Strona główna       Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012 2013  2014  2015  2017

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                                        Archiwum 2012     2013  2014   2015


              AKTUALNOŚCI          2017

2016


   aktualizacja 28.12.2016 r.

 

 

60 URODZINY PREZESA

 

Główne prace związane z dobudową garażu zakończone.

 

 
 

 Krutyń uczciła niepodległość

 

11. listopada br. odbył się już VI Krutyński Bieg Niepodległości. Mieszkańcy Krutyni i okolic biegiem na dwa i cztery kilometry uczcili 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krutyński Bieg Niepodległości jest jedną z większych imprez sportowych w naszej gminie. Od sześciu lat budzi duże zainteresowanie wśród dzieci, młodzieży i rodziców. Tegoroczny bieg przyciągnęła, aż sześćdziesięciu amatorów biegania. Jak co roku impreza została zorganizowana przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przy współpracy z nauczycielami szkoły podstawowej. Inicjatywa ta nie mogłaby się odbyć bez dofinansowania ze strony Urzędu Gminy Piecki oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. W lokalnych obchodach Święta Niepodległości mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Krutyni i okolic, mężczyźni i kobiety, dzieci oraz młodzież.

O godzinie 11: 00 najliczniejsza grupa młodych biegaczy wystartowała jako pierwsza. Uczestników biegu podzielono na cztery grupy wiekowe, osobne klasyfikacje dla dziewcząt i chłopców oraz kobiet i mężczyzn. Najmłodsi mieli do pokonania dwa kilometry. Pozostałe grupy musiały przebiec trasę czterech kilometrów duktami lasu krutyńskiego między miejscowościami Krutyń i Krutyński Piecek.  Start zlokalizowany był przy Szkole Podstawowej w Krutyni, meta – na stadionie w Krutyni.

               W pierwszej kategorii (do 9 lat) na dystansie dwóch kilometrów pierwsze miejsca zajęli: Hanna Kulig, Lena Sokołowska i Łukasz Sobiech. Na podium stanęli również Carola Rudnik, Barbara Kaczmarczyk, Maja Wieczorek, Marcel Skrocki, Błażej Wieczorek, Szymon Kulas, Antoni Puszczyński, Marcel Sobiech i Jakub Puszczyński. W kategorii drugiej (10 – 13 lat) na najwyższym podium stanęli: Paweł Sobiech i Kaja Kulas. Medale za drugie i trzecie miejsce otrzymali: Julia Szmigiel, Łucja Kulig, Amelia Sokołowska, Sebastian Młynarczyk i Adam Serowik. Wśród gimnazjalistów najlepsza była Michaela Rudnik z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Krutyni. W IV kategorii wiekowej (powyżej 17 lat) na podium stanęli: Zofia Dmuchowska, Dorota Kulig, Oliwia Kulas, Mirosław Kulas (OSP Krutyń) i Sławomir Samsel (OSP Krutyń).

Po biegu czekała na uczestników ciepła herbata i poczęstunek przygotowany przez Państwa Sarah i Konrada Nakielskich oraz przejażdżka bryczką, którą zorganizował Pan Feliks Kaczanowski. Uczestnicy biegu mogli ogrzać się przy ognisku i upiec kiełbaski. W tym roku nie brakowało atrakcji, gdyż pogoda spłatała nam psikusa i nie obyło się bez bitwy na śnieżki.

 

 

 

 

 
 

Mistrzostwa Ratownictwa Wodnego i Powodziowego

 

       11 września szesnaście drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa warmińsko – mazurskiego rywalizowało w Wojewódzkich Mistrzostwach Ratownictwa Wodnego i Powodziowego w Olsztynie.

     W niedzielne popołudnie zakończyły się Wojewódzkie Mistrzostwa Ochotników w ratownictwie Wodnym i Powodziowym. Nad Jezioro Ukiel zjechało się blisko stu strażaków – ratowników, którzy w szesnastu załogach, w tym dwóch kobiecych, walczyli o zwycięskie laury.

       Mistrzami województwa w Klasyfikacji Generalnej do 49 KM zostali ochotnicy z Nowej Wsi, a w klasie powyżej 50 KM ratownicy z OSP Pluski. W kategorii „open” kobiet najlepsza okazała się drużyna z OSP Miłakowo. Załoga ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w składzie: dh Ewa Dulna, dh Roman Nakielski, dh Krzysztof Waśkiewicz i dh Paweł Wieczorek uplasowali się na czwartym miejscu w klasie pow. 50 KM.

      Mistrzostwa rozegrano w trzech konkurencjach podstawowych takich jak budowanie wału przeciwpowodziowego, pływanie łodzią wiosłową i spektakularny slalom łodzi motorowych. Dodatkowo, zawodnicy rywalizowali w konkurencji specjalnej.

       Mistrzostwa przeprowadzono po raz pierwszy na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji – CENTRUM REKREACYJNO SPORTOWE UKIEL. Partnerami mistrzostw byli Honda Ariespower, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, KM PSP w Olsztynie oraz OSIR w Olsztynie. Organizacyjnie zawody wsparli OSP Olsztyn-Gutkowo, Jonkowo, Klebark Wielki oraz Dobre Miasto. 

 

 

Zawody Gminne Ochotniczych Straży Pożarnych

      11 września odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Piecki zorganizowane przez Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży RP w Pieckach.

      Do walki o podium stanęło siedem drużyn w tym jedna kobieca oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Po losowaniu kapitanowie drużyn rozpoczęli obejście toru do konkurencji sztafety pożarniczej. Po podsumowaniu sztafety, rozpoczęły się przygotowania do widowiskowego zadania bojowego. Ta konkurencja przyniosła wiele emocji, tych dobrych i złych.

      W generalnej klasyfikacji na pierwszym miejscu uplasowali się strażacy – ochotnicy z OSP w Krutyni, a następnie OSP Piecki i Nawiady. Wśród kobiet na podium stanęły druhny z OSP Machary oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Krutyni.

Sztandar w OSP Ukta

      10 września br. przedstawiciele zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni dh Waldemar Bzura i dh Ewa Dulna uczestniczyli w obchodach jubileuszowych 70 – lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ukcie oraz uroczystym przekazaniu sztandaru jednostce.

      Obchody jubileuszu oraz przekazania sztandaru OSP w Ukcie rozpoczęły się uroczystą mszą święto w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie. Mszę celebrował Ks. Proboszcz Waldemar Sawicki, który serdecznie przywitał strażaków. Po mszy św. pododdziały Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Ruciane – Nida przemaszerowały na plac przed remizą, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii przekazania sztandaru oraz świętowania 70-lecia straży. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt został odczytany akt nadania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ukcie, następnie fundatorzy dokonali wbicia gwoździ w drzewiec. Sztandar jednostce przekazał Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie dh Andrzej Abako.

