Strona główna                                                           Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                                                                         Archiwum 2012     2013  2014
AKTUALNOŚCI

2015


   aktualizacja 29.12.2015 r.   

 

Ćwiczenia powiatowe

 

            15 grudnia br. druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wraz z JRG Mrągowo i jednostkami OSP z powiatu mrągowskiego ćwiczyli techniki ratownictwa wysokościowego na nowo wybudowanym stoku narciarskim przy Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

W ćwiczeniach wzięli udział:

dh Zachary Grudziądz

dh Mateusz Radomski

dh Norbert Rudnik

dh Paweł Serowik

dh Artur Sobiech.

 
 

 

Podsumowanie konkursu kronik

             4 grudnia br. w siedzibie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie odbyło się spotkanie podsumowujące XXII Ogólnopolski Konkurs Kronik – eliminacje wojewódzkie.

W trakcie spotkanie omówiono tegoroczne kroniki poddane ocenie z :  OSP Braniewo pow. braniewski,    OSP Krutyń pow. mrągowski, OSP Miłakowo pow. ostródzki, OSP Rybno pow. działdowski, OSP Spytkowo pow. Giżycki oraz  OSP Stare Juchy pow. ełcki. Kronikarze otrzymali dyplomy i drobne upominki w tym szklaną bombkę na choinkę.

 Kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni już po raz drugi brały udział w ogólnopolskim konkursie kronik otrzymując wyróżnienie.

 Zielony kaganek

               4. grudnia br. podczas konferencji pod hasłem  „Współpraca popłaca” zorganizowanej przez Fundację Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych statuetek „Zielony Kaganek” osobom wyróżniającym się w dziedzinie aktywności i różnorodności działań na rzecz ekologii w regionie. Nagrody wręczał obecny na konferencji prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Adam Krzyśków.  Wśród nagrodzonych znalazła się dh Ewa Dulna.

 

 
   

EKO - Sołectwo

W piątek 20 listopada w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie podsumowano piątą edycję konkursu „EKO-sołectwo”. Założeniem konkursu jest troska o najbliższe środowisko naturalne.

Na przełomie września i października sołectwo Krutyński Piecek zorganizowało zbiórkę elektroodpadów. Do akcji przyłączyli się druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krutyni.

Rolę koordynatorów w poszczególnych miejscowościach pełnili sołtysi i to oni musieli ogłosić w swoich miejscowościach informacje o akcji, a następnie zorganizować punkty, gdzie miały być składowane odpady. Po zakończonej akcji, śmieci odbierała firma REMONDIS. Organizatorem konkursu był „PULS REGIONU Magazyn Samorządów Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. W zbiórkę włączyło się sześćdziesiąt pięć sołectw z województwa warmińsko – mazurskiego. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.

W tym roku podczas uroczystego podsumowania konkursu nagrodzono dwa sołectwa z terenu gminy Piecki.  Krutyński Piecek, który zajął zaszczytne IV miejsce w niecodziennej konkurencji otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł oraz sołectwo Dłużec.

            W kategorii bezpieczne gospodarstwo rolne trzecie miejsce zajęli Państwo Elżbieta i Jerzy Waszkiewicz.                       Zdjęcia: WFOŚiGW w Olsztynie

 

 

 

Warsztaty fotograficzne

„Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny” 

Od października  do połowy listopada 2015r. trwały warsztaty fotograficzne pn.: „Poznajemy i obserwujemy przyrodę naszej małej ojczyzny”. W warsztatach wzięli udział członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Rezultatem warsztatów jest trwająca około dziesięciu minut diaporama multimedialna.

W warsztatach wzięło udział sześciu młodych artystów, a ich celem było rozwinięcie zainteresowania sztuką fotograficzną. Wspomniane zadanie pozwoliło również nabyć umiejętność fotografowania przyrody poprzez obserwację najbliższego otoczenia i regionu. Oficjalne podsumowanie odbyło się 16 listopada br.

 

 
 

V Krutyński Bieg Niepodległości

 

Po raz piaty strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni i członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z mieszkańcami wsi Krutyń uczcili niepodległość państwa polskiego.  W sobotnie przedpołudnie 14. listopada ruszył Krutyński Bieg Niepodległości.  Bieg rozpoczęto sprzed budynku Szkoły Podstawowej w Krutyni. Cała trasa wiodła przez miejscowość Krutyń, leśnymi ścieżkami do lokalnego boiska.

Organizatorzy biegu wyznaczyli cztery kategorie biegu, podczas którego na podium stanęli”

·         W kategorii I (6 – 9 lat): Kaja Kulas, Krzysztof Wieczorek, Marcel Skrocki, Łukasz Sobiech i Jakub Waśkiewicz

·         W kategorii II (10 – 13 lat):  ex aequo Michaela Rudnik i Vanessa Schurmann oraz Paweł Sobiech;

·         W kategorii III (14 – 16 lat): Krzysztof Pliszka;

·         W kategorii IV (17 i powyżej): dh Ewa Dulna i Oliwia Kulas oraz druhowie Mirosław Kulas i Paweł Wieczorek.

W imprezie wzięło udział czterdziestu czterech uczestników. Na metę przybyli wszyscy uczestnicy biegu.

Impreza została dofinansowana w ramach realizacji zadania publicznego przez Urząd Gminy w Pieckach.

 

 

 
 

Niedzielne popołudnie zastępy strażackie z Piecek, Nawiad i Krutyni

 oraz trzy ambulanse zespołów ratownictwa medycznego Szpitala Powiatowego w Mrągowie

spędziły na wspólnych ćwiczeniach.

           Podczas niedzielnych działań testowano specjalistyczny, hydrauliczny sprzęt torujący dostęp do poszkodowanych. Ratowano uwięzionych w samochodzie w wyniku zderzenia bocznego i czołowego. Docierano do rannych przez dach, bagażnik i z boku. Zadaniem ratowników było jak najszybsze wydobycie uwięzionych, zapewniając im maksymalne bezpieczeństwo i opiekę z zachowaniem obowiązujących procedur.

          To pierwsza taka wspólna inicjatywa ratowników medycznych ze Szpitala Powiatowego w Mrągowie i straży — mówi Mariusz Adamiak - ratownik i prezes OSP w Nawiadach. — Wykorzystujemy każdą okazję, by skorygować błędy, nabrać pewności w działaniu. Staramy się przećwiczyć wszystkie możliwe sytuacje. Analizujemy wcześniejsze zdarzenia, wyciągamy wnioski, by wybrać najlepsze rozwiązania, przećwiczyć i zautomatyzować procedury.
 

           Kompleksowe działania i wspólna praca pozwalają na lepsze wykorzystanie czasu i zrozumienie zależności. Ratownictwo techniczno-drogowe ma swoją specyfikę. Do przeprowadzenia szkoleń potrzebujemy terenu i samochodów, na których możemy doskonalić technikę. Takich okazji jak ta nie zdarza się wiele. Dzisiaj możemy prowadzić działania zbliżone do rzeczywistych ale bez presji czasu z możliwością korygowania — podsumowuje Paweł Ostapkiewicz - koordynator działań ze strony szpitala.

Pyszna grochówka na koniec rozgrzała wszystkich uczestników ćwiczeń.
Organizatorzy dziękują Panu Dariuszowi Ołowiowi za udostępnienie samochodów do ćwiczeń.
Katarzyna Swat     Kurier Mrągowski

 

 
 

Krutyńscy strażacy mają nową łódź

 

W dniu 24 października 2015 roku, w miejscowości Zgon gm. Piecki, odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania łodzi ratunkowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Łódź ratunkowa została zakupiona przez Fundację Na Rzecz Ochrony Przyrody i Krajobrazu Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Dorzecza Krutyni.

