny i druhowie z OSP w Krutyni przygotowali ciekawą i zróżnicowaną tematykę zajęć. Do współpracy zaproszono również przedstawicieli Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo oraz Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

                Ferie zimowe mogły odbyć się dzięki dofinansowaniu ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pieckach, Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Krutyni oraz lokalnych przedsiębiorców i strażaków OSP w Krutyni:

·  Alexandra i Doroty Potockich;

·  Joanny i Konrada Szewielińskich;

·  Ellen i Sebastiana Schurmann;

·  Urszuli i Norberta Rudnik;

·  Wioletty i Krzysztofa Waśkiewicz;

·  Anety i Pawła Wieczorek;

·  druhów: Waldemara Bzury; Ewy Dulnej; Huberta Grygo; Piotra Kulasa.

  Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni serdecznie dziękuje Pani dyrektor Annie Sobiech oraz nauczycielom Marii Grygo, Danucie Kaczanowskiej, Małgorzacie Szyszuk i Reginie Siwik za pomoc w realizacji zadania: „Zimowisko dla członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni”.

 

    

    

    

    

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  

  

  

  

 

 
 

Strażacka niespodzianka podczas Szkolnej Choinki.

Późnym popołudniem 24. stycznia na uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni podczas Szkolnej Choinki czekała niespodzianka, którą przygotowali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Jak co roku w ostatni dzień zakończenia pierwszego semestru w krutyńskiej placówce odbywa się szkolna impreza, podczas której szóste klasy przedstawiają własny program artystyczny oraz odbywa się szkolna dyskoteka .

Wspaniałą imprezę przerwał sygnał dzwonka i jaskrawo pobłyskujące światełka. Okazało się, że do szkoły zawitał Święty Mikołaj, który przyjechał na saniach zaprzężonych w „krutyńskiego renifera”. Sanie powoził druh „Śnieżynka”, czyli strażak Feliks Kaczanowski. W rolę Świętego Mikołaja wczuł się druh Sławomir Samsel, który rozdał dzieciom słodycze. 

Zabawa była znakomita, a największy ubaw miały krutyńskie dzieci.

 

   

Walne Zebranie Sprawozdawcze przeprowadzone
w dniu 4.01.2014 r.

       Początek roku to okres podsumowania pracy za miniony rok przez jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Piecki.   Na spotkaniu w dniu 4 stycznia 2014 r. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni podsumował rok 2013.  Druh Waldemar Bzura przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności jednostki. Druh Marcin Czajka zapoznał z działalnością  Komisji Rewizyjnej.  Wniósł o udzielenie absolutorium, a członkowie OSP jednogłośnie udzielili. 

Strażakiem Roku 2013 została dh Ewa Dulna.

Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh Krzysztof Waśkiewicz.

Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała:

- Fundacja Na Rzecz Ochrony Przyrody i Krajobrazu Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Dorzecza Krutyni

- Państwo Danuta i Manfred Salkowscy Kompleks Wypoczynkowo - Konferencyjny "Mazur Syrenka" Sp. z o.o. w Krutyni.

Odznakę Strażaka Wzorowego otrzymał dh Roman Nakielski i dh Sebastian Schurmann

Odznakę Za Wysługę Lat  otrzymali: dh Marek Cesarek - XXV lat, dh Jacek Radomski - XX lat, dh Paweł Serowik - XV lat, dh Konrad Nakielski - XV lat, dh Sebastian Schurmann - V lat.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili:

 

Pani Agnieszka Kurczewska - wójt Gminy Piecki;

Pan Andrzej Brodzik – przewodniczący Rady Gminy w Pieckach;

Dh Józef Maciejewski - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mragowie;

Dh Krzysztof Hanuszewski – prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach;

Dh Mariusz Adamiak - komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach, prezes OSP w Nawiadach;

aspirant Kamil Golon – Komenda Powiatowa PSP w Mrągowie;

Dh Ryszard Szacherski  – sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach;

Dh Marian Bzura - członek prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach;

Dh Kamil Bednarczyk – członek prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach, prezes OSP w Macharach;

Dh Maksymilian Grudziądz - naczelnik OSP w Ukcie;

Pani Anna Sobiech – dyrektor Szkoły Podstawowej w Krutyni;

Ks. proboszcz Waldemar Sawicki