       Podczas ceremonii zasłużeni strażacy – ochotnicy zostali odznaczeni za wieloletnią służbę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po oficjalnej ceremonii odbył się poczęstunek na plaży wiejskiej.

Ogólnopolskie Zawody Sportowo – Pożarnicze MDP w Wiśle

 

     Wisła w dniach 2 – 4 września stała się miejscem rywalizacji Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu całej Polski. W tych dniach odbyły się XV Ogólnopolskie Zawody Sportowo – Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według regulaminu CTIF. O tytuł najlepszej ekipy w kraju rywalizowało dziewiętnaście drużyn dziewcząt i osiemnaście drużyn chłopców.

     Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP to szereg wydarzeń, które trwały przez trzy dni, a rozpoczęły się w piątek 2 września przy skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. W tym miejscu władze Wisły przywitały zgromadzoną młodzież, ich opiekunów oraz przedstawicieli zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym atrakcyjnym miejscu zorganizowano „Wieczór Góralski” z licznymi atrakcjami – konkursami, poczęstunkiem i zabawą przy góralskiej muzyce.

     W sobotę 3 września wszystkie drużyny, sędziowie, przedstawiciele Zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowej Straży Pożarnej przy muzyce orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Mykanowie przemaszerowały przez centrum miasta, by w szyku stanąć na płycie wiślańskiego rynku. Oficjalnego otwarcie zawodów na placu Hoffa dokonała dh Teresa Tiszbierek i wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Zbigniew Meres.

     Po uroczystościach otwarcia wszystkie drużyny przegrupowały się na miejsce zawodów, czyli Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich, gdzie startowały w trzech konkurencjach – musztry, ćwiczeń bojowych oraz sztafecie pożarniczej. Sędziowie skrupulatnie oceniali wszystkie konkurencje. Po zawodach członkowie MDP spotkali się w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, gdzie odbyły się prezentacje województw i koncert orkiestry OSP Mykanów.

     4 września wszystkie drużyny wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi spotkali się w amfiteatrze na nabożeństwie ekumenicznym, by ponownie przemaszerować przez centrum Wisły i zameldować się na placu Hoffa, gdzie ogłoszono wyniki i oficjalnie zamknięto zawody.

     W rywalizacji dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Żdżar z punktacją 1057,20. W konkurencji chłopców na najwyższym podium stanęła drużyna MDP Głuchów z wynikiem 1066,72. Obie drużyny pochodzą z województwa wielkopolskiego.

     Drużyny z województwa warmińsko – mazurskiego  zdobyły następującą ilość punktów: w rywalizacji dziewcząt MDP Rogóż – 1014,60 pkt, a chłopcy z MDP Kalinowo – 1036,32.

Wszystkim drużynom gratulujemy i dziękujemy za sportową walkę w duchu fair play.

 

     Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych straży Pożarnych RP w Olsztynie reprezentowała dh Ewa Dulna, członek Komisji ds. młodzieży oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

Ostatnie pożegnanie

    

„[…] Kiedy syrena rozbrzmiewa na ulicach naszych wsi i miast,

Usłysz bicie naszych serc,

Które się poświęciły. […]

W terrorze trzęsienia ziemi, furii wody,

piekle pożarów nasze życie niech będzie

Płomieniem, naszą wiarą niech będzie Bóg.

Przez wstawiennictwo świętego Floriana niech się tak stanie.

Amen”.

      31 sierpnia 2016r. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie pożegnano dh Zygmunta Szmigla, wieloletniego społecznika z tradycjami strażackimi.  Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Rucianem - Nidzie. W uroczystości pogrzebowej poza rodziną i najbliższymi uczestniczyli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Waldemar Bzura, dh Zbigniew Cesarek, dh Ewa Dulna, dh Mirosław Kulas, dh Piotr Kulas, dh Sławomir Samsel, dh Krzysztof Waśkiewicz, dh Paweł Wieczorek, dh Stanisław Wieczorek.

 

 
 

Iście strażacki ślub!

                Zawarcie związku małżeńskiego jest dla każdego nowożeńca wyjątkowym wydarzeniem, ślub strażaka jest również wyjątkowym wydarzeniem dla jego jednostki, ale prawdziwie wyjątkowo robi się wtedy, gdy w związek małżeński wstępuje druh i druhna z zaprzyjaźnionych jednostek.

                W sobotę, 6 sierpnia w Kościele Parafialnym Świętego Józefa w Nawiadach miała miejsce wyjątkowa uroczystość. W związek małżeński wstąpili Emilia Damięcka oraz Łukasz Kulczyk , którzy są członkami Ochotniczych Straży Pożarnych w Nawiadach i Kobyłce.

                Strażacy z terenu gminy Piecki oraz zaprzyjaźnionych jednostek ze Spychowa i Kobyłki k/Warszawy postanowili ubarwić to wydarzenie w sposób wyjątkowo strażacki. Po zakończonej Eucharystii na Parę Młodą czekał szpaler, który przygotowali strażacy oraz życzenia. Następnie w eskorcie pojazdów operacyjnych Nowożeńcy udali się do Domu Weselnego w Starych Kiełbonkach.

                 Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni reprezentowali: dh Ewa Dulna, dh Paweł Serowik i dh Krzysztof Waśkiewicz.

 

 
 

Szkolenie z Kierowania Ruchem Drogowym

     
      16 lipca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie odbyło się szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym w czasie działań ratowniczo - gaśniczych. W szkoleniu uczestniczyli strażacy z powiatu mrągowskiego biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Zagadnienia realizowane podczas szkolenia doskonalącego dla strażaków OSP z zakresu kierowania ruchem drogowym, podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej obejmowały:
1. Podstawa prawna i obowiązujące przepisy z zakresu kierowania ruchem przez strażaków.
2. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
3. Czynności strażaków po przybyciu na miejsce zdarzenia.
4. Wybór optymalnego miejsca do kierowania ruchem, ustawienie pojazdów.
5. Sprzęt i środki używane do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, kierowania ruchem.
6. Umundurowanie strażaka kierującego ruchem, zabezpieczenie strażaka.
7.Wydawanie poleceń i sygnałów dla uczestników ruchu drogowego.

       W szkoleniu brali udział druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: Ewa Dulna i Roman Nakielski. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który druhowie zdali pozytywnie.