                Otwarcia uroczystości dokonał Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach dh Krzysztof Hanuszewski, który gorąco powitał sponsorów i sympatyków straży pożarnej oraz wszystkich przybyłych gości:

·        Jerzego Kruszelnickiego - Przewodniczącego Zarządu Fundacji oraz członków Fundacji;

·         płk Stanisława Mikulaka – Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie;

·         dh. Józefa Maciejewskiego – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mrągowie;

·         st. bryg. Mirosława Hołubowicza – Zastępcę Komendanta Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie;

·         Marię Jarczewską – Wicestarostę Powiatu Mrągowskiego;

·         dh Grzegorza Matczyńskiego – Dyrektora Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie;

·         st. bryg. Krzysztofa Kroszkiewicza – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie;

·         Władysława M. Świeczkowskiego – Przewodniczącego Komisji Historycznej Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie;

·         dh. Mariusza Adamiaka – Komendanta Gminnego Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach;

·         Bożenę Pupek – Radną Gminy Piecki;

·         Leszka Krysiaka - Sołtysa wsi Krutyń

·        Księdza Proboszcza Waldemara Sawickiego;

·        Krzysztofa Wittbrodta  – Dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego

oraz  delegację z zaprzyjaźnionych jednostek z terenu gminy Piecki.

 

Oficjalnego przekazania łodzi, na ręce dh Waldemara Bzury, dokonał Jerzy Kruszelnicki Przewodniczący Fundacji Na Rzecz Ochrony Przyrody i Krajobrazu Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Dorzecza Krutyni. Zakup łodzi ratowniczej jest kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu naszej jednostki, dzięki przychylności i zrozumieniu oraz pomocy finansowej ze strony sponsora. Pomysł zakupu łodzi powił się kilka lat temu, gdy ochotnicy z Krutyni postanowili rozszerzyć swą działalność i założyli Sekcję Wodną OSP Krutyń, którą prowadzi dh Roman Nakielski.

Obecnie jest to pierwsza łódź w służbie ochotniczych straży pożarnej na terenie gminy Piecki.

 

 

 
 

Akcja zbiórki elektrośmieci

 

      Od 16 września do 9 października trwała akcja zbiórki elektrośmieci, którą zorganizowała Pani sołtys wsi Krutyński Piecek. Do akcji przyłączyli się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz społeczność szkolna Szkoły Podstawowej w Krutyni.

       Do zadań strażaków należało przewiezienie gabarytowych lodówek, zamrażarek, kuchenek, pralek i telewizorów do punktu zbiórki. Dyżury, podczas których przewożono niepotrzebny sprzęt prowadzili: dh Waldemar Bzura, dh Zbigniew Cesarek, dh Ewa Dulna, dh Piotr Kulas, dh Roman Nakielski, dh Norbert Rudnik i dh Paweł Wieczorek.

                Musimy przyznać, że podczas tej akcji zebrano niepowtarzalne skarby pamiętające lata siedemdziesiąte.

Ogółem zebrano około 4,6 tony elektrośmieci

 

 
 

Nowy sprzęt i uzbrojenie osobiste

 

       Hełmy, buty specjalistyczne, rękawice, czujniki bezruchu, latarki, pilarka oraz ubrania specjalistyczne  takie wyposażenie trafiło do strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

Ochotnicy z Krutyni dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Krajowego Sytemu  Ratowniczo – Gaśniczego mogli zakupić nowy sprzęt oraz uzbrojeni osobiste potrzebne każdemu czynnemu strażakowi.

       W lipcu prezes OSP Krutyń Waldemar Bzura podpisał umowę dotacyjną z przedstawicielami Funduszu na dofinansowanie uzbrojenia osobistego druhów. Dotacja WFOŚiGW w Olsztynie wyniosła 5 tys. złotych. Uzbrojenie trafiło już w sierpniu do jednostki.

      

 

 
 

Ćwiczenia Sekcji Wodnej na Jeziorze Mokrym

 

                11 października członkowie Sekcji Wodnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni odbyli ćwiczenia na Jeziorze Mokrym. W tym celu przetestowano nową łódź, która trafiła do jednostki 9 października br.  Podczas zgrupowania zaprezentowano m.in. akcje ratownicze: podejmowanie osób, które wpadły do wody w wyniku przewrócenia się łodzi, metody pomocy przy użycia sprzętu typu bojki, rzutki ratowniczej, liny, skoki ratowników do wody. W ćwiczeniach brali udział: dh Waldemar Bzura, dh Marek Cesarek, dh Zbigniew Cesarek, dh Ewa Dulna, dh Piotr Kulas, dh Konrad Nakielski i dowódca sekcji dh Roman Nakielski.

 

 

 

Oddali hołd

           Członkowie Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni uczestniczyli w apelu przed siedzibą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej PSP w Olsztynie przy pomniku poświęconym Strażakom poległym w akcji w 14. rocznicę zamachu na World Trade Center.

 Od trzynastu lat, 11 września, mieszkańcy Olsztyna oraz strażacy z województwa warmińsko – mazurskiego oddają hołd kolegom i koleżankom, którzy zginęli w akcjach ratowniczo – gaśniczych niosąc pomoc bliźniemu. W tegorocznych obchodach uczestniczyli również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Ewa Dulna i dh Waldemar Bzura. Naszej jednostce przypadł zaszczyt złożenia pamiątkowego wieńca przed pomnikiem „Strażaków poległych w akcji”.

 Przed uroczystym apelem odbyła się konferencja pn.: „Kobiety w szeregach straży pożarnych”, podczas której druhny, w tym Ewa Dulna, opowiadały o swoich przygodach i przejściach w strażackich szeregach. Na koniec dr Władysław Świeczkowski, przewodniczący Komisji Historycznej ZOW ZOSP RP w Olsztynie, przybliżył uczestnikom konferencji osoby druhen z ZOSP Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych, które zginęły w 1971 roku podczas akcji gaśniczej w rafinerii Czechowice – Dziedzice.

 

 
 

STRAŻACKI SPŁYW RZEKĄ KRUTYNIĄ

      Ostatnia niedziela sierpnia dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni była bardzo wyjątkowa. Po raz drugi odbył się integracyjny spływ po rzece Krutyni. Tym razem ochotnicy wraz z rodzinami i członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przepłynęli trasę od miejscowości Zielony Lasek do wsi Nowy Most. Podczas ośmiogodzinnego spływu odbyło się również ognisko.

       Wspaniała pogoda, miła atmosfera i wspólne rozmowy spowodowały, że strażacy planują kolejny spływ na trasie Spychowo – Zgon.

Spływ odbył się dzięki ofiarności sponsorów:

 • Małgorzaty i Marka Cesarek
 • Romana Prusińskiego Firma Kajakowa „Wodniak”.

 

 
 

Od 28 czerwca do 11 lipca br. członkowie Młodzieżowych Drużyn     Pożarniczych z terenu gminy Piecki uczestniczyli w obozie sportowo – pożarniczym w Kikitach koło Biskupca.

                Podczas dwutygodniowego wypoczynku dziesięciu członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Krutyni i Machar wzięło udział w warsztatach z zakresu pożarnictwa, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zdobywano sprawności pożarnicze. Ale przede wszystkim promowano zdrowy styl życia bez nałogów, alkoholu i przemocy. Zajęcia z zakresu profilaktyki i pożarnictwa połączono ze zwiedzaniem miejsc poświęconych poległym w akcjach strażakom oraz miejsc przyrodniczych. Zaplanowano wycieczki do Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz parku linowego.

            Wszyscy bardzo aktywnie i z uśmiechem łączyli wypoczynek z zaplanowanymi atrakcjami. W czasie wolnym odbywały się: gry sportowe i zabawy, karaoke, czy strażacki pokaz mody.

W codziennych zaprawach młodym strażakom towarzyszyli opiekunowie: dh Adrian Grochowski, dh Antoni Raszewski, dh Karolina Nawrocka, dh Justyna Błażyńska-Marcinkowska, dh Paweł Gach oraz komendant dh Leon Wiśniewski i pielęgniarka Ewa Kanigowska.

Bezpieczny wypoczynek, bez nałogów, alkoholu i przemocy, ze strażacką zaprawą i zasadami najwyraźniej podobał się uczestnikom, gdyż komendantowi i opiekunom na zakończenie pierwszego turnusu wręczono duży bukiet kwiatów w podziękowaniu za wspólnie spędzony czas.

 Wyjazd młodzieży został dofinansowany z funduszy Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Za co serdecznie dziękujemy kierownictwu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach.

 

 
 

Dzień Krutyni

         5 lipca było podwójnym świętem dla mieszkańców wsi Krutyń i jej okolic. Tego dnia obchodzono 515 rocznicę założenia osady oraz 55 jubileusz utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej z siedzibą w Krutyni.

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na herb miejscowości Krutyń, strażacka grochówka oraz występy zespołów: Pieckowianie, Mazurska Nutka i uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni, takie atrakcje zapewnili organizatorzy obchodów Dnia Krutyni, które odbyły się w minioną niedzielę 5 lipca na wiejskim stadionie w Krutyni.

        Podczas uroczystości wspomniano historię powstania wsi oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Ciepłe słowa w kierunku Zarządu OSP w Krutyni padły z ust Pani Wójt Gminy Piecki Agnieszki Kurczewskiej oraz Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie st. bryg. Krzysztofa Kroszkiewicza. Podczas uroczystości doceniono wysiłek ochotników. Z rąk wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie druha Józefa Maciejewskiego oraz Senatora RP Marka Konopki medale za zasługi dla pożarnictwa odebrali: dh Sławomir Samsel „Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz dh Konrad Nakielski „Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mrągowie druh Józef Maciejewski oraz Starosta Powiatu Mrągowskiego Antoni Karaś wręczyli zaszczytne odznaki „Strażak Wzorowy” druhnom Ewie i Elżbiecie Dulnym.

        Nie brakowało również miłych słów ze strony Marszałka Województwa Pana Gustawa Marka Brzezina, który w przesłanym liście gratulacyjny podkreślił: „druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni znowu pokazują, że nie tylko chronią nasze życie i mienie, są niezawodni podczas niebezpieczeństwa, ale także wspaniale organizują życie społeczne w lokalnej wspólnocie”.

        W trakcie obchodów lokalnej uroczystości rozstrzygnięto konkurs plastyczny ogłoszony przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni na herb miejscowości Krutyń. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku w ramach zadania pn.: „Tam gdzie wiatr, woda i las”. W konkursie wzięło udział  21 prac w tym 18 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W konkursie nagrody otrzymali: Hanna Kulig, Anna Niwińska, Jakub Krysiak, Paweł Sobiech, Igor Dziadura, Gabriela Ejzemberg, Maciej Głąbiński, Aleksanda Żabińska i Wanda Sawicka. Wyróżniono projekt Macieja Głąbińskiego, którego propozycja herbu została zatwierdzona na czas lokalnej imprezy. Organizatorzy mają nadzieję, że jeden z projektów będzie znakiem rozpoznawczym miejscowości.

       Głównym punktem uroczystości były Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze, w których wystartowali ochotnicy z Nawiad, Piecek, Starych Kiełbonek, Machar i Krutyni.

Miejsca na podium wywalczyli:

 - drużyny męskie

1. Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni

2. Ochotnicza Straż Pożarna w Pieckach

3. Ochotnicza Straż Pożarna w Nawiadach

 - drużyna kobiece

1. Ochotnicza Straż Pożarna w Macharach

 - Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

1. Ochotnicza Straż Pożarna w Macharach

2. Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni

3. Ochotnicza Straż Pożarna w Nawiadach

4. Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Kiełbonkach

       W konkursie przeciągania liny pierwsze miejsce zajęli druhowie z Nawiad, a najlepszym pilarzem okazał się dh Paweł Serowik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.
 
Z okazji Dnia Krutyni zostały wydane foldery oraz okolicznościowe pocztówki w ramach dofinansowania ze środków Gminy Piecki przy realizacji zadania pn.: „Dzień Krutyni – promocja miejscowości”.

 Uroczystość Dnia Krutyni oraz Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze pomogli zorganizować:

 • Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach
 • Usługi Turystyczne „Mazur” – Danuta i Manfred Salkowscy
 • „Syrenka Restauracja” – Ellen i Sebastian Schumann
 • „Mazur Syrenka” – Sarah i Konrad Nakielscy
 • Karczma Zacisze – Małgorzata i Marek Cesarek
 • Firma Kajakowa AS – TOUR – Państwa Szczepanik
 • Firma Kajakowa WODNIAK – Romana Prusińskiego
 • Stowarzyszenie Przewoźników po Rzece Krutynia PERKUN
 • Firma Kajakowa WIECZOREK – Stanisława i Stanisław Wieczorek
 • SC DREWPOL Ryszard Twardeusz, Grzegorz Pilawski
 • Szkoła Podstawowa w Krutyni
 • Nadleśnictwo Strzałowo
 • Mazurski Park Krajobrazowy
 • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ w Pieckach.

 

 

 
 

Wojewódzkie

Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

       27 czerwca odbyły się eliminacje wojewódzkie Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych. Na stadionie miejskim w Górowie Iławeckim spotkało się dwadzieścia dziewięć drużyn MDP z całego województwa warmińsko – mazurskiego. Wśród reprezentantów powiatu mrągowskiego znalazła się drużyna dziewcząt z Krutyni. W klasyfikacji generalnej wygrały drużyny:

 - w grupie dziewcząt
1 miejsce - OSP Rogóż (czwarte z kolei zwycięstwo w województwie)
2 miejsce - OSP Grodziczno
3 miejsce - OSP Ząbrowo

       Drużyna dziewcząt z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni zajęła jedenaste miejsce z sumą punktów 950,3. (870,3 punktów w konkurencji rozwinięcie bojowe oraz 80,0 w biegu sztafetowym na 400 m)

- w grupie chłopców
1 miejsce - OSP Kalinowo
2 miejsce - OSP Lenarty
3 miejsce - OSP Krotoszyny

       Fundatorami nagród byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Komenda Wojewódzka PSP i OW ZOSP RP.

       Najmłodsi zawodnicy otrzymali statuetki ufundowane przez posła RP Mirona Sycza - najmłodszą zawodniczką była Wiktoria Łuszcz z OSP Srokowo, a najmłodszym zawodnikiem Bartosz Szczech z OSP Żurawiec.

       Partnerzy zawodów to Urząd Miasta w Górowie Iławeckim, OSP Górowo Iławeckie, Starostwo Bartoszyckie, KP PSP w Bartoszycach, Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach, Kaliskie żakłady Przemysłu Terenowego, oraz lokalne (Górowo Iławeckie) firmy.

 

 
 

V Strażacka Akcja Sprzątania Krutyni już za nami

 

       Od pięciu lat dno rzeki Krutyni jest regularnie sprzątane przez strażaków, mimo tego z każdym rokiem płetwonurkowie wyciągają z rzeki setki kilogramów śmieci. Podczas tegorocznej Strażackiej Akcji Sprzątania Krutyni, która odbyła się 16 maja, wydobyto nieczystości ważące prawie pół tony.

W tegorocznej akcji wzięli udział płetwonurkowie z: Klubu Mazury Diving, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rucianem – Nidzie oraz Krutyni. Uczestnicy akcji sprzątali rzekę na dwóch etapach – pierwsza grupa porządkowała odcinek z Rosochy z gminy Piecki do Wojnowa, druga grupa nurków czyściła fragment rzeki na odcinku Wojnowo – Ukta.  

Jak każdego roku wśród „skarbów” znalazły się: okulary słoneczne, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, broszka, portfel, ale przeważały puszki i butelki po napojach alkoholowych. Niepokojącym problemem jest fakt, że puszek i butelek po różnych alkoholach z roku na rok przybywa. Oznacza to, że przebywający na wodzie ludzie w nadmiarze spożywają trunki procentowe.  Natomiast cieszy nas fakt, że śmieci o dużych gabarytach jest coraz mniej.
Organizatorami tegorocznej akcji byli: Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane – Nida, Grupa Wodno – Nurkowa działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Rucianem – Nidzie oraz Szkoła nurkowania MazuryDiving.  

W tegorocznej akcji wzięli udział członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krutyni.

 

 
 

Krutyńska Noc Świętojańska

 

19. czerwca 2015 r. późnym popołudniem myśliwskie rogi sygnalistów zespołu „Leśna Brać” z Nadleśnictw Strzałowo i Spychowo rozpoczęły już po raz siódmy Krutyńską Noc Świętojańską. Uroczystego otwarcia dokonali: Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krutyni Anna Sobiech, Senator RP Marek Konopka oraz Przewodniczący Rady Rodziców Alexander Potocki. Niespodzianką dla widzów było przybycie artystów wozem drabiniastym przed szkołę. Artystom ze Szkoły Podstawowej w Krutyni i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej towarzyszył lokalny zespół Pieckowianie.

Organizatorzy VII Krutyńskiej Nocy Świętojańskiej przygotowali w tym roku inscenizację słowno - muzyczną przypominającą starą tradycję ludową Nocy Świętojańskiej. Całego uroku występowi dodawał ludowy strój dzieci, własnoręcznie plecione wianki oraz dekoracja w stylu wiejskim. Po występie wszyscy zebrani udali się nad rzekę, aby wziąć udział w spływie łodzią. Podczas podróży łodzią śpiewał zespół Pieckowianie. Szlak wiódł w górę rzeki Krutyni do PTTTK, gdzie na uczestników uroczystości czekał występ chóru "Ukta" oraz dokończenie inscenizacji i puszczanie wianków. Kolejną częścią uroczystości była kąpiel w rzece. Po powrocie na teren szkoły na uczestników uroczystości czekał występ zespołu "Kuzyni Neptuna" oraz ognisko i pieczenie kiełbasek. Na bezpieczeństwem na wodzie i lądzie czuwali członkowie OSP w Krutyni w składzie: dh Elżbieta Dulna, dh Piotr Kulas, dh Zygfryd Werner, dh Jacek Radomski, dh Marek Cesarek, dh Zbigniew Cesarek, dh Rafał Gołębiewski oraz dh Hubert Grygo.

Należy dodać, że na gości Nocy Świętojańskiej czekały liczne niespodzianki: upieczone przez mieszkańców Krutyni i okolic ciasta, wyroby i przedmioty wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni  w ramach projektu "Zielona Flaga", stoiska Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Nadleśnictwa Strzałowo.

 

 
 

„Leśna Jazda” w Krutyni

 

      Dnia 13 czerwca 2015 roku o godz. 16.00 na stadionie w Krutyńskim Piecku odbył się pokaz ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Zadaniem strażaków było uratowanie motocyklistów i ugaszenie palącego się motoru. Do wspólnych ćwiczeń zostali zaproszeni motocykliści - leśnicy ze Stowarzyszenia Motocyklistów "Leśna Jazda" biorący udział w XI ogólnopolskim zlocie motocyklowym w Krutyni.

Ochotnicza Straż Pożarna została wezwana do wypadku z udziałem motocyklisty. Po przybyciu na miejsce jednocześnie zostały wykonane następujące czynności: gaszenie pianą motoru oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym motocyklistom. Ćwiczenia przebiegły bardzo sprawnie. Od wezwania służb ratunkowych do przekazania poszkodowanych pogotowiu ratunkowemu minęło około 12 minut. Po zakończeniu pokazu odbyło się spotkanie leśników - motocyklistów ze strażakami OSP w Krutyni. Strażacy mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami kasków i odzieży motocyklowej oraz metodami ich zdejmowania. Leśnicy z zaciekawieniem obejrzeli wozy i sprzęt strażacki.

W ćwiczeniach wzięli udział: dh Waldemar Bzura, dh Piotr Kulas, dh Roman Nakielski, dh Jacek Radomski, dh Zbigniew Cesarek, dh Artur Sobiech, dh Hubert Grygo, dh Norbert Rudnik, dh Paweł Serowik, dh Krzysztof Waśkiewicz.

 
 

Strażacy na Biegu Szlakiem Krutyni

        Dnia 13. czerwca 2014 roku strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wzięli udział w zabezpieczaniu trasy "Biegu Szlakiem Krutyni" na 10 km. Drużyna w składzie: dh Waldemar Bzura, dh Piotr Kulas, dh Jacek Radomski, dh Krzysztof Waśkiewicz, dh Paweł Serowik i dh Artur Sobiech pilnowała trasę biegu w Krutyni i jej okolicy. Dodatkową niespodzianką był "prysznic" przygotowany przez strażaków dla biegaczy w centrum Krutyni.

Już po raz czwarty wziął udział w "Biegu Szlakiem Krutyni" na 10 km dh Hubert Grygo. Swój bieg zakończył czasem 49 min 19 s.

 

 

 
 

Strażacy podsumowali tegoroczną akcję ratowania płazów

 

       3 czerwca Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni Waldemar Bzura oraz Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt podsumowali tegoroczną akcję ratowania płazów. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni od kwietnia uczestniczyli w dyżurach przy ogrodzeniu dla płazów, które zostało rozstawione na obrzeżach Rezerwatu Krutynia. Wolontariusze dwa razy dziennie prowadzili obserwacje przy płotkach oraz przenosili migrujące płazy przez jezdnię.

        Na wytrwałych i systematycznie uczestniczących w dyżurach czekały nagrody w postaci plecaków turystycznych, które zostały sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

 

 
 

           

Strażacy dzieciom

 „Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy”.

Janusz Korczak

 Musztra, strażackie pompki, lanie wody, zwijanie węży oraz wiele innych atrakcji czekało na uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni podczas Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przy współpracy z nauczycielami Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz lokalnymi przedsiębiorcami już po raz kolejny zorganizowali Dzień Dziecka. W tym dniu na dzieci czekało wiele niespodzianek. Jedną z głównych atrakcji była przejażdżka wozami konnymi, gdzie dzieci wraz z opiekunami spod szkoły wyruszyli leśnym traktem w stronę stadionu wiejskiego. Na miejscu nie było już tak miło i wesoło! A uśmiech na twarzach dzieci zniknął, ale tylko na chwilę, gdy usłyszały słowo „musztra”. Tak, na wszystkie dzieci czekała strażacka musztra. Na niepokornych i nieposłusznych - strażackie pompki. Na całe szczęście krutyńskie dzieci są bardzo zdolne i pierwsze ćwiczenie zaliczyły na ocenę bardzo dobrą. Każde ćwiczenie było oceniane przez profesjonalne jury składające się ze strażaków ochotników: dh Waldemara Bzury, dh Sebastiana Schurmanna, dh Piotra Kulasa, dh Huberta Grygo, dh Norberta Rudnika oraz dh Ewy Dulnej.

Podczas kolejnych zabaw i sportowych konkurencji z twarzy dzieci nie znikał szczery uśmiech. Na zawodników czekały kolejne atrakcje m.in.: zwijanie węży, alarmowe zwijanie węży oraz sztafeta.  Po rozgrywkach uczestnicy imprezy mogli odpocząć przy ognisku i posilić się ciepłą kiełbaską oraz smakołykami przygotowanymi przez Państwo Ellen i Sebastiana Schurmann, Stowarzyszenie Przewoźników po Rzece Krutynia PERKUN oraz Pana Adama Słowika szefa kuchni w restauracji „Potocki Gałkowo”. 

            Kolejną wielką atrakcją była przejażdżka wozem bojowym. Wszystkie dzieci lgnęły do „Stanisława”, a jadąc samochodem mogły przez moment poczuć się jak prawdziwi strażacy. Gwoździem programu był strażacki pokaz gotowości bojowej, który zakończyło się wielką kąpielą. Każdy, dosłownie każdy, był mokry.     

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krutyni Anna Sobiech oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni Waldemar Bzura pragną podziękować wszystkim, którzy pomogli wesprzeć oraz zorganizować kolejny Dzień Dziecka w Krutyni.            

 

 
 

Srebrny Krzyż Zasługi

      Na wniosek Wojewody Warmińsko – Mazurskiego podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Strażaka w Olsztynie wręczono medale za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wśród odznaczonych znalazł się Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni dh Waldemar Bzura.

16. maja 2015r. pod Pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji w stolicy Warmii i Mazur rozpoczęły się Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Podczas mszy świętej w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie strażacy, druhny, druhowie, władze miasta Olsztyna oraz zaproszeni goście modlili się o opiekę świętego Floriana – patrona strażaków. Po nabożeństwie, podczas którego poświęcony został sztandar Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, wszyscy goście w towarzystwie orkiestry, kompanii honorowych oraz pocztów sztandarowych przemaszerowali ulicami Olsztyna na Plac Solidarności, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru Komendzie Miejskiej i symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz prezentacja pojazdów pożarniczych. W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej strażacy otrzymali odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród odznaczonych znalazł się Prezes OSP w Krutyni, Waldemar Bzura.

 

 
 

Nie wypalaj traw

        6. maja strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni poprowadzili zajęcia z profilaktyki przeciwpożarowej dotyczącej wypalania traw. Uczniom klas 0 – III Szkoły Podstawowej w Krutyni, ku zaskoczeniu druhów, bardzo wiele wiedzą o skutkach negatywnych tej niewłaściwej i bezmyślnej działalności. Dlaczego nie powinniśmy wypalać traw?
Co roku w takich pożarach giną ludzie. Najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu jest udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru. Dym pochodzący z wypalania jest bardzo niebezpieczny, nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom. Dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do wielu wypadków i kolizji. Wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii.
Wypalanie traw to przede wszystkim bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami. Dym uniemożliwia owadom, głównie pszczołom, oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną też zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych m.in.: żaby, ropuchy, jaszczurki, jeże, ryjówki, zające itd. Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce, ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. W pożarze tracą życie zwierzęta chronione. Nie wypalajmy traw. Chrońmy każdy żywy organizm.

 

 
 

Regulamin konkursu

„Tam gdzie wiatr, woda i las – herb miejscowości Krutyń”

 

Organizator: Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni

 Cel konkursu:

1.Opracowanie projektu herbu miejscowości Krutyń;

2.Rozbudzanie zainteresowań historią regionalną, w szczególności najważniejszych zdarzeń w dziejach miejscowości Krutyń;

3.Przybliżanie uczniom oraz mieszkańcom miejscowości problematyki związanej z podstawami heraldyki;

4.Rozwijanie wyobraźni;

5.Rozwianie zdolności plastycznych;

6.Kształtowanie patriotycznej postawy;

7.Poczucie przynależności do środowiska lokalnego. 

Uczestnicy konkursu:

Konkurs skierowany jest do uczniów, młodzieży oraz mieszkańców sołectwa Krutyń. 

Prace konkursowe:

Prace konkursowe obejmują dwa elementy:

1)pracę plastyczną przedstawiającą projekt herbu,

zgodny z podstawami heraldyki, na formacie A-4, techniką dowolną;

2) pisemny opis wyglądu herbu z uzasadnieniem wyboru elementów herbu. 

Pracę plastyczną należy podpisać na odwrocie podając:

imię i nazwisko, adres zamieszkania, tel. kontaktowy,

(uczeń) szkołę, klasę oraz dopiąć, również podpisaną część opisową.  

Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę! 

Terminarz konkursu:

Prace konkursowe należy składać w terminie do

30.05.2015 r. w Mazurskim Parku Krajobrazowym u pana Waldka Bzury. Koordynatorem konkursu w szkole jest nauczyciel historii – pani Ewa Dulna. 

Podsumowanie konkursu:

·        Oceny konkursu dokona komisja powołana przez prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

·        Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone nagrodami.

·        Dla pozostałych uczestników konkursu przewiduje się wyróżnienia i dyplomy.

·        Wyniki konkursu oraz zdjęcia prac konkursowych zostaną udostępnione na stronie internetowej www.ospkrutyn.pl.

UWAGI DO PRAC PLASTYCZNYCH!

 Podstawowe zasady heraldyki

1.       Preferuje się tarczę hiszpańską. Kształty proporcje tarczy hiszpańskiej:

2.       Nie dzielimy tarczy na mniejsze części kreską w jakikolwiek sposób.

3.       W heraldyce stosujemy następujące barwy tarczy i elementów:

ü tynktury – czerwona, niebieska, zielona, czarna

ü metale – złoto (kolor żółty), srebro (kolor biały)

ü kolory naturalne – konkretnej barwy np. godła w herbie (np. niedźwiedź –kolor brązowy).

4.       Nie nakładamy metalu na metal ani tynktury na tynkturę.

5.       Elementy herbu

ü godła(mobilia) muszą być poddane stylizacji heraldycznej

ü herb to nie fotografia.

6.       W tarczy umieszczamy nie więcej niż trzy godła.

7.       Nie nadużywamy ilości kolorów bez potrzeby.

8.       Tarczę i godła konturujemy.

9.       Godła muszą znajdować się na tarczy.

10.  Nie wolno na tarczy, pod/nad tarczą dodawać napisów.

11.  Godła powinny być na tyle znaczące, by w przypadku umieszczenia herbu na okrągłej pieczęci (36 mm) były czytelne.

12.  Herbom miejscowości nie przysługują żadne dodatkowe zdobienia jak np. w herbach rycerskich (np. klejnot).

 


 
 

„Gotowi by służyć” - Dzień strażaka! 

„Jeśli los ofiaru­je ci skrzydła… nic ci po nich, jeżeli nie prag­niesz posługi­wać się ni­mi w służbie drugiemu człowiekowi”. 

                                                                                                                                                         Seneka 

4. maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Tego dnia świętują również kominiarze, garncarze i piekarze, wszyscy którzy na co dzień mają do czynienia z ogniem. W Polsce święto to zostało ustanowione w 2003 roku przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Artykuł 30a wyżej wymienionej ustawy ustanawia Dzień Strażaka.

                Dzień Strażaka to ważne święto zarówno dla strażaków z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.  Tego dnia druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, już tradycyjnie, uczestniczą we mszy świętej w kościele p.w.  Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie. Podczas mszy ks. proboszcz Waldemar  Sawicki podziękował strażakom w imieniu swoim i mieszkańców parafii Ukta „za piękną służbę, która jest ciężką pracą, ale strażacy wykonują ją z pasją , która przynosi im wiele satysfakcji”. Prosił również o modlitwę za strażaków oraz ich rodziny, które bardzo często doświadczają trudów pełnienia strażackiej funkcji.

                Tradycją ochotników z Krutyni jest odwiedzanie druhów spoczywających na cmentarzu parafialnym w Ukcie, by oddać im honory oraz zapalić symboliczny znicz.


XIV

TURNIEJ PIŁKARSKI DRUŻYN OSP

GMINY PIECKI

Organizator OSP w Nawiadach

 


 

 
 

W dniu 20.04.2015 r. odbyła się inspekcja gotowości operacyjnej

w OSP Krutyń, przeprowadzona przez przedstawicieli      

Komendy Powiatowej PSP w Mrągowie

W inspekcji brali udział druhowie:

dh Piotr Kulas, dh Paweł Serowik, dh Marcin Czajka, dh Sebastian Schurmann,

dh Zbigniew Cesarek, dh Mateusz Gorczyca, dh Norbert Rudnik, dh Artur Sobiech,

dh Hubert Grygo

 
 
 

Zapobiegajmy pożarom

          28. marca członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni: dh Zuzanna Cesarek, dh Michaela Rudnik oraz dh Michał Wasilewski odebrali nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”. Jest nam niezmiernie miło, gdyż prace całej trójki dotarły do eliminacji krajowych.

 

 
 

Ćwiczenia w Krutyni

           Niedzielne spotkania w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni to już standard. Raz w miesiącu druhny i druhowie spotykają się by regularnie przygotowywać się do różnych akcji.

W niedzielne popołudnie, 29. marca przeprowadzono wewnętrzne ćwiczenia z obsługi sprzętu znajdującego się na średnim samochodzie bojowym. Po czym przystąpiono do praktyki, dowódca zadysponował druhów do pożaru traw i lasu.

Mimo małych niedociągnięć ćwiczenia przebiegły prawidłowo.

W ćwiczeniach udział wzięli: dh Paweł Serowik, dh Piotr Kulas, dh Zbigniew Cesarek, dh Ewa Dulna, dh Hubert Grygo, dh Artur Sobiech, dh Mateusz Radomski, dh Michał Konachowicz oraz członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dh Zuzanna Cesarek.

Wiosenna Akcja Ratowania Płazów

            17 marca na terenie gminy Piecki rozpoczęła się po raz piąty Wiosenna Akcja Ratowania Płazów. Jej inicjatorem jest Mazurski Park Krajobrazowy, który do współpracy zaprosił Ochotniczą Straż Pożarną w Krutyni.

Ochotnicy w składzie: dh Piotr Kulas, dh Marek Cesarek, dh Marcin Czajka, dh Waldemar Bzura i dh Ewa Dulna oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej pomagali ustawić ogrodzenie przy drodze niedaleko miejscowości Krutyń, na obrzeżach Rezerwatu Krutynia.

Jest to piata już akcja, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni uczestniczą w niej po raz trzeci.

 

 
 

SZKOLENIE PODSTAWOWE

       W dniach od 4 do 26 października odbyła się w Komendzie  Powiatowej PSP w Mrągowie część pierwsza kursu podstawowego OSP. Szkolenie odbywało się przez kolejne cztery weekendy miesiąca, wzięło w nim udział sześciu członków OSP Krutyń  dh Mateusz Radomski, dh Marek Cesarek, dh Artur Sobiech, dh Norbert Rudnik, dh Rafał Gołębiewski i dh Hubert Grygo. Zostali oni przeszkoleni z następujących tematów:

1.       Organizacja ochotniczych straży pożarnych.

2.       Służba wewnętrzna i musztra.

3.       Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy.

4.       Drabiny pożarnicze.

5.       Węże, armatura wodna i sprzęt do podawania piany.

6.       Proces spalania, a pożar.

7.       Zadania strażaków w zastępie.

8.       Podstawy organizacji akcji gaśniczej;

9.       Rozwijanie linii, zajmowanie stanowisk gaśniczych.

10.   Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze.

11.   Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia.

12.   Działania w czasie innych miejscowych zagrożeń.

13.   Łączność bezprzewodowa i alarmowanie.

26. października odbył się egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Po zaliczeniu pierwszej części egzaminu zadaniem praktycznym było zbudowanie linii ssawnej, które zostało zaliczone na ocenę pozytywną.

 W dniach od 14. do 1. marca odbyła się druga część kursu podstawowego OSP,  która trwała przez trzy kolejne weekendy. Kurs obejmował następującą tematykę:

1.       Organizacja ochrony ludności  w tym ochrony przeciwpożarowej.

2.       Rozwój pożaru.

3.        Taktyka gaszenia pożarów.

4.       Sprzęt ochrony dróg oddechowych;

5.       Ratowniczy sprzęt mechaniczny.

6.       Podstawowe zadania strażaków w OSP w działaniach ratownictwa chemicznego.

7.       Elementy pierwszej pomocy.

Egzamin składał się z części teoretycznej i praktycznej . Egzamin praktyczny sprawdzał umiejętność  obsługi piły do drewna, obsługi aparatów oddechowych, wchodzenie do zadymionych pomieszczeń, ewakuowanie z nich osób oraz udzielanie im  pierwszej pomocy. Egzamin został zaliczony przez wszystkich uczestniczących, a  w nim strażaków OSP Krutyń.  Podczas egzaminu obecny był zastępca komendanta mł. bryg. Jarosław Jakubik. 

 

 
 

KOLEJNY JUBILEUSZ

 

19 marca delegacja członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni spotkała się

z dh Stanisławem Kulasem, by złożyć mu życzenia  urodzinowe.

W tym dniu dh Stanisław obchodził 70 urodziny.

 Z okazji urodzin  życzymy druhowi dużo szczęścia oraz zdrowia.

                                                                                                  Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni

 

 

PISZĄ O NAS

Gazeta Strażak


 

 

STO LAT!

 

W niedzielne popołudnie siedmioosobowa delegacja członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni spotkała się

z dh Feliksem Kaczanowskim, by złożyć mu życzenia  urodzinowe. 1 marca dh Feliks obchodził sześćdziesiąte urodziny.

 Z okazji urodzin  życzymy druhowi dużo wytrwałości w realizowaniu życiowych celów,

wiele zdrowia by w każdej chwili być gotowym do pomocy innym ludziom,

a także szczęścia w życiu prywatnym i zawodowym.

                                                                                                  Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni

 

 
 

Zapobiegajmy pożarom

       Prace plastyczne trzech członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni i uczniów Szkoły Podstawowej w Krutyni dostały się do finału centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”. 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP od wielu lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”. Jego celem jest rozwój plastycznych talentów dzieci, młodzieży i twórców nieprofesjonalnych oraz zainteresowanie ich ochroną przeciwpożarową i życiem środowisk strażackich. Pokazuje szeroką działalność strażaków ochotników oraz ich udział: w akcjach ratowniczych, szkoleniach, życiu lokalnych społeczności, propagowaniu kultury i oświaty, podtrzymywaniu tradycji i historii, pracy z dziećmi i młodzieżą oraz wielu innych podejmowanych przez nich inicjatyw.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom” składa się z kilku etapów. Prace plastyczne: Zuzanny Cesarek, Michaeli Rudnik i Michała Wasilewskiego dostały się do finału centralnego. Jak przyznaje dh Ewa Dulna – opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i nauczyciel Szkoły Podstawowej w Krutyni - droga do sukcesu, bo tak można nazwać etap, na jakim znalazły się prace konkursowe jej podopiecznych, nie była łatwa.  Uczestnicy musieli przejść eliminacje: środowiskowe (szkolne), gminne, powiatowe i wojewódzkie. A ich prace zostały wyróżnione spośród 66, które wpłynęły do ZOW ZOSP RP w Olsztynie w III grupie wiekowej.

Szczegółowy protokół z posiedzenia komisji konkursowej ZOW ZOSPRP w Olsztynie znajduje się na stronie: http://www.zosprp.olsztyn.pl/  .

Zuzanna Cesarek

Michał Wasilewski

Michaela Rudnik

 

 
 

Ćwiczenia Sekcji Wodnej na Jeziorze Krutyńskim

22. lutego 2015r. kolejna grupa strażaków - ochotników z Krutyni została zadysponowana do odbycia ćwiczeń z zakresu ratownictwa lodowego zorganizowanych przez naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni - dh Piotra Kulasa. W trakcie szkolenia strażacy uczyli się, jak bezpiecznie poruszać się po lodzie.

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w ramach doskonalenia uczestniczyli w ćwiczeniach na Jeziorze Krutyńskim w zakresie ratownictwa na lodzie. Szkolenie było przeprowadzone w specjalnych ubraniach do pracy w wodzie oraz przy wykorzystaniu sprzętu ratowniczego. Strażacy trenowali techniki ratowania i podejmowania osób z wody, pod którymi załamał się lód. Przećwiczono kilka sposobów dotarcia do poszkodowanego z wykorzystaniem sań lodowych, lin oraz sprzętu podręcznego znajdującego się na samochodach bojowych. Przećwiczono również kilka technik samodzielnego ratowania się na lodzie.

Celem ćwiczeń było przypomnienie i utrwalenie wiedzy ratowników z zakresu zasad bezpieczeństwa oraz zagrożeń, jakie mogą wystąpić w trakcie prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

W szkoleniu wzięło udział dziesięciu strażaków: dh Waldemar Bzura, dh Zbigniew Cesarek, dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Hubert Grygo, dh Piotr Kulas, dh Jacek Radomski, dh Paweł Serowik, dh Sebastian Schurmann oraz dh Artur Sobiech.

 

 
 

Ferie zimowe w Krutyni

Trzy krutyńskie instytucje: Szkoła Podstawowa w Krutyni, Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni oraz Mazurski Park Krajobrazowy połączyły swe siły, by młodzież z Krutyni oraz okolic mogła aktywnie spędzić ferie zimowe pod hasłem zdrowej żywności i bioróżnorodności. Celem spotkań w czasie ferii było pokazanie, w jaki sposób można się zdrowo odżywiać, poznawać najbliższe środowisko poprzez liczne wyprawy i zabawy na świeżym powietrzu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni oraz młodzież spędzająca ferie zimowe w okolicach Krutyni bardzo aktywnie rozpoczęła zimowy wypoczynek. W niedzielne popołudnie 25. stycznia druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zorganizowali kulig po krutyńskim lesie. Trasa wycieczki biegła poprzez krutyńskie lasy nad Jezioro Mokre. Uczestnicy wyprawy zakończyli kulig wspólną zabawą na śniegu i ogniskiem.

            W poniedziałkowy ranek 26 stycznia uczestnicy zimowiska pod czujnym okiem pracownika Mazurskiego Parku Krajobrazowego pani Martyny Kwiatkowskiej poznali budowę mikroskopów i samodzielnie przygotowywali preparaty do badań. Równocześnie odbywały się zajęcia plastyczno – techniczne dla najmłodszych uczestników zimowiska prowadzone przez panią Ewę Dulna, nauczyciela Szkoły Podstawowej w Krutyni, podczas których dzieci wykonały przebranie bociana. Po krótkiej filmowo – przyrodniczej przerwie wszyscy uczestnicy przygotowali warzywne i owocowe sałatki. W zabawny sposób przedstawiono potrawy w postaci zwierząt.

We wtorkowe przedpołudnie organizatorzy zimowiska zaproponowali zabawę w podchody we wschodniej części lasu krutyńskiego. Grupa ściganych, aby przejść trasę musiała odpowiadać na pytania przyrodnicze zadawane przez Martynę Kwiatkowską specjalistę ds. edukacji w MPK, natomiast grupa ścigająca, wraz z dh Ewą Dulną i dh Hubertem Grygo z OSP Krutyń musiała stawiać czoła wyzwaniom wymyślonym przez kolegów. Podczas zabawy w "Podchody” młodzież sprawdziła swoją wiedzę przyrodniczą, umiejętność orientowania mapy w terenie i naśladowania głosów zwierząt.  Było super! Po ciężkich trudach na grupę uczestniczącą w leśnych podchodach czekał ciepły posiłek w Restauracji Państwa Potockich, który został przygotowany przez młodszych uczestników zimowiska.

Środa przebiegła pod hasłem "Jemy, by mieć energię". W trakcie spotkania przygotowano zdrowe soki ze świeżych owoców, kanapki z dużą ilością warzyw. Wszystko to zostało przygotowane przez panią Reginę Siwik, nauczyciela Szkoły Podstawowej w Krutyni.

Dnia 29. stycznia „feriowicze” gotowali w Gałkowie z Panem Adamem. Część dzieci z grupy starszej przygotowała posiłek dla starszych i młodszych kolegów. Natomiast wieczorem nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krutyni panie Maria Grygo i Anna Sobiech przygotowały dzieciom i młodzieży dyskotekę, na której obowiązywał strój EKO. W czasie dyskoteki „imprezowicze” przygotowali owoce do spożycia w czasie przerw między zabawami.

Piątek, 30. stycznia, to ostatni dzień ferii zimowych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Krutyni i Mazurski Park Krajobrazowy. Tego dnia odbył się Turniej wiedzy o Mazurskim Parku Krajobrazowym, który został przygotowany przez pracownika Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a nad poprawnością odpowiedzi czuwał nauczyciel przyrody pani Danuta Kaczanowska. Czas upłynął dzieciom i młodzieży w miłej atmosferze, zostały rozdane dyplomy i nagrody. Spotkanie zakończono wspólnym ogniskiem.

Ukoronowaniem zimowego szaleństwa była wycieczka do Warszawy, która odbyła się 7. lutego 2015 roku. Uczestnicy wyprawy obejrzeli w Teatrze Roma przedstawienie "Adonis ma gościa". W alegoryczny sposób przedstawiono życie dwóch ptaków: papugi i wrony. Poruszone zostały motywy: utraty wolności, istoty przyjaźni i przyjaciela w życiu. Przemycone zostały elementy przyrodnicze: zwierzęta na lądzie, w powietrzu, pod ziemią, cechy ptaków, pożywienie ptaków itp.

Z rozwojem nauki i wykorzystaniem jej w życiu człowieka spotkali się uczniowie w Centrum Nauki Kopernika. Uczniowie obejrzeli: Mikroświat, Człowiek i środowisko, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, Teatr Wysokich Napięć.

Organizacja ferii zimowych odbyła się dzięki dofinansowaniu przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pieckach, Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Krutyni oraz prywatnych przedsiębiorców Państwa Potockich i Schurmann. Podziękowania należą się również przedstawicielom Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nauczycielom Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

                                                                                                                 SP Krutyń, OSP Krutyń, MPK

 

 
 

Ćwiczenia Sekcji Wodnej na Jeziorze Krutyńskim

 

W dniu 7. lutego o godz. 12:00 druhny i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni uczestniczyli w szkoleniu udzielania pomocy z zakresu ratownictwa lodowego zorganizowanym przez Sekcję Wodną działającą przy OSP w Krutyni.

Część praktyczna została przeprowadzona na Jeziorze Krutyńskim. Przedstawiono procedury oraz sposoby prowadzenia działań ratowniczych w przypadku załamania się tafli lodu. Pozorantami byli ratownicy OSP z Krutyni odpowiednio zabezpieczeni i ubrani w kombinezony i kamizelki wypornościowe, zapewniające dodatnią pływalność.  Pozostali uczestnicy szkolenia ćwiczyli różne sposoby dotarcia do poszkodowanego oraz podjęcie go z wody. Wykorzystano sprzęt  znajdujący się na wyposażeniu samochodów ratowniczych min. sanie lodowe, drabiny, liny, wiosła, szpikulce stalowe itp. Podczas ćwiczeń przypomniano również o podejmowaniu kwalifikowanej pomocy medycznej poprzez zastosowanie właściwych dla tego typu zdarzeń procedur medycznych.

Na koniec dh Roman Nakielski omówił przebieg działań oceniając pozytywnie zaangażowanie strażaków.

W szkoleniu uczestniczyli:

dh Waldemar Bzura, Elżbieta Dulna, dh Piotr Kulas, dh Roman Nakielski, dh Stanisław Wieczorek, dh Norbert Rudnik

Do ćwiczeń został zaproszony przedstawiciel WOPRu Dominik Pliszka.

Zimowe szaleństwo ze strażakami

 

           W województwie warmińsko – mazurskim rozpoczęły się ferie zimowe, a z nimi zimowe szaleństwo na śniegu. Ochotnicy z Krutyni, przy współpracy z lokalnymi instytucjami, zorganizowali zimowe ferie dla małych i dużych mieszkańców Krutyni i okolic.

 

W niedzielne popołudnie 25. stycznia, aż wrzało od zimowych harców w lesie krutyńskim. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zorganizowali kulig dla dzieci, młodzieży oraz mieszkańców Krutyni i okolic. Przedsięwzięcie to sprawiło wielką radość zarówno rodzicom, jak i dzieciom.  Po dwukilometrowej przejażdżce i wielu atrakcjach uczestnicy kuligu spotkali się nad Jeziorem Mokrym, gdzie mogli ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaskę i napić się ciepłej herbaty oraz posilić się słodkościami. Nie obyło się bez bitwy śnieżnej i tu najbardziej ucierpieli dorośli! Najmłodsi uczestnicy przedsięwzięcia bardzo szybko połączyli swoje siły, by „zmyć” pojedynczych osobników dorosłych. Na szczęście nikt nie odniósł trwałych obrażeń. 

Przy ognisku rodzice wspominali swoje dzieciństwo, kiedy kulig był jedną z częstszych form zimowej rozrywki. Dla niektórych dzieci była to pierwsza w życiu przejażdżka, po której nie znikał im uśmiech z twarzy mimo licznych siniaków „po wywrotkach”.   Wielkie szaleństwo nad Jeziorem Mokrym nie skończyło się tak szybko. Kulig trwał dalej, a dzieci nie miały dosyć. Zadowoleni uczestnicy zabawy, mimo zmęczenia nie mieli zamiaru pójść do domu.

To była bardzo aktywna i wesoła niedziela. Wszystkim, którzy przybyli dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę. Przede wszystkim dziękujemy rodzicom, za zaufanie, gdy przekazują strażakom – ochotnikom swoje pociechy.  A ich z roku na rok przybywa.

                Kulig nie mógłby się odbyć bez wsparcia kilku instytucji: Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pieckach oraz Państwa Schurmann, Cesarek, Rudnik i Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Krutyni.  A przede wszystkim bez strażaków i uczestników imprezy. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

 
 

Walne Zebranie Sprawozdawcze

w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni

W sobotnie popołudnie, 10. stycznia 2015r. druhowie i druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przedstawili wyniki działalności strażackiej i kulturalnej na rzecz lokalnego społeczeństwa za rok 2014.

Zebranie rozpoczął Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni dh Waldemar Bzura, który przywitał druhny i druhów oraz zaproszonych gości i mieszkańców wsi. Spotkanie wg porządku protokołu zebrań poprowadziła dh Ewa Dulna.

Sprawozdanie z działalności przedstawił prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dh Sandra Waśkiewicz i dh Michaela Rudnik oraz sekretarz Komisji Rewizyjnej dh Marcin Czajka.

            W roku sprawozdawczym 2014 odnotowano 36 wyjazdów do akcji ratowniczo – gaśniczych, w tym 4 to pożary, 26 miejscowe zagrożenia oraz 6 wypadków. Na podkreślenie zasługuje dobra współpraca z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie podczas akcji ratowniczo – gaśniczych oraz na płaszczyźnie szkoleniowej. 

            2014r. jednostka OSP w Krutyni przygotowała i wystawiła sekcję do gminnych zawodów sportowo – pożarniczych, które odbyły się na stadionie w Pieckach. Po trudach i walce w duchu fair play druhowie zajęli zaszczytne drugie miejsce.

            W celu doskonalenia umiejętności współdziałania z innymi jednostkami ochotnicy z Krutyni brali udział w gminnych ćwiczeniach taktyczno – bojowych przeprowadzonych przez Komendanta Gminnego dh Mariusza Adamiaka oraz ćwiczeniach powiatowych zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Mrągowie.

            W okresie sprawozdawczym przeszkolono: 

szkolenie podstawowe strażaków – ratowników OSP cz. I - 6 druhów

ratownictwo medyczne  LPR – 2 druhów

szkolenie naczelników – 2 druhów.

 Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni kładą duży nacisk na pracę z członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W roku 2014 szeregi MDP zasiliły cztery osoby i obecnie drużyna liczy 27 członków.

Za udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych oraz działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni wyróżnienia otrzymali: dh Paweł Serowik, dh Marek Cesarek, dh Roman Nakielski, dh Konrad Nakielski, dh Sebastian Schurmann, dh Zbigniew Cesarek oraz dh Marcin Czajka.  Dyplom uznania za wzorową postawę i zaangażowanie w prowadzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni oraz działalność kulturowo – oświatową w szeregach Zarządu Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieckach otrzymała dh Ewa Dulna.

Członkowie Ochotniczej straży Pożarnej w Krutyni jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi.

Swoją obecnością podczas zebrania zaszczycili nas:  

 • Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie st. bryg. Krzysztof Kroszkiewicz;
 • Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach dh Krzysztof Hanuszewski;
 • Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach dh Mirosław Kozak;
 • Komendant Gminny ZOG ZOSP RP w Pieckach dh Mariusz Adamiak;
 • Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Jasinowicz;
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krutyni Anna Sobiech;
 • Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt;
 • Radna Rady Gminy Piecki Bożena Pupek;
 • Ksiądz Proboszcz Waldemar Sawicki:
 • Skarbnik Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach dh Łukasz Bałdyga;
 • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pieckach dh Kamil Kryspin;
 • Prezes OSP w Ukcie dh Grzegorz Nadolny;
 • Naczelnik OSP w Ukcie dh Maksymilian Grudziądz;