Strona główna                                Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                                 Archiwum 2012     2013  2014   2015  2016
 

AKTUALNOŚCI                2018

2017


   aktualizacja 13.11.2017 r. 

 

 

VII Krutyński Bieg Niepodległości już za nami.

       Jak co roku bieg został zorganizowany przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przy współpracy z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Krutyni. W lokalnej imprezie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Krutyni i okolic, mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież oraz dorośli.

Uczestników biegu podzielono na grupy wiekowe. Najmłodsi czyli do 16 roku życia mieli do pokonania dwa kilometry a grupa starsza cztery. Bieg prowadził uroczymi ścieżkami lasu krutyńskiego. Start i meta zlokalizowane był przy Szkole Podstawowej w Krutyni.

        W tegorocznym biegu wzięło udział pięćdziesięciu siedmiu uczestników. W pierwszej kategorii (do 6 lat) na dystansie dwóch kilometrów pierwsze miejsce zajęła: Matylda Nakielska, drugie miejsce Alicja Wittbrodt.  W kategorii drugiej (6 – 9 lat) na najwyższym podium stanęli: Nikola Kulas, Maja Wieczorek, Wiktoria Kulas, Lena Sokołowska, Marcel Sobiech, Jakub Czajka, Aleksander Sobiech.

Wśród uczestników w wieku 10 -12 lat najlepsi byli: Łucja Kulig, Kaja Kulas, Barbara Kaczmarczyk, Karol Sobiech, Marcel Skrocki, Łukasz Sobiech. Wiktor Nadolny zajął I miejsce w kategorii chłopców w wieku 13 – 17 lat, za nim uplasowali się: Paweł Sobiech i Robert Kulas.

Najwięcej osób zgromadził bieg na dystansie powyżej czterech kilometrów w kategorii piątej (powyżej 17 lat). Wśród kobiet na podium stanęły: Małgorzata Kulas, Katarzyna Markowska i Marta Dąbrowska. I miejsce w kategorii mężczyzn zajął Bartosz Kojro, za nim uplasowali się: Michał Jaszczuk i Grzegorz Zawrotny.

Po biegu czekała na uczestników ciepła herbata przygotowana przez Państwa Sarah i Konrada Nakielskich z Restauracji Lilia Wodna w Krutyni oraz przejażdżka na konikach polskich Pana Feliksa Kaczanowskiego. Uczestnicy biegu mogli ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaski.

Organizatorzy dziękują serdecznie za wspaniałą i miłą atmosferę podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Pragniemy podziękować wszystkim za wspaniałą zabawę i zaangażowanie. Przede wszystkim biegaczom za udział w VII. Krutyńskim Biegu Niepodległości i walkę w duchu fair-play oraz rodzicom, którzy wspierali swoje najmłodsze pociechy podczas długiego biegu. Podziękowania należą się również władzom Gminy Piecki za to, że tak aktywnie wspierają naszą lokalną inicjatywę sportową, nauczycielom Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz naszym lokalnym sponsorom.

Zapraszamy mieszkańców Krutyni i okolic na kolejne edycje imprez biegowych w naszej miejscowości.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane  przez Gminę Piecki oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Krutyni.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze

II miejsce OSP Krutyń 

     Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Piecki zgromadziły pięć drużyn męskich i dwie drużyny kobiece.

     W niedzielne 24 września na stadionie w Nawiadach odbyły się już kolejne zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Piecki. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał  Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach dh Krzysztof Hanuszewski wraz z zaproszonymi gośćmi.

     Zawody zostały przeprowadzone w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym. W zawodach wzięły udział drużyny męskie z jednostek: Machar, Nawiad, Krutyni, Piecek i Starych Kiełbonk oraz dwie drużyny kobiece z Machar i Nawiad.

     Po oficjalnym ogłoszeniu wyników zawodów przez sędziego głównego, odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznych Gminnych Zawodów Sportowo – Pożarniczych. Zawody przebiegły bardzo sprawnie. Duże podziękowania należą się wszystkim za udział i sportową walkę. Jak zwykle była pyszna grochówka z kotła.

W końcowej klasyfikacji:

I miejsce - OSP Nawiady

II miejsce - OSP Krutyń

III miejsce - OSP Piecki

Wśród kobiet I miejsce zajęła drużyna z Nawiad - miejsce II druhny z OSP Machary.

 Naszą jednostkę godnie reprezentowali:

dh Piotr Kulas

dh Paweł Serowik

dh Mirosław Kulas

dh Roman Nakielski

dh Zbigniew Cesarek

dh Norbert Rudnik

dh Jacek Radomski

 

 

 
 

 

ELEMENTAL Tri Series Białystok 2017

            Prawie pół tysiąca zawodników widniało na listach startowych finałowych zawodów Elemental Tri Series 2017, które odbyły się 20 sierpnia w Białystok. Wśród startujących nie zabrakło zawodników z Sekcji Ratowniczo - Wodnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

            Elemental Tri Series to impreza dla amatorów i wyczynowców. W olimpijskim wydaniu triathlonu trzeba bowiem przepłynąć 1,5 km, przejechać rowerem 40 km i przebiec dziesięć. Organizatorzy przewidzieli także możliwość rywalizacji na krótszych dystansach - sprinterskim (0,75 km pływania; 20 km jazdy rowerem; 5 km biegu) i supersprinterskim (odpowiedni 200 metrów; 10 km i 2,5 km). Na dystansie sprinterskim i supersprinterskim dozwolony  jest też drafting czyli tzw. "jazda na kole" przeciwnika.

            W klasyfikacji generalnej na dystansie supersprinterskim dh Roman Nakielski zajął 14 miejsce w kategorii open i 2 w kategorii powyżej 18 lat, dh Konrad Nakielski zajął 48 miejsce w kategorii open i 7 - powyżej 18 lat. 

 

Święto Konika Polskiego

 

            W sobotę 19 sierpnia strażacy - ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni brali udział w zabezpieczeniu lokalnej imprezy XVII Święto Konika Polskiego w Majdanie k/Wojnowa.

            Święto Konika Polskiego to dwudniowa impreza, która ma pokazać na co stać małe koniki polskie. Pierwszy dzień święto rozpoczyna 20 kilometrowy rajd pn. "Szumi dookoła las", który pokonuje się leśnymi drogami na terenach Nadleśnictw Strzałowo i Maskulińskie. Drugi dzień konkursu rozpoczyna się próbą terenową "Na mazurskim szlaku" i wyścigiem pn. "Z rozwianą grzywą". Impreza kończy się wspólnym posiłkiem, ogniskiem i jak na festyn przystało - muzyką.

            W zabezpieczeniu imprezy brali udział: dh Ewa Dulna, dh Feliks Kaczanowski i dh Paweł Serowik.

 

 

 

 

 
 

 

Pożegnanie ks. proboszcza

 

                                                                                "Idź przez życie tak, aby śla­dy twoich stóp przet­rwał cię".

                                                                                                                                                ks. Jan Chrapek

 

            13 sierpnia druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oficjalnie pożegnali się                 z Ks. Kanonikiem Waldemarem Sawickim Proboszczem Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego            w Ukcie. Od 17 sierpnia ksiądz będzie sprawował funkcję proboszcza w parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku nad Biebrzą.

 

Drogi Księże Proboszczu,

           Zarząd i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni składają serdeczne podziękowania za dziesięcioletnią posługę na rzecz naszej pożarniczej rodziny.

        Uczestniczyłeś w strażackich świętach i jubileuszach głosząc Słowo Boże i wspierając brać strażacką. Będziemy pamiętać Twoje głębokie i zdecydowane kazania, a także życzliwość i serdeczność jaką darzyłeś wszystkich druhów.

Życzymy  Ci, Drogi Kapłanie dużo zdrowia oraz wiele Łask Bożych w dalszej służbie kapłańskiej.

  

                                   Ze strażackim pozdrowieniem

                                   dh Waldemar Bzura

                                   Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni

 


 

Czas dla Spychowa

            W sobotnie popołudnie 12 sierpnia miało miejsce uroczyste oddanie do użytku odrestaurowanego zabytkowego zegara zdobiącego wieżę Kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie.  Symbolicznego uruchomienia zegara, który nie działał przez kilkadziesiąt lat, dokonał dh Feliks Kaczanowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, na co dzień leśniczy Leśnictwa Krutyń w Nadleśnictwie Strzałowo. W tej uroczystej chwili  towarzyszył mu ks. proboszcz Mirosław Lango ze Spychowa oraz Michał Olejniczak i Rafał Pikuła z firmy Czas na Wysokości, którzy podjęli się remontu i konserwacji zegara wieżowego.

            Zegar odrestaurowano dzięki inicjatywie leśników z Nadleśnictwa Spychowo oraz lokalnej społeczności.

 
 

                        

                                              Obóz w Kikitach

            Od 25 czerwca do 8 lipca trwał  pierwszy turnus obozu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu województwa warmińsko - mazurskiego. Wśród uczestników nie zabrakło druhów z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych w Krutyni i Macharach.

            Mieszkając w polowych warunkach młodzi strażacy przez dwa tygodnie uczyli się pożarnictwa w teorii i praktyce. Uczestnikom obozu nie brakowało czasu na wspólne zabawy, podczas wieczorków kulturalnych. Obozowicze w ciągu dnia pełnili służby: wartowniczą, gospodarczą oraz bojową. Obóz zakończył się egzaminem sprawdzającym wiedzę pożarniczą w teorii i praktyce.

            Wyjazd członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Krutyni i Machar odbył się dzięki dofinansowaniu przez Gminę Piecki oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach.  

 

                                             Ostatnie pożegnanie


"Śmierć nie jest kresem naszego istnienia
– żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.
Albowiem oni to dalej my,
a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia". [Albert Einstein]

      Do wiecznej służby odszedł nasz kolega, zasłużony strażak, druh z wieloletnim stażem i jeszcze większym doświadczeniem, Wojciech Kuźniak. W uroczystości pogrzebowej, która odbyła się 7 lipca br. w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Mikołajkach, uczestniczyli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Ewa Dulna i dh Krzysztof Waśkiewicz.

 

 

 Dyżur na Jeziorze Wągiel

            25 czerwca druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przeprowadzili pierwsze w tym roku ćwiczenia na Jeziorze Wągiel koło Piecek. Był to też dobry moment na sprzątnięcie gminnego kąpieliska, w tym celu do wspólnego przedsięwzięcia zaproszono płetwonurków z Klubu Mazury Diving oraz druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rucianem - Nidzie.

 

IX Krutyńska Noc Świętojańska

            Noc z 23. na 24. czerwca to najkrótsza noc w roku, zwana sobótką, nocą świętojańską albo palinocką. Była to wg wierzeń noc wyjątkowa, pełna czarów, tajemnych mocy i miłości. W noc świętojańską o północy zakwita kwiat paproci. Kto miał szczęście znaleźć ten kwiat, ten mógł dowiedzieć się o wszystkich ukrytych skarbach.

            Dziewiąta Krutyńska Noc Świętojańska odbyła się 24 czerwca na boisku szkolnym nad malowniczą rzeką Krutynią. Uroczystość rozpoczął Chór Ukta. Następnie wystąpił mazowiecki zespół ludowy, a po nich grupa teatralna dzieci ze Szkoły Podstawowej z Krutyni i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Krutyni. Młodzi artyści przedstawili program artystyczny wg pomysłu i pod kierunkiem Pani Ewy Dulnej, w którym przybliżyli zebranym na placu przybyłym gościom stary mazurski świętojański zwyczaj. Po zakończeniu inscenizacji wszyscy przybyli goście udali się nad rzekę, aby wziąć udział w spływie łodziami po rzece Krutyni, puszczaniu wianków i tradycyjnej pierwszej letniej kąpieli. Dzięki przewoźnikom ze Stowarzyszenia „Perkun”, każdy miał możliwość wziąć udział w spływie, podczas którego swój repertuar przedstawił zespół PIECKOWIANIE. Uczestnicy nocy świętojańskiej mogli wysłuchać tradycyjnej muzyki ludowej i włączyć się do wspólnego śpiewania. Podczas spływu łodzią można było usłyszeć sygnalistów z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo.

                                             

Dzień Dziecka

            2 czerwca, jak każdego roku, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zorganizowali Dzień Dziecka dla uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni. Przewodnim hasłem tegorocznych obchodów były pożary traw i lasów. Po części teoretycznej odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów i członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni. Część pierwszą zakończył pokaz umiejętności strażackich w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni.

            Przedsięwzięcie było zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze źródeł Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Spotkanie ze strażakami

 

        1 czerwca strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni odwiedzili uczniowie klasy IVa Zespołu Szkół nr 4 w Mrągowie. Na uczniów czekało bardzo dużo atrakcji m.in.: pokaz ratownictwa medycznego, prezentacja wozów strażackich ze sprzętem. Można było samemu spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, być unieruchomionym na desce ratowniczej, czy posiedzieć w łodzi ratowniczej.  Dużą atrakcją było obejrzenie w kabinie samochodów strażackich. Tegoroczna wizyta dzieci w straży pożarnej jest doskonałą formą świętowania Dnia Dziecka, ale również popularyzacją ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy Piecki. Uczniowie i opiekunowie uważnie wysłuchali pogadanki na temat zasad właściwego zachowania się w przypadku powstania pożaru i innych zagrożeń oraz w jaki sposób skutecznie zaalarmować jednostki ochrony przeciwpożarowej i inne służby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa.

W pokazie uczestniczyli: dh Elżbieta Dulna, dh Piotr Kulas, dh Paweł Serowik oraz dh Norbert Rudnik.

 

 
 

Pożegnanie Ś.P. Ks. Kan. Henryka Frączkowskiego

            30 maja druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz parafianie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie uczestniczyli w nabożeństwie pogrzebowym byłego proboszcza, ks. kan. Henryka Frączkowskiego. 

                                Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

        28 maja br. druhowie z Ochotniczej straży Pożarnej w Krutyni uczestniczyli w gminnych ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego. Ćwiczenia odbyły się na terenie Auto Złomu w Bagienicach.
Ćwiczenia związane były z teoretycznym i praktycznym przedstawieniem technik cięcia pojazdów i wydobywania z nich poszkodowanych. W części praktycznej uczestnicy ćwiczeń gminnych stabilizowali pojazdy w różnych pozycjach. Ćwiczenia zakładały wydobycie poszkodowanych z zakleszczonych samochodów.
Prowadzona tematyka ćwiczeń związana jest z ciągłym rozwojem infrastruktury drogowej, ale również ze zmieniającym się sprzętem w jednostkach OSP.

 

IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP            27 maja 2017r. w Olsztynie odbył się IV Zjazd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa Warmińsko - Mazurskiego. Obradom przewodniczył dh Stanisław Mikulak oraz dh Andrzej Ochlak. Spośród zgromadzonych delegatów wybrano 29 - osobowy Zarząd, na czele którego staną Gustaw Marek Brzezin. W wyniku ukonstytuowania się zarządu powołano dwunastoosobowe prezydium z czterema wiceprezesami: Ryszardem Januszem z pow. elbląskiego, Radosławem Królem z pow. giżyckiego, Andrzejem Ochlakiem z pow. nowomiejskiego i Jackiem Protasem z pow. lidzbarskiego.
            Uczestnicy IV Zjazdu udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi.
W trakcie Zjazdu odznaczono wielu druhów medalami. Wśród odznaczonych Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa znalazła się dh Ewa Dulna, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz Komisji ds. młodzieży w ZOW ZOSP RP w Olsztynie.
            W zjeździe uczestniczyli między innymi: Waldemar Pawlak - prezes ZG ZOSP RP, Ryszard Górecki rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Adam Krzyśków - prezes WFOŚiGW w Olsztynie, Michał Kamieniecki z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie, Jarosław Słoma wiceprezydent Olsztyna.

 

 
 

XIX edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego

„25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”

            19 maja br. odbyły się wojewódzkie eliminacje konkursu plastycznego organizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i  Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”.

            Wśród dwudziestu laureatów czterech kategorii wiekowych znalazł się członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni - Michał Wasilewski, który zajął pierwsze miejsce w II grupie (uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej).

            Konkurs jest doskonałą okazją do szerzenia i promowania wiedzy w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Dzięki tej formie wyrażania przemyśleń i skojarzeń przyczynia się do zwiększenia świadomości jego uczestników na niebezpieczeństwa dnia codziennego.

 

 
 

 

Strażacy na triathlonie

W niedzielę 14 maja w Olsztynie odbyła się kolejna edycja imprezy triathlonowej pn. Elemental Tri Series, w której wystąpiło około siedmiuset zawodników, w tym członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Druhowie Konrad i Roman Nakielscy po raz pierwszy wystartowali w Elemental Tri Series Olsztyn 2017 - dystans supersprinterski.

Poszczególne konkurencje odbyły się na Jeziorze Ukiel – pływanie, trasa kolarska wiodła głównymi arteriami miasta, natomiast bieg wytyczony był na urozmaiconym terenie na ścieżkach i alejach miasta Olsztyn. Ostatecznie druhowie uplasowali się na 75 i 76 miejscu.

 

 
 

Wojewódzka Pielgrzymka Strażaków do Gietrzwałdu

 

12 maja druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wraz ze strażakami zawodowymi i ochotnikami z Warmii i Mazur uczestniczyli w Wojewódzkiej Pielgrzymce Strażaków do Gietrzwałdu, podczas której rozpoczęto wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.

Była to pierwsza taka pielgrzymka w historii naszego województwa, podczas której ochotnicy i strażacy Państwowej Straży Pożarnej z województwa warmińsko – mazurskiego przybyli do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowej. W homilii podziękował strażakom za ich zaangażowanie w ratowanie innych i zdolności do poświęceń na rzecz bliźniego.

                W pielgrzymce uczestniczył poczet sztandarowy OSP w Krutyni w składzie: dh Mirosław Kulas, dh Sławomir Samsel i dh Stanisław Wieczorek.

 

 
   

Dzień Strażaka

 

„Jakże byłoby pięknie,

gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć:

dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”

(Papież Franciszek).

 

Tradycyjnie Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni rozpoczęli tegoroczne obchody Dnia Strażaka. Celebrujący mszę św. ksiądz Waldemar Sawicki życzył strażakom dużo zdrowia, pomyślności, męstwa i satysfakcji z wykonywanej służby obdarzonej wielkim zaufaniem społecznym. Ksiądz proboszcz w imieniu mieszkańców gmin Piecki i Ruciane – Nida złożył wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmują strażacy w ochronie życia oraz mienia ludzkiego. Jednocześnie życzył niewyczerpanej siły i mnóstwa wytrwałości, wyrozumiałości bliskich, licznych sukcesów oraz wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu.

Tradycyjnie po mszy druhny i druhowie udali się na pobliski cmentarz, by tam złożyć honory i zapalić symboliczny znicz spoczywającym tam strażakom.

 

 
 

Krutyński Bieg z Wiernym Przyjacielem

 

29. kwietnia na terenie Leśnictwa Krutyń członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zorganizowali bieg  na orientację z „wiernym przyjacielem”.  W ten sposób pokazano, że można spędzić czas z psem w inny sposób niż tylko spacerowanie po najbliższej okolicy, a jednocześnie rozpoczęto tym przedsięwzięciem szereg działań edukacyjnych i rekreacyjnych z udziałem psów.  

Ostatni weekend kwietnia z pewnością zapisze się w pamięci mieszkańców wsi Krutyń, ponieważ miejscowość opanowali „wierni przyjaciele” wraz z opiekunami i właścicielami. W sobotni ranek, mimo nie najlepszej pogody, na starcie biegu na orientację stanęło pięćdziesięciu trzech pupili wraz z opiekunami i właścicielami. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek. Wśród zawodników stanął właściciel wiernego przyjaciela w postaci konia, a dokładnie konika polskiego.

                Zawodnicy mieli do pokonania dwa dystanse w czterech kategoriach. A trasa wiodła malowniczymi leśnymi ścieżkami pomiędzy wsiami Krutyń i Zgon a wschodnim brzegiem Jeziora Mokrego.  Wśród mundurowych na trasie 15 km, jako pierwsi na mecie pojawili się: dh Elżbieta Dulna z psem Cygim (Ochotnicza Straż Pożarna) oraz Michał Jadeszko z suczką Diwą (Straż Graniczna). Wśród kobiet kolejne miejsca zajęli: sierż. szt. Małgorzata Konopko z psem Nero (KWP w Olsztynie) oraz Kinga Hackiewicz z psem Dunajem (Wojsko Polskie), a wśród mężczyzn: Robert Łachacz z suczką Miką (Straż Graniczna) oraz Jarosław Kaczorek s sunią Cyranką (Lasy Państwowe).

Zawodnicy spoza służb mundurowych na 15 km:

Kobiety 15 km:

 1. Natalia Michalak z psem Miką
 2. Katarzyna Markowska z psem Romą
 3. Zofia Dmuchowska z psem Mokką

Mężczyźni 15 km:

 1. Bartosz Kojro z psem Fafikiem Narwanym
 2. Szymon Markiewicz z psem Sally
 3. Dariusz Morsztyn z Liiną i Tuuk

 

Wśród zawodników na 5 km nie zabrakło rodzin oraz singli. Jako pierwsi na mecie pojawili się:

- grupa/rodzina: Dorota i Alexander Potoccy z Jeniseyem

- singiel 5 km kobiety: Justyna Morsztyn z psem Tugut’em

- singiel 5 km mężczyźni: Jan Morsztyn z suczką Tunią.

Gratulujemy również: Annie i Michałowi Wasilewskim, Ewie i Amelii Sokołowskim, Katarzynie Puszczyńskiej, Agnieszce Fafińskiej, Adamowi Wójcik oraz Markowi Baczyńskiemu.

 

Podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło przedstawicieli Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Klebarku Wielkim. Druhowie zorganizowali pokaz pracy psów wykorzystywanych podczas poszukiwań osób zaginionych.

Przed startem Pani  Agnieszka Pieńkowska z Przychodni Weterynaryjnej PRO ANIMALI  sprawdziła stan zdrowia wszystkich zgłoszonych pupili i przez cały czas imprezy czuwała nad ich bezpieczeństwem.

Prezes oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni pragną wyrazić gorące i serdeczne podziękowania partnerom, współorganizatorom oraz sponsorom I. Krutyńskiego Biegu z Wiernym Przyjacielem. Dzięki Państwa hojności impreza ta będzie mogła wpisać się w kalendarz lokalnych wydarzeń. Dziękujemy!

Partnerzy/współorganizatorzy:

Gmina Piecki

Nadleśnictwo Strzałowo

Mazurski Park Krajobrazowy

Szkolenie Psów Aron

Sołectwo Krutyń

Pro Animali Przychodnia Weterynaryjna

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Klebark Wielki

 

Sponsorzy:

Firma Handlowo – Usługowa  PAMMS Paweł Serowik

Stowarzyszenie Przewoźników po Rzece Krutyni PERKUN

Firma kajakowa AS TOUR

Firma kajakowa WIECZOREK

Kompleks Wypoczynkowo - Konferencyjny Mazur Syrenka Danuta i Manfred Salkowscy

Stadnina Koni Ferenstein

Restauracja Potocki Gałkowo

Praktyka Stomatologiczna Konrad Paweł Szewieliński

Firma kajakowa WODNIAK Turystyka Aktywna Roman Prusiński

Restauracja Krutyńska Krzysztof Skrocki

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo – Handlowe Robert Wasilewski

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ/ Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej w Pieckach

Szkoła nurkowania Mazury Diving Piotr Przystawik

Stanica Wodna PTTK w Krutyni

PORT ROSOCHA Magdalena Zęgota

Karczma i Gościniec Zacisze Małgorzata Cesarek

WanPlac Usługi Turystyczne Olga Sakowska 

Firma kajakowa  WIOSEŁKO Czesław Banach

Waldemar Bzura Fotografia Przyrodnicza

Anna Wasilewska

Hotel Habenda

 

 

 

 
 

Zapraszamy na dogtrekking

pn. „I. Krutyński Bieg z Wiernym Przyjacielem”

29 kwietnia 2017r.

     Do pobrania:

     Regulamin biegu

     Oświadczenie grupy/rodziny

     Oświadczenie uczestnika

 


Dogtrekking – co to w ogóle jest?
Dogtrekking to po prostu długi spacer z psem, połączony z elementami marszu na orientację. Wygrywa ten zespół lub osoba, który dotrze na metę w najkrótszym czasie, pokonując jednocześnie całą trasę wyznaczoną przez organizatorów. Na trasie znajdują się tzw. „punkty kontrolne”. To właśnie w ich stronę należy się kierować, by spisać hasło przygotowane przez organizatorów. O przebiegu trasy, sposobach zdobywania punktów kontrolnych oraz atrakcjach czekających na drodze do mety organizatorzy poinformują zawodników i zawodniczki podczas tzw. odprawy technicznej.
W dogtrekkingu biorą udział zarówno osoby nastawione na zaciętą rywalizację, jak i te, które liczą na przygodę i rekreacyjne zwiedzanie okolicy. Całej imprezie przyświecają dwa cele: dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Priorytetem jest jednak zawsze dobro psa.
Żeby wziąć udział w dogtrekkingu, wystarczą tak naprawdę tylko dobre chęci. Różne dystanse – 5 i 15km – umożliwiają start niemal każdej osobie i każdemu psu.

Harmonogram  dnia:


Zawodnicy 15km – trasa survivalowa ( podział na mundurowych i pozostałych):
9:00 Rejestracja
9:30 Wykład nt. „Roli psów w ratownictwie” OSP Klebark Wielki
10:20 Odprawa techniczna
10:30 Start zawodów

Zawodnicy 5km:
10:40 Rejestracja
11:00 Wykład nt. „Roli psów w ratownictwie” OSP Klebark Wielki
11:50 Odprawa techniczna
12:00 Start zawodów

15:00 Planowany powrót wszystkich zawodników
15:30 Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród
15:45 Losowanie nagród
16:00 Zakończenie zawodów oraz ognisko

 

Plan dnia może ulec drobnej zmianie w trakcje zawodów

 

Regulamin Dogtrekkingu pn. „I. Krutyńskiego Biegu z Wiernym Przyjacielem”


1. Organizator:
Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni przy wsparciu firmy „Szkolenie psów Aron” Sebastiaan Rooth.


2. Informacje podstawowe:
Nazwa zawodów : I.Krutyński Bieg z Wiernym Przyjacielem.

Lokalizacja zawodów: Krutyń, gmina Piecki.

Cel zawodów:

 • Promowanie aktywnego spędzania czasu z „wiernym przyjacielem”;
 • Popularyzowanie aktywności fizycznej oraz psich sportów;
 • Promowanie aktywnego spędzania czasu w lesie;

3. Lasy państwowe:
Dogtrekking odbywa się na terenie Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Strzałowo.

 • Wszyscy zawodnicy zobowiązani są wykonać ewentualne polecenia pracowników leśnych.
 • W czasie biegu zwierzęta nie powinny być puszczone luzem, grozi to mandatem karnym;
 • Jesteśmy gośćmi w lesie, dbajmy o porządek i nie śmiecimy.

4. Warunki uczestnictwa:

Warunki uczestnictwa zawodnika:

W zawodach mogą brać udział uczestnicy, którzy:

 • Zgłoszą się drogą mailową: e.dulna@ospkrutyn.pl i sam.rooth@gmail.com (w mailu należy podać imię i nazwisko startującego, nr kontaktowy, imię psa oraz rasę) lub smsem pod numer tel. 781 04 20 10 (w smsie należy podać informacje jak wyżej) – zgłoszenia przyjmowane będą do 21. kwietnia;
 • Akceptują regulamin zawodów i podpiszą stosowne oświadczenie;
 • Dokonają opłaty startowej gotówką w dniu zawodów.

Zabrania się wnoszenia na teren zawodów alkoholu i innych środków odurzających. Zawodnik, który będzie pod wpływem ww. środków zostanie niezwłocznie zdyskwalifikowany.

Warunki uczestnictwa psa:

 • Niezależnie od kategorii każdy uczestnik może biec z jednym lub dwoma psami.
 • Zabrania się zmuszania psa do biegu. W każdym przypadku cierpienia zwierzęcia należy natychmiast przerwać bieg i zgłosić to Organizatorowi.
 • Zabrania się startu w zawodach suk w rui, w ciąży oraz do 6 tygodni po porodzie.

Pies startujący w zawodach powinien:

 • Być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie
 • W wieku 1-10 lat (starsze psy wyłącznie za zgodą lekarza weterynarii)
 • Być na smyczy przez cały czas trwania zawodów

Wyposażenie zawodnika:

Każdy uczestnik biegu ma obowiązek wziąć ze sobą na trasę:

 • Miskę na wodę dla psa
 • Wodę dla psa, minimalnie 1L
 • Telefon komórkowy - sprawny i naładowany
 • Mapę i kartę uczestnictwa otrzymaną od Organizatora  
 • Smycz, do której pies jest przypięty przez cały czas trwania zawodów
 • Szelki lub miękką obrożę dla psa

Zabrania się:

 • Korzystania na trasie z wszelkich urządzeń nawigacyjnych. Dopuszczalne są wyłącznie urządzenia rejestrujące długość i czas trasy.
 • Prowadzenia psa w kagańcu, kolczatce bądź obroży zaciskowej.

Organizator przed biegiem może sprawdzać zawartość wyposażenia zawodników.

5. Trasy i kategorie:

Trasy i kategorie:
15 km – trasa survivalowa (podział na mundurowych i pozostałych)
- Kobiety
- Mężczyźni

5 km
- Rodziny z dziećmi/grupy
- Singiel

6. Punkty kontrolne:

 • Każdy punkt kontrolny jest ustawiony w charakterystycznym miejscu. Takie punkty są łatwe do rozpoznanie na mapie i w terenie.
 • Wszystkie elementy znajdywane w  punkcie kontrolnym zostawiamy tak jak je znaleźliśmy!

7. Opłaty:
Jednorazową opłatę za uczestnictwo w biegu należy  uiścić w dniu zawodach na miejscu.
Koszt za uczestnictwo:

 • 20 zł płatne gotówką w dniu zawodów

 Dla wszystkich uczestników przygotowane są:
• Atrakcyjne nagrody rzeczowe dla zwycięzców
• Losowanie nagród dla pozostałych zawodników
• Pakiet startowy
• Imienny dyplom dla każdego uczestnika
• Posiłek regeneracyjny

8. Nagrody:
W każdej kategorii są przewidziane nagrody rzeczowe za 1, 2, i 3 miejsce.
Dodatkowo pod koniec dnia będzie losowanie nagród rzeczowych.
Każdy uczestnik zawodu dostanie Dyplom uczestnictwa w I. Krutyńskim Biegu z Wiernym Przyjacielem.

9. Weterynarz:
Na miejscu zawodach będzie weterynarz, by sprawdzić książeczkę szczepień psa i ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia  w celu bezpiecznego dopuszczenia go do zawodów.
Podczas imprezy weterynarz będzie na miejscu startu/mety i w razie potrzeby udzieli bezpłatnej porady weterynaryjnej.

 

 

 

 

 
 

Noc Sów 2017

  

Prawie sto osób wzięło udział w „Nocy Sów” zorganizowanej 31 marca i 1 kwietnia na terenie leśnictwa Krutyń.

„Noc Sów” to ogólnopolskie wydarzenie, którego koordynatorem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Ptaki Polski z Goniądza. Od dwóch lat wydarzenie to organizowane jest również w Krutyni za sprawą druhny Ewy Dulnej, która do współpracy zaprosiła Szkołę Podstawową w Krutyni, Mazurski Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwa Strzałowo i Spychowo. Przez dwie noce uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się wielu ciekawych i istotnych informacji na temat sów, które występują w Polsce m.in.: o metodach badań i ich ochronie. Nie zabrakło również prelekcji na temat spostrzegania sów na przestrzeni wieków w legendach oraz ludowych wierzeniach i zabobonach. Wielkim zaskoczeniem dla uczestników spotkania było pojawienie się prawdziwej płomykówki, która przyjechała na spotkanie wraz z opiekunem Panem Arminem Kobus z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz spotkanie z puszczykiem, podczas leśnych wędrówek.

 Wieczory kończyły się wspólnym spotkaniami przy ognisku oraz opowieściami Pana Adama Gełdona z Nadleśnictwa Spychowo o zwierzętach aktywnych nocą.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji dwóch magicznych i niezapomnianych wieczorów: Szkole Podstawowej w Krutyni, Mazurskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Krutyni, jak również Nadleśnictwom Strzałowo i Spychowo.
W "Nocy Sów" wzięło udział dziewięćdziesiąt sześć osób.

 

 
 

Eliminacje gminne

Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          17 marca w świetlicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP przeprowadzili eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą „Młodzież zapobiega pożarom”. W wyniku przeprowadzenia eliminacji środowiskowych (szkolnych) do turnieju zakwalifikowało się: dwóch uczniów Gimnazjum w Pieckach oraz dwunastu uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Piecki. Uczestnicy pisali testy w dwóch grupach wiekowych – uczniowie szkół podstawowych oraz uczniowie szkół gimnazjalnych.

Jury w składzie: dh Krzysztof Hanuszewski – przewodniczący, dh Ewa Dulna – sekretarz oraz dh Waldemar Bzura – członek komisji wyłoniło następujących zwycięzców:

Zwycięzcami w I grupie wiekowej – szkoły podstawowe zostali:

1.      Łucja Kulig, Szkoła Podstawowa w Krutyni

2.      Weronika Kochanowska, Szkoła Podstawowa w Nawiadach

3.      Julia Kochanowska, Szkoła Podstawowa w Nawiadach

Albert Kaszyński, Szkoła Podstawowa w Nawiadach

Zwycięzcami w II grupie wiekowej – szkoły gimnazjalne zostali:

1.      Mateusz Grądzki, Zespół Szkół w Pieckach Gimnazjum w Pieckach

2.      Weronika Żubrowska, Zespół Szkół w Pieckach Gimnazjum w Pieckach

      Finaliści otrzymali nagrody ufundowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania oraz nagrody książkowe za udział w konkursie.

      Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych grupach, wezmą udział w eliminacjach powiatowych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.

      Organizatorzy składają serdeczne podziękowania na ręce p. Teresy Nowackiej - Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach za udostępnienie sali oraz dh Sebastiana Micińskiego za udostępnienie i oprowadzenie uczestników turnieju po strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieckach.

 

 
 

               Szkolenie z obsługi i konserwacji pilarek spalinowych

        8 marca druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Starych Kiełbonkach i Krutyni uczestniczyli w szkoleniu z obsługi i konserwacji pilarek spalinowych.  Szkolenie zostało przeprowadzone i zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Strzałowo w porozumieniu z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie.  Leśniczy Feliks Kaczanowski podczas zajęć teoretycznych i praktycznych przybliżył uczestnikom: budowę i obsługę pilarek, techniki okrzesywania i przerzynki drzewa oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy pilarką spalinową.
W szkoleniu uczestniczyli: dh Ewa Dulna, dh Zachariasz Grudziądz, dh Paweł Serowik, dh Artur Sobiech oraz dh Stanisław Wieczorek.

 

 
 

                                        Stop wypalaniu traw!

            Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk, nieużytków rolnych oraz lasów. Aby uświadamiać najmłodszych jak bardzo niebezpieczne i niekorzystne dla środowiska jest wypalanie traw 23. lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej w Dłużcu odbyły się zajęcia, które poprowadziła pani Ewa Dulna, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Podczas zajęć uczniowie klas I-III dowiedzieli się, że pożar traw oznacza zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny.  Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną również ludzie. Inni tracą dobytek całego życia. Podczas spotkania z dh Ewą Dulną uczestnicy prelekcji brali aktywny udział w doświadczeniach, które pokazywały w jaki sposób można gasić ogień. Wielką atrakcją dla dzieci była prezentacja stroju strażackiego, który na koniec zajęć mogły przymierzyć.

 

 

 
 

                                       Jak bawić się bezpiecznie

      W ramach współpracy szkół z terenu gminy Piecki z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczniów 16 lutego br. w Szkole Podstawowej w Dłużcu odbyła się prelekcja, którą poprowadziła dh Ewa Dulna. Tematem spotkania było bezpieczeństwo. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się na jakie niebezpieczeństwa są narażeni podczas: zabaw w pobliżu jezdni, zabaw na trzepaku, jazdy na rolkach, zabaw na śniegu i lodzie. Usystematyzowali swoją wiedzę na temat zagrożeń spowodowanych wypalaniem traw, zabaw z petardami, niekontrolowanym zażywaniem lekarstw. Dowiedzieli się również o zachowaniu podczas pożaru, wypadku komunikacyjnego, zetknięcia z niebezpiecznymi owadami i niebezpiecznymi przedmiotami np. niewypały, pojemniki z substancjami łatwopalnymi. W trakcie zajęć uczniowie również zaktualizowali swoją wiedzę na temat właściwego zachowania się w przypadku: krwotoku z nosa, zasłabnięcia, przemoczenia i wychłodzenia organizmu, oparzenia, pożaru w kuchni. Wszystkie wiadomości były zaprezentowane dzieciom w sposób bardzo dostępny, ciekawy i dostosowany do możliwości percepcyjnych uczniów klas I-III.

 

 
   

NAJLEPSZE ŻYCZENIA

 

7 lutego dh Andrzej Czajka obchodził sześćdziesiąte urodziny. Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz jej członków, którzy w imieniu wszystkich strażaków życzyli zdrowia, cierpliwości i pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym oraz tego, by patron strażaków – Św. Florian, miał go zawsze    w swojej opiece. 

 

 

 
 

Ćwiczenia Sekcji Wodnej

OSP z Krutyni na Jeziorze Krutyńskim

 

         5 lutego o godzinie 12:00 druga grupa druhów  z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krutyni rozpoczęła szkolenie udzielania pomocy z zakresu ratownictwa lodowego.

Część praktyczna została przeprowadzona na Jeziorze Krutyńskim. Przedstawiono procedury oraz sposoby prowadzenia działań ratowniczych w przypadku załamania się tafli lodu. Pozorantem był ratownik OSP z Krutyni odpowiednio zabezpieczony i ubrany w kombinezon i kamizelkę wypornościową, zapewniające dodatnią pływalność.  Pozostali uczestnicy szkolenia ćwiczyli różne sposoby dotarcia do poszkodowanego oraz podjęcie go z wody. Wykorzystano sprzęt  znajdujący się na wyposażeniu samochodów ratowniczych min. sanie lodowe. Podczas ćwiczeń przypomniano również o podejmowaniu kwalifikowanej pomocy medycznej poprzez zastosowanie właściwych dla tego typu zdarzeń procedur medycznych.

W szkoleniu uczestniczyli:

            dh Rafał Gołębiewski, dh Piotr Kulas, dh Artur Sobiech i  dh Zbigniew Cesarek.

 

 

 

 
   

WALNE ZEBRANIE

SPRAWOZDAWCZE   ZA  2016 r.

 

            28 stycznia 2017 roku w Gościńcu Mazur odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. W zebraniu uczestniczyło 27 członków OSP oraz zaproszeni goście: Pani Agnieszka Kurczewska Wójt Gminy Piecki, mł. bryg. Jarosław Jakubik Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie , dh Krzysztof Hanuszewski Prezes oraz  dh Mirosław Kozak Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach,  dh Adam Wiszowaty Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Ukcie, dh. Iwona  Matjaszys Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Macharach oraz dh Kamil Kryspin  Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ZOG ZOSP RP w Pieckach.

            Druhny, druhowie oraz zaproszeni goście wysłuchali sprawozdania z działalności jednostki oraz sprawozdanie finansowe za 2016 rok, które przedstawił dh Waldemar Bzura Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił dh Stanisław Wieczorek. Następnie druhowie dyskutowali nad spawami bieżącymi.

            Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni udzielone zostało absolutorium za okres sprawozdawczy. Uchwalono również roczny plan działalności OSP i plan budżetu.

 

 
 

 

Wspólne ćwiczenia Sekcji Wodnej

OSP z Krutyni i  Nawiad na Jeziorze Krutyńskim

 

         22 stycznia o godzinie 12:00 druhowie  Ochotniczych Straży Pożarnych z Krutyni i Nawiad rozpoczęli szkolenie udzielania pomocy z zakresu ratownictwa lodowego zorganizowanym przez Sekcję Wodną działającą przy OSP w Krutyni.

Część praktyczna została przeprowadzona na Jeziorze Krutyńskim. Przedstawiono procedury oraz sposoby prowadzenia działań ratowniczych w przypadku załamania się tafli lodu. Pozorantami byli ratownicy OSP z Krutyni i Nawiad odpowiednio zabezpieczeni i ubrani w kombinezony i kamizelki wypornościowe, zapewniające dodatnią pływalność.  Pozostali uczestnicy szkolenia ćwiczyli różne sposoby dotarcia do poszkodowanego oraz podjęcie go z wody. Wykorzystano sprzęt  znajdujący się na wyposażeniu samochodów ratowniczych min. sanie lodowe, drabiny, liny, wiosła, szpikulce stalowe itp. Podczas ćwiczeń przypomniano również o podejmowaniu kwalifikowanej pomocy medycznej poprzez zastosowanie właściwych dla tego typu zdarzeń procedur medycznych. Podsumowano przebieg ćwiczeń  przy wspólnym ognisku.

W szkoleniu uczestniczyli:

OSP Nawiady

dh Mariusz Adamiak, dh Robert Bączek, dh Aleksander Jankowski, dh Kamil Łachacz, dh Jakub Polewaczyk,    dh Grzegorz Tomczak i dh Mirosław Traks;

OSP Krutyń

dh Rafał Gołębiewski, dh Piotr Kulas, dh Konrad Nakielski, dh Roman Nakielski, dh Paweł Serowik                      i dh Krzysztof Waśkiewicz.

 

Choinka ze strażakami

                20 stycznia w Szkole Podstawowej w Krutyni odbyła się choinka sołectw: Krutyń, Krutyński Piecek i Rosocha.   W uroczystości wzięli udział nie tylko uczniowie lokalnej szkoły, ale również absolwenci oraz dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły, jak również ich rodzice. Placówka pękała w szwach!!! A do wspólnej zabawy zagrzewał zespół PEGAZ z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, którego kierownikiem jest Pan Bogdan Bzura.

                Kulminacyjnym punktem imprezy było przybycie ekipy Świętego Mikołaja, którą asekurowali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Waldemar Bzura, dh Norbert Rudnik oraz dh Paweł Serowik. A w postać Świętego Mikołaja oraz Śnieżynki wczuli się druhowie Sławomir Samsel i Ewa Dulna, których w saniach przywiózł "krutyński renifer". W przekazywaniu prezentów pomagali również rodzice, radna Gminy Piecki Pani Bożena Pupek oraz druhna Wioletta Waśkiewicz. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz deklarowały, że w przyszłości zostaną strażakami.

Po kilku godzinach zabawy dzieci wraz z rodzicami wróciły do domów.  A już wszyscy czekają na kolejną "Choinkę".

 

 
   

Bezpieczne ferie

 

Zimowa aura daje o sobie znać, a za kilka dni w województwie warmińsko – mazurskim rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe, dlatego też Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni podjęła realizację projektu „Bezpieczne ferie”. Dzięki zaangażowaniu druhów z Sekcji Wodnej 19. stycznia br. odbyły się zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Krutyni związane z tematem zagrożeń związanych z przebywaniem na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Spotkanie wzbogacono prezentacją multimedialną oraz emisją filmów tematycznych. Strażacy zapoznali słuchaczy z podstawowym sprzętem ratownictwa lodowego.

            Prelekcja poświęcona była bezpiecznym zachowaniom na lodzie, w trakcie których dzieci i młodzież została zapoznana z budową lodu, jego strukturą, warunkami przy jakich można wchodzić na lód, a także niezbędnym sprzętem w jaki należy być wyposażonym. Prelegenci, druhowie Konrad i Roman Nakielscy, podkreślali, co było sednem zagadnienia, że należy unikać zagrożeń w trakcie przebywania na lodzie oraz zachowań po załamaniu się lodu widząc sytuację zarówno z perspektywy poszkodowanego, jak również świadka zdarzenia.

            Uczestnicy prelekcji aktywnie uczestniczyli w zajęciach zadając liczne pytania oraz uczestnicząc w dyskusji na temat bezpieczeństwa na lodzie. Również chętnie opisywali zaobserwowane niebezpieczne sytuacje, których głównymi uczestnikami byli dorośli. Tak aktywny udział dowodzi dużego zainteresowania uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni tematem ratownictwa lodowego.