 

 
 

Strażacy na MTB

        26 czerwca br. na terenie lasów strzałowskich oraz miejscowości Gałkowo i Zielony Lasek odbył się czwarty etap wyścigu rowerowego "Mazury MTB". Cykl wyścigów "Mazury MTB" ma na celu popularyzację kolarstwa górskiego jako sportu wypoczynkowego, ale jest również doskonałą formą aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Start oraz meta czwarty etap wyścigu znajdowała się w malowniczej miejscowości Gałkowo. Cała trasa  wiodła malowniczymi duktami lasu strzałowskiego, obok zabytkowego młyna wodnego w Zielonym Lasku, Głazowiska oraz zabytkowego Klasztoru Starowierców w Wojnowie. 

Wyścig zabezpieczali policjanci Komendy Powiatowej Policji, wolontariusze, jak również strażacy - ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w składzie: dh Waldemar Bzura, dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Rafał Gołębiewski, dh Piotr Kulas, dh Paweł Serowik oraz dh Paweł Wieczorek.

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

     26 czerwca druhowie Ewa Dulna i Roman Nakielski pozytywnie zaliczyli egzamin z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uzyskując tytuł "ratownika". Egzamin składał się z  części teoretycznej i praktycznej.
Przed przystąpieniem do egzaminu druhowie uczestniczyli w przeszło sześćdziesięcio godzinnym szkoleniu. Zorganizowane szkolenie i kurs pierwszej pomocy składają się głównie z ćwiczeń praktycznych oraz pozorowanych akcji ratunkowych.

 

Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

 

            Od 26 czerwca do 9 lipca trwał pierwszy turnus obozu sportowo - pożarniczego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa warmińsko - mazurskiego, w którym uczestniczyło dziesięciu druhów z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Macharach i Krutyni.

            Mieszkając w polowych warunkach młodzi strażacy przez dwa tygodnie uczyli się pożarnictwa nie tylko w teorii, ale także i praktyce. Uczestnikom nie brakowało również czasu na wspólne zabawy podczas wieczorków kulturalnych. Było m.in. karaoke oraz olimpiada obozowa. Obozowicze w ciągu dnia pełnili służby: wartowniczą, gospodarczą oraz bojową. Niewątpliwie dużym przeżyciem było szkolenie z terenoznawstwa z marszem na azymut i na orientację oraz aranżowane akcje poszukiwawcze zaginionych osób, czy pożary budynków. W programie obozu nie brakowało również zagadnień z dziedziny ekologii i zajęć edukacyjno - profilaktycznych z zakresu uzależnień. Przyszli strażacy brali udział w wycieczkach do olsztyńskiej straży pożarnej oraz parku linowego.

            Młodzi druhowie podzieleni byli na sekcje w odpowiednich grupach wiekowych, do których dostosowane są ćwiczenia. Jednym z elementów programu jest szkolenie gotowości do ewakuacji obozowiczów na wypadek pożaru. Alarm może być wszczęty nawet nocą. Wieczorne i nocne alarmy były wielką frajdą. Poza tym obozowicze zapoznali się z podstawowymi wiadomościami na temat uzależnień od alkoholu, nikotyny, czy środków uzależniających. Potrafią udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Pobyt zakończył się egzaminem i nadaniem złotych i srebrnych odznak Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

            Od kilkunastu lat wakacyjne wyjazdy członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Piecki są dofinansowane ze środków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania uzależnieniom.

 

 
         Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni z okazji 50-tych urodzin życzy Księdzu Proboszczowi Waldemarowi Sawickiemu wiele radości, zdrowia i niesłabnącego żaru ducha w trudnej kapłańskiej posłudze. Życzymy, aby przez całe swoje życie podążał Ksiądz z ufnością za Panem. Życzymy nieustającej młodzieńczej pasji w każdym działaniu, cieszenia się światem i spotykanymi ludźmi oraz serca przepełnionego miłością. Niech Twój uśmiech i ciepłe poczucie humoru nigdy nie zagasną. 

        Życzymy, aby podejmowany trud zmagania się z codziennością uskrzydlał Księdza i pozwalał dostrzegać piękno oraz głębię życia.

Ze strażackim pozdrowieniem
dh Waldemar Bzura - Prezes OSP Krutyń

 

 

  

 

Ćwiczenia sekcji wodnej

     Od maja regularnie odbywają się ćwiczenia członków Sekcji Wodnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. W cotygodniowych spotkaniach strażacy wymieniają się doświadczeniami i doskonalą taktykę oraz technikę ratownictwa wodnego. W tym samym czasie patrolują jeziora na terenie gminy Piecki. W ćwiczeniach regularnie biorą udział: dh Waldemar Bzura, dh Zbigniew Cesarek, dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Piotr Kulas oraz dh Roman Nakielski.

Piknik Bezpieczeństwa i Zdrowia

     11 czerwca w Sorkwitach odbył się piknik, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo i zdrowie.  W imprezie wzięli udział przedstawiciele Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni: dh Ewa Dulna i dh Roman Nakielski oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: dh Michaela Rudnik, dh Julia Szmigel oraz dh Jakub Krysiak.

     Pomysł na Piknik Bezpieczeństwa i Zdrowia związany jest ze zbliżającymi się wakacjami. To właśnie w tym czasie dochodzi do wielu nieszczęśliwych sytuacji. Podczas pikniku pokazano jak udzielać pomocy, z kim się kontaktować w celu jej uzyskania oraz w jaki sposób podejmować samodzielnie działania do momentu przybycia służb ratowniczych, pogotowia ratunkowego, czy strażaków.

     Podczas pikniku odbył się pokaz ratownictwa. Na drodze dochodzi do niebezpiecznego zderzenia z udziałem samochodów osobowych, uwięziona w samochodzie młoda kobieta nie może się wydostać. Na miejscu zdarzenia pojawiają się strażacy oraz ratownicy medyczni. Chwilę po uwolnieniu kierującej z pojazdu i udzieleniu jej pierwszej pomocy przedmedycznej, strażacy musieli podjąć kolejną interwencję, gdyż samochód stanął w płomieniach.

     Na uczestników pikniku czekało wiele innych atrakcji m.in.: stanowiska policji, na którym funkcjonariusze propagowali zdrowy i trzeźwy styl życia, stanowiska instruktażowe związane z pierwsza pomocą przedmedyczną, niezwykle ciekawe doświadczeniach "Co to jest pożar?", strzelectwo sportowe, pojazdy strażackie oraz wiele innych atrakcji i konkursów dla dzieci.

 

Dzień Dziecka ze strażakami

                Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, dlatego też członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przy współpracy ze szkołą podstawową zaprosili dzieci na piknik, który został zorganizowany na stadionie w Krutyni.

                W piątkowe przedpołudnie 10 czerwca na dzieci czekało wiele atrakcji. Uczestniczyły one w konkursach sprawnościowych, mogły przejechać się wozem strażackim oraz upiec kiełbaskę na ognisku. Podczas pikniku nie zabrakło stanowisk ze zdrową żywnością, którą zaprezentował kucharz Restauracji Potocki Gałkowo, Pan Adam Słowik wraz z asystentką. W tym tak ważnym dla dzieci dniu, nie zabrakło słodkich niespodzianek oraz owoców, które były ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców.

4 czerwca

                Pewnie ochotnicy z OSP w Krutyni nigdy nie wejdą na Kilimandżaro, ani nie opłyną kuli ziemskiej, ale ich pomysły, dodajmy nie z tej ziemi, pozostaną w pamięci na długo mieszkańcom i gościom miejscowości Krutyń. 

                4 czerwca 2016 roku z pewnością przejdzie do historii Pary Młodej, która w tym dniu postanowiła zawrzeć związek małżeński. Strażacy "zafundowali" im nie lada bramę. Młodożeńcy w specjalnych kombinezonach ochrony przeciwchemicznej musieli zebrać całe mnóstwo "odpadów radioaktywnych".

                Dzień ten  zapisze się w pamięci mieszkańca wsi Krutyń oraz członka honorowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. W tym dniu dh Ekhard Rudnik obchodził 70 urodziny. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, dh Waldemar Bzura wraz z druhami: Elżbietą Dulną, Feliksem Kaczanowskim, Piotrem Kulasem, Sławomirem Samsel i Stanisławem Wieczorkiem złożyli Szanownemu Jubilatowi serdeczne życzenia urodzinowe oraz podziękowali za działalność na rzecz stowarzyszenia i za lata wspólnej pożarniczej służby pod sztandarem św. Floriana.

Bieg Szlakiem Krutyni

                4 czerwca strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni już po raz kolejny dbali o bezpieczeństwo podczas "V Maratonu Mazurskiego - Bieg Szlakiem Krutyni" na odcinku 10 km, który wiódł malowniczymi ścieżkami od wsi Gałkowo poprzez leśne dukty oraz miejscowości Zielony Lasek i Krutyń wzdłuż rzeki Krutyni.

                W zabezpieczeniu biegu brali udział: dh Waldemar Bzura, dh Zbigniew Cesarek, dh Roman Nakielski, dh Jacek Radomski oraz dh Norbert Rudnik.

 

 
 

Choć dno Krutyni jest sprzątane regularnie od sześciu lat, to z każdym rokiem strażacy wyławiają z dna rzeki setki kilogramów nieczystości. Kilkadziesiąt worków śmieci zebrano podczas tegorocznej akcji, która odbyła się 21 maja.

W akcji wzięło udział ponad sto osób, w tym trzydziestu dwóch nurków, którzy sprzątnęli rzekę na pięciu odcinkach. Pierwsza grupa, strażacy z Wejsun, porządkowała odcinek z Zielonego Lasku do miejscowości Rosocha. Druga grupa, pięciu nurków i szesnaście osób zabezpieczających z Ochotniczych Straży Pożarnych z Mrągowa i Krutyni oraz członkowie MDP w Krutyni i uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni, sprzątnęli dno rzeki i jej brzegi na odcinku Rosocha w gminie Piecki do miejscowości Wojnowo w gminie Ruciane - Nida. Trzecią trasę Wojnowo – Ukta zabezpieczali i oczyszczali druhowie z Ukty i Karwicy. Na tym odcinku dno rzeki sprzątało trzynastu płetwonurków. Na czwartej trasie znalazła się najliczniejsza czternastoosobowa drużyna nurków, którzy wraz z druhami z OSP RW Ruciane – Nida porządkowali odcinek od Ukty do wsi Wykop. Piąty i najdłuższy odcinek Ukta - Nowy Most na kajakach sprzątała młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych im. Agnieszki Osieckiej w Ruciane-Nidzie, była to szesnastoosobowa grupa. Dodatkowo wędkarze z lokalnego koła wędkarskiego sprzątnęli brzegi rzeki. Wśród osób nurkujących znaleźli się członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Rucianego – Nidy, Mrągowa oraz Krutyni, a także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Piszu. Do sprzątania przyłączyli się również płetwonurkowie z klubów: Mazury Diving (Ruciane – Nida), SCUBAMANIAK (Łomża), Płetwal (Giżycko), Arapaima (Ostrołęka) oraz Skorpena (Olsztyn).

Butelki i puszki po napojach alkoholowych to standardowe śmieci, ale wśród najciekawszych „skarbów”, które wyłowiono z dna rzeki Krutyni znalazł się mostek protetyczny, który zajął pierwsze miejsce w konkursie „Na najciekawsze znalezisko z dna rzeki” oraz książeczka klubowa WKS Legia Warszawa, portfel oraz zatopiony kajak.

Organizatorami sprzątania były gmina Ruciane-Nida, Grupa Wodno-Nurkowa OSP RW w Rucianem – Nidzie oraz Szkoła Nurkowania Mazury Diving. Podczas akcji na plaży w Ukcie przez cały czas trwał festyn z licznymi atrakcjami dla najmłodszych. Sprzątanie zakończyło wręczenie certyfikatów i dyplomów za udział oraz losowanie atrakcyjnych nagród ufundowanych przez licznych sponsorów.

 

 
                                                               III Puchar Puszczy Piskiej

        W sobotę, 14 maja, na granicy nadleśnictw Maskulińskie i Spychowo odbyły się zawody w biegach na orientację o Puchar Puszczy Piskiej. Na starcie stanęła ponad setka osób, w tym członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.
        Podczas organizacji zawodów pogoda jak najbardziej dopisała, teren przepiękny z małymi przeszkodami w postaci kilku rowu z wodą, ale to nie przeszkodziło druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w zdobyciu miejsc na podium.  Podczas zawodów w biegu na orientację „III-go Pucharu Puszczy Piskiej Biele 2016” w kategoriach:
K35 – pierwsze miejsce zdobyła dh Ewa Dulna zdobywając 13 punktów w ciągu 67 min i 50 sekund;
M60 - trzecie miejsce  zdobył dh Feliks Kaczanowski zdobywając 14 punktów w ciągu 97 minut.
         Gratulujemy członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej: Maćkowi Waszkiewiczowi, który niestety nie dostał się na podium oraz Wiktorowi Nadolnemu, który zajął II miejsce w kategorii M16.

 

 
 

                                                                      Nowi członkowie MDP

       Mówi się, że młodzież jest przyszłością narodu i w tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady. Parafrazując to stwierdzenie można powiedzieć, że młodzieżowe drużyny pożarnicze są przyszłością dorosłych straży pożarnych. Doskonale zdają sobie z tego sprawę strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, którzy w dniu 13 maja br. w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyjęli siedmiu nowych członków.
      Przed młodymi druhami rok ciężkiej pracy, a potem to tylko odznaczenia i piękna życiowa przygoda.

 

 

 
 

W imieniu strażaków  z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni  serdecznie dziękuję  wszystkim , którzy oddali swój głos na naszą jednostkę w plebiscycie na najpopularniejszą  Ochotniczą Straż Pożarną  Warmii i Mazur. Dzięki Waszemu wsparciu, życzliwości i zaufaniu znaleźliśmy się w pierwszej trójce najpopularniejszych jednostek zarejestrowanych w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Gwarantujemy, że uczynimy wszystko, aby nie zawieść zaufania naszych Przyjaciół.

               

 

                                                                                                                    Ze strażackim pozdrowieniem

                                                                                                                    dh  Waldemar Bzura

                                                                                                                    Prezes OSP w Krutyni

 

 
 

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

 

12 maja br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Były awanse, odznaczenia i podziękowania za służbę.

W Powiatowych Obchodach Dnia Strażaka wzięli udział, oprócz strażaków i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, strażacy ochotnicy z powiatu mrągowskiego, władze samorządowe, przedstawiciele: policji, wojska,  nadleśnictw oraz służby zdrowia.

Uroczystość rozpoczął Komendant Powiatowy st. bryg. mgr inż. Krzysztof Kroszkiewicz przywitaniem gości oraz podziękowaniem strażakom za ich ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu mrągowskiego. Głos zabrali również zastępca warmińsko-mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. mgr inż. Michał Kamieniecki oraz dh Józef Maciejewski wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Olsztynie.

Starosta mrągowski Antoni Karaś, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie st. bryg. Krzysztof Kroszkiewicz oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mrągowie dh Józef Maciejewski w dowód uznania za zaangażowanie na rzecz rozwoju ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu mrągowskiego wyróżnili: jednostkę OSP w Grabowie oraz jednostkę OSP w Krutyni, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce w Plebiscycie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną na Warmii i Mazurach, wśród jednostek zarejestrowanych w KSRG.

 W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z Ochotniczych Straży Pożarnych w Krutyni i Sorkwit.

 

 
 

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

 

W niedzielę, 8 maja odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 135 – lecia olsztyńskiej straży pożarnej. Uroczystość rozpoczęła się przed Pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji, gdzie delegacje Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych złożyły wiązanki kwiatów. 

Uroczysta  Msza św. odbyła się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W modlitwie wzięła udział kompania honorowa, strażacy  oraz przedstawiciele władz - wojewoda Artur Chojecki i marszałek Gustaw Marek Brzezin. Wspólnej modlitwie  o błogosławieństwo dla strażaków przewodził abp senior Edmund Piszcz. W homilii porównał  postawę strażaków do miłości Jezusa, którą cechuje    ofiarność, poświęcenie, wierność oraz bezinteresowność.

Po mszy nastąpiło przejście do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie w sali konferencyjnej wręczono odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród odznaczonych znalazł się dh Szymon Kryspin z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nawiadach, który otrzymał Złoty Znak Związku  za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Na Placu Solidarności poznaliśmy również laureatów plebiscytu „Gazety Olsztyńskiej” na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną ze wszystkich dziewiętnastu powiatów regionu. Przedstawicielom tych jednostek wręczono nagrody i dyplomy.  

Wśród wyróżnionych  znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni, która zajęła trzecie miejsce w kategorii jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W imieniu Zarządu OSP w Krutyni nagrody odebrali druhna Ewa Dulna i druh Krzysztof Hanuszewski.

Podczas obchodów  uczestnicy mogli obejrzeć pokazy strażackie, a najmłodsi  założyć strażacki hełm i strój gaśniczy oraz wziąć udział w grach i konkursach. Festyn miał też charakter edukacyjny.  W ramach programu „Zgaś Ryzyko” zaprezentowane zostały zasady bezpiecznego zachowania się w domu i na drodze. Na placu na którym odbywał sie festyn znalazły się stoiska prezentujące obecnie  wykorzystywany sprzęt przez strażaków. Nie zabrakło także  sprzętu, którym gaszono pożary w przeszłości. Stoiska swoje wystawiły również Lasy Państwowe.

Druhna Ewa Dulna z druhem Krzysztofem Hanuszewskim

Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Pieckach i członek OSP w Krutyni  Krzysztof Hanuszewski odbiera  nagrodę dla swoich ochotników od Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Mirosława Haubowicza

 ... z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem

Dyrektor Wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Grzegorz Matczyński i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Pieckach Krzysztof Hanuszewski

            ... z prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mrągowie Józefem Maciejewskim

Pierwszy z lewej dh Szymon Kryspin

 
 

 

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

                                                                              

„Potrzeba działalności społecznej, utajona

w każdym obywatelu myślącym,

konieczność solidarności obywatelskiej

ku pożytkowi ogółu tworzą spoiwo, któremu przyświeca na sztandarach Ochotniczych hasło:

W JEDNOŚCI – SIŁA…”

 

Bolesław Chomicz

  

       „Dziękuję, że jesteście gotowi zawsze nieść pomoc” – tymi słowami ks. proboszcz Waldemar Sawicki przywitał druhny i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej podczas obchodów Dnia Strażaka.

 4. maja, w święto patronalne św. Floriana, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie została odprawiona msza św. w intencji strażaków i ich rodzin, którą celebrował ks. proboszcz Waldemar Sawicki. W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy oraz przedstawiciele dwóch zaprzyjaźnionych instytucji: Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, jak również zaproszeni goście, rodziny i znajomi strażaków.

Podczas mszy ks. proboszcz Waldemar Sawicki w imieniu swoim oraz mieszkańców parafii kierował podziękowania oraz słowa najwyższego uznania do strażaków ochotników, którzy społecznie wypełniają strażacką posługę niesienia pomocy na rzecz ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności. Mundur strażacki zobowiązuje do odpowiednich zachowań i postaw  – mówi ks. proboszcz – do działań na rzecz osób potrzebujących, bez względu na wyznanie, status społeczny, czy przekonania. Strażacy nie pytają, tylko niosą pomoc.

Szczególne podziękowania dla druhen i druhów, na ręce Prezesa dh Waldemara Bzury i Naczelnika dh Piotra Kulasa, złożyli uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Krutyni, dziękując za zaangażowanie w życie społeczeństwa lokalnego i uczniowskiego.

                Tradycyjnie po mszy strażacy udali się na parafialny cmentarz, by tam oddać honory i cześć zmarłym strażakom oraz zapalić symboliczny znicz.

W imieniu druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni serdecznie dziękuję Pani Dyrektor Annie Sobiech oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej w Krutyni za trud i wysiłek podczas codziennego budowania solidnych fundamentów wartości przyszłych strażaków ochotników. Etos służby w szeregach ochotników jest dziełem pokoleń, a dzięki Waszemu wysiłkowi i podtrzymywaniu strażackiej tradycji, mundur jest symbolem pasji lub nawet przyszłej drogi zawodowej, w każdym przypadku powodem do uzasadnionej dumy. 

                                                                                              dh Waldemar Bzura

                                                                                              Prezes OSP Krutyń

 
 

                                 Ćwiczenia gminne jednostek OSP

       W dniu 24 kwietnia br. , w ramach koncentracji jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Piecki, odbyły  się ćwiczenia, podczas których doskonalono zasady współdziałania jednostek OSP na wypadek prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych przy wypadkach komunikacyjnych z dużą ilością osób poszkodowanych.  Celem ćwiczeń było przede wszystkim doskonalenie zasad prawidłowego prowadzenia korespondencji radiowej, podjęcie współpracy z zespołem ratownictwa medycznego, przypomnienie zasad ewakuacji poszkodowanych, wyznaczenie stref i przygotowanie do transportu medycznego.
        W ćwiczeniach Komendanta Gminnego ZOG ZOSP RP w Pieckach wzięły udział jednostki z KSRG: OSP Nawiady,  OSP Piecki i OSP Krutyń, jak również jednostki spoza krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego tj. OSP Stare Kiełbonki i OSP Machary. W ćwiczeniach nie zabrakło jednostki PSP w Mrągowie oraz  Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni w ćwiczeniach gminnych brali udział: dh Piotr Kulas, dh Rafał Gołębiewski, dh Elżbieta Dulna i dh Ewa Dulna.

 

 

 
   

Inspekcja gotowości operacyjnej     19 kwietnia br. w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni odbyła się coroczna inspekcja gotowości operacyjnej, która ma na celu doskonalenie oceny stopnia przygotowania strażaków do podejmowania działań ratowniczych.
Inspekcji takiej podlegają: alarmowanie (organizacja oraz czas wyjazdu zastępów), gotowość oraz wyposażenie ratowników do podjęcia działań, sprawdzenie gotowości pojazdów i sprzętu, jak również praktyczne ćwiczenie ratownicze zawierające elementy z zakresu dowodzenia, zwalczania pożarów i likwidacji miejscowych zagrożeń, ratownictwa medycznego i technicznego.
      W inspekcji wzięli udział: dh Waldemar Bzura, dh Zbigniew Cesarek, dh Zachariasz Grudziądz, dh Piotr Kulas, dh Konrad Nakielski, dh Norbert Rudnik i dh Paweł Serowik.
      W wyniku przeprowadzonych ćwiczeń, sprawdzonego stanu technicznego oraz dokumentacji przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie wystawili jednostce ocenę bardzo dobrą.

 

 
 

Dzień Ziemi

 

    Dni Ziemi obchodzone są od czterdziestu sześciu lat. Zainicjowane zostały w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli zaprotestować przeciwko niszczeniu naszego środowiska. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni są przyjaciółmi Ziemi, walczą w swoim codziennym życiu o nasz wspólny dom - nasze środowisko, bo wiedzą, że od młodych ludzi zależy przyszłość Ziemi. Ale właśnie Ci młodzi ludzie zaprosili do wspólnej pracy bliskie im osoby oraz instytucje z lokalnego środowiska.

      W piątek, 22 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni uroczyście obchodzili Międzynarodowy Dzień Ziemi. Do współpracy zostali zaproszeni m.in.: członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Rucianem - Nidzie.

     Dh Ewa Dulna z OSP w Krutyni przybliżyła dzieciom jakie szkody wyrządzają pożary lasów oraz omówiła negatywne skutki wypalania traw i trzcinowisk. Uczniowie szkoły, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście mogli zaobserwować kilka doświadczeń, które pokazały jak działają środki gaśnicze na pożary różnych grup. Poznano sposoby gaszenia traw i lasów, różnicę między piana lekką, a ciężką oraz jak działają zwilżacze - czyli dodatki do wody zwiększające jej zdolność do zwilżania materiałów stałych, które pozwalają zwiększyć skuteczność gaszenia pożarów grupy A oraz zmniejszyć zużycie wody.

     Dh Piotr Przystawik z OSP RW Ruciane – Nida przybliżył uczestnikom obchodów Dnia Ziemi „świat podwodny” oraz zapoznał z podstawowym sprzętem do nurkowania. Tego dnia uczniowie mogli również posłuchać w jaki sposób nurkowie sprzątają dno rzeki Krutyni i jakie najczęściej śmieci z niej wydobywają.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez druhów.

 

 
 

Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego

     W dniach od 9 do 17 kwietnia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków – ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu mrągowskiego. 

     Szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego jest drugim etapem szkolenia doskonalącego strażaków OSP organizowanego przez Państwową Straż Pożarną. Zadaniem szkolenia jest przygotowanie strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych do udziału w akcjach ratownictwa technicznego szczególnie podczas zdarzeń na drogach. Podczas 31 godzin lekcyjnych omawiano i ćwiczono akcję ratowniczą na drodze od chwili przyjazdu jednostki na miejsce, przez zabezpieczenie terenu akcji, wykonanie dostępu do poszkodowanych, ewakuację, współpracę z ZRM, zabezpieczenie rozlanych płynów eksploatacyjnych. Podczas zajęć zorganizowanych w oparciu o sprzęt KP PSP w Mrągowie i użytkowany w jednostkach OSP, druhowie mieli okazję zapoznać się z metodami oraz technikami uwalniania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Kursanci uczyli się praktycznego zastosowania narzędzi hydraulicznych na wrakach pojazdów przy różnych konfiguracjach uszkodzeń pojazdów i wykorzystaniu różnych zestawów sprzętowych urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych.

W szkoleniu wzięli udział: dh Roman Nakielski i dh Rafał Gołębiewski.

 

 
 

Szkolenie okresowe z BHP

i stosowania sprzętu ochrony dróg oddechowych

      Na przełomie marca i kwietnia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie odbyło się szkolenie okresowe z zakresu BHP i stosowania sprzętu ochrony dróg oddechowych.

     Celem szkolenia jest pozyskanie wiadomości i nabycie umiejętności przez strażaków ratowników OSP w zakresie prowadzenia czynności użytkowych i konserwacyjnych na aparatach ochrony dróg oddechowych. Podczas szkolenia zapoznano się z  przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny służby w zakresie niezbędnym do wykonywania poleceń służbowych w jednostkach OSP, jak również nabyto umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

W szkoleniu wzięli udział: dh Piotr Kulas, dh Stanisław Wieczorek, dh Konrad Nakielski, dh Mateusz Gorczyca i dh Michał Konachowicz. Wszyscy zdali test pozytywnie.

 

 
 

Turniej Wiedzy Pożarniczej w Pieckach

      18 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji PEGAZ w Pieckach odbyły się XXXIX Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Uroczystego otwarcia eliminacji gminnych, które zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach, dokonali: dh Krzysztof Hanuszewski - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego oraz dh Ewa Dulna – Przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży.

      Do konkursu przystąpiło siedemnastu uczestników: 15 uczniów szkół podstawowych i 2 uczennice z Gimnazjum w Pieckach. Testy dla poszczególnych kategorii wiekowych składały się z 21 i 28 pytań dotyczących m.in. tradycji          i historii straży pożarnych, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP, przyczyn powstawania i rozpowszechniania się pożarów, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych, zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków, lasów, substancji niebezpiecznych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach: dh Krzysztof Hanuszewski, dh Waldemar Bzura, dh Sebastian Miciński, dh Ewa Dulna oraz nauczyciele z poszczególnych szkół z terenu gminy Piecki. W wyniku przeprowadzonej konkurencji pisemnej wyłoniono laureatów, którzy będą reprezentowali naszą gminę w kolejnych szczeblach eliminacji w/w konkursu.

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Mateusz Grądzki – Szkoła Podstawowa w Starych Kiełbonkach;

II miejsce: Adam Serowik – Szkoła Podstawowa w Krutyni;

III miejsce: Piotr Łachacz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu.

 

W kategorii szkoły gimnazjalne:

I miejsce: Aleksandra Waszkiewicz – Gimnazjum w Pieckach;

II miejsce: Natalia Kaczmarczyk - Gimnazjum w Pieckach.

 

Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Mateusz Grądzki i Aleksandra Waszkiewicz.

Podczas krótkiej przerwy mł. asp. Sebastian Miciński z Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie zaprezentował podstawowe zabiegi związane z resuscytacją u dorosłych, sposób postępowania z osobą nieprzytomną. Po pokazie każdy z uczestników turnieju mógł spróbować swoich sił podczas udzielania pierwszej pomocy.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 
 

„Noc Sów”     „Sowa przyleciała tu wczoraj czy przedwczoraj i zauważyła mnie. Właściwie nawet nie odezwała się do mnie, ale w każdym razie poznała mnie. To bardzo uprzejmie z jej strony.”
(A.A. Milne, Kubuś Puchatek)

      Dnia 11. marca 2016 roku o godz. 18.30 rozpoczęła się w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni – „Noc Sów”. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, a organizowane przez Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK! etap 3., dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego pn. „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.

       Inicjatorem przeprowadzenia na naszym terenie „Nocy Sów” była druhna Ewa Dulna, z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz nauczyciel Szkoły Podstawowej w Krutyni, która do udziału w tym wydarzeniu zaprosiła całą społeczność uczniowską, nauczycieli, rodziców oraz członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także działające na naszym terenie instytucje Mazurski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Strzałowo oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Do udziału przyłączyli się również miłośnicy sów spoza naszego terenu.

       Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia idei Nocy Sów, którą zaprezentowała zebranym Pani Ewa Dulna. Następnie Pan Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Pan Krzysztof Wittbrodt omówił biologię sów oraz metody badań i ochrony sów, a Pani Judyta Gencza, specjalista ds. dydaktyki i promocji , przedstawiła gatunki sów występujących w Polsce. Natomiast Pani Ewa Dulna przypomniała uczestnikom spotkania „O sowach w legendzie i kulturze”. Pierwsza część spotkania zakończyła się podsumowaniem, czyli quizem z rozpoznawania gatunków sów po wyglądzie i głosie oraz projekcją filmu Pana Artura Tabora pt. „ Sowy Polski”.

        Kolejna część spotkania odbyła się w terenie. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i ruszyli na poszukiwanie i obserwację sów pod kierunkiem Pana Waldemara Bzury z Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Pana Feliksa Kaczanowskiego z Nadleśnictwa Strzałowo oraz Zachariasz Grudziądz z OSP Krutyń. Po próbach nawoływania sów odbyła się zabawa w terenie – leśne podchody, które sprawiły wszystkim uczestnikom spotkania wiele radości. Spotkanie zakończyło się przed północą wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.

       „Noc Sów” odbyła się u nas po raz pierwszy, ale cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i dostarczyła wszystkim przybyłym wiedzy na temat tych niecodziennych ptaków oraz wielu niesamowitych i niezapomnianych wrażeń oraz emocji.

      Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji tego magicznego wieczoru: Szkole Podstawowej w Krutyni, Mazurskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Krutyni, jak również Nadleśnictwom: Strzałowo i Maskulińskiemu.


 

 
   

Pierwsza pomoc

– zajęcia ze strażakami

w Szkole Podstawowej w Krutyni

 

          19 lutego druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni przeprowadzili pierwsze w tym roku zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w klasach 0 – I Szkoły Podstawowej w Krutyni.

          O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać uczniów z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach. Pierwsza pomoc to często jedyna szansa, by zapobiec tragedii.
Już najmłodsi uczniowie uczą się, jak w razie zagrożenia  wezwać pomoc i pod jaki numer zadzwonić. Niestety, bardzo często nauka sprowadza się do przedstawienia suchych formułek dotyczących postępowania w razie wypadku. Nic jednak nie zastąpi pracy z fantomem i zajęć z ratownikiem medycznym, strażakiem – ratownikiem lub lekarzem, dla których sytuacje zagrożenia życia są codziennością. Oni też najlepiej wiedzą, jakich informacji oczekują od osób, które udzielają pierwszej pomocy.
          To dzieci i młodzież najczęściej podejmują się udzielania pierwszej pomocy. Potwierdzają to lekarze i ratownicy medyczni, którzy po wezwaniu dojeżdżają na miejsce wypadku. Najczęściej ci młodzi ludzie wcześniej przechodzili w szkołach kurs udzielania pierwszej pomocy. To pokazuje, że uczestnictwo w takich szkoleniach jest koniecznością.
Prowadzącym zajęcia strażakom najbardziej zależało na tym, aby dziecko umiało wezwać pomoc. Żeby miało odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po służby ratownicze czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dlatego musi pamiętać ogólnodostępny numer 112. Ważne też jest, żeby wiedziało, jak powinno się przekazać komunikat, gdy dzwoni do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. No i oczywiście, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.
Dzieci zawsze poradzą sobie podczas udzielania pierwszej pomocy. Po prostu mniej się boją. W sytuacji stresowej zachowują większą trzeźwość umysłu. Pamiętają chociażby, jaki jest numer do straży pożarnej, pogotowia czy policji, a - co może dziwić - dorośli często nie.

 

 
   

Szkolna choinka ze strażakami

     

     15. stycznia był dniem wyjątkowym dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krutyni. W tym dniu odbyła się szkolna choinka, podczas której na wszystkie dzieci czekała strażacka niespodzianka.

      Jak co roku, podczas szkolnej imprezy, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zaskakują swoją pomysłowością. W tym roku postanowili „dostarczyć” Świętego Mikołaja wraz z całą drużyną pomocników i pełnym workiem prezentów do samej Krutyni. Świcie Świętego Mikołaja towarzyszyli strażacy, by najważniejsza osoba w tym dniu bez problemu dotarła do krutyńskich dzieci. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie: Krzysztof Waśkiewicz i Paweł Serowik.

      W rolę Świętego Mikołaja wczuł się niezastąpiony druh Sławomir Samsel, który wraz ze Śnieżynką radną Bożeną Pupek, rozdali czterdziestu dzieciom słodkie prezenty. Mikołajowi towarzyszyli również pomocnicy: dh Feliks Kaczanowski, Jędrek Ryś oraz przesympatyczna Gwiazdka, czyli Bunia. Podczas tego spotkania nie mogło zabraknąć „krutyńskiego renifera”, w którego rolę wczuł się niesamowity i bezkonkurencyjny konik polski, czyli Jaskier.

      Prezenty zostały zakupione z otrzymanej nagrody pieniężnej w konkursie „EKOsołectwo”.

 

 
 

Walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze

     W pierwszym kwartale każdego roku w jednostkach OSP odbywają się zebrania sprawozdawcze, podczas których omawiane są sprawozdania z działalności straży, wytyczne i kierunki do dalszych działań. W bieżącym roku w jednostkach OSP z terenu gminy Piecki będą odbywały się również zebrania sprawozdawczo – wyborcze, w trakcie których wybrane zostaną nowe władze w zarządach.

     9 stycznia br. do późnych godzin wieczornych trwało zebranie sprawozdawczo – wyborcze w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

Wolą zgromadzonych na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym krutyńskiej jednostki OSP przewodnictwo obrad objęła dh Ewa Dulna.

     Krutyńska jednostka jest jedną z niewielu, która może poszczycić się dużymi osiągnięciami za ostatnie pięć lat działalności. Przede wszystkim reaktywowano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, pozyskano fundusze na zakup średniego samochodu bojowego, łodzi ratunkowej oraz sani lodowych ratowniczych. Dużym sukcesem było zaadaptowanie pomieszczenia na Strażacką Izbę Pamięci. Również pozyskano fundusze na uzbrojenie osobiste strażaków, na doposażenie Sekcji Wodnej oraz na działalność kulturalno - sportową Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

     W dalszej części zebrania sprawozdania przedstawili: dh Waldemar Bzura (sprawozdania z działalności OSP               i finansowe), dh Zuzanna Cesarek i dh Sandra Waśkiewicz (sprawozdanie z działalności MDP) oraz dh Marcin Czajka (sprawozdanie komisji rewizyjnej).

W czasie spotkania druhowie udzielili jednogłośnie absolutorium Zarządowi OSP w Krutyni za ostatnią pięcioletnią kadencję.

Po jednogłośnym udzieleniu zarządowi absolutorium, przystąpiono do wyborów. Siedmiu druhów wyraziło wolę kandydowania do zarządu, z których w jawnym głosowaniu wybrano Zarząd OSP w składzie:

dh Waldemar Bzura – Prezes

dh Piotr Kulas – Wiceprezes – naczelnik

dh Zbigniew Cesarek – Z-ca naczelnika

dh Roman Nakielski – Sekretarz

dh Ewa Dulna – Skarbnik

dh Andrzej Czajka – Gospodarz

dh Elżbieta Dulna – Kronikarz

 

Natomiast komisje rewizyjną tworzą:

dh Stanisław Wieczorek – Przewodniczący

dh Marcin Czajka – Sekretarz 

dh Rafał Gołębiewski – Członek

Ponadto delegatami na zjazd zarządu gminnego zostali: dh Ewa Dulna, dh Zbigniew Cesarek, dh Feliks Kaczanowski, a na przedstawicieli do Zarządu Gminnego ZOSP RP w Pieckach desygnowano: dh Waldemara Bzurę oraz dh Piotra Kulasa.

Słowa uznania za chlubną służbę ratowniczą oraz działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa wyrazili:

     -   Agnieszka Kurczewska Wójt Gminy Piecki;

     -  Tomasz Jasinowicz Przewodniczący Rady Gminy w Pieckach;

     -  mł. bryg. mgr Jarosław Jakubik Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie;

     -  dh Józef Maciejewski – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Mrągowie.

Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas:

-    dh Krzysztof Hanuszewski – prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach;

-    dh Mariusz Adamiak – komendant gminny Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach, prezes OSP         w Nawiadach;

-    dh Mirosław Kozak - wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach, prezes OSP Piecki;

-    dh Ryszard Szacherski  – sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach;

-    dh Grzegorz Nadolny – prezes OSP w Ukcie.

Podczas spotkania nie obyło się bez podziękowań oraz odznaczeń.

Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  otrzymali: dh Ewa Dulna, dh Zuzanna Cesarek, dh Anna Domurat,         dh Aleksandra Domurat, dh Igor Dziadura, dh Michaela Rudni, dh Michał Wasilewski oraz dh Sandra Waśkiewicz. Listy gratulacyjne za działalność w MDP otrzymali wszyscy odznaczeni oraz dh Maciej Waszkiewicz.  

Podziękowanie za wzorowe prowadzenie kroniki otrzymała dh Elżbieta Dulna.

Odznaki za wysługę lat otrzymali:

-  55 lat: dh Henryk Sokołowski, dh Ekhard Rudnik,

-  35 lat: dh Stanisław Wieczorek, dh Zygfryd Werner,

-  30 lat: dh Feliks Kaczanowski, dh Piotr Kulas, dh Mirosław Kulas, dh Zbigniew Cesarek, dh Sławomir Samsel,

-  15 lat: dh Konrad Nakielski, dh Andrzej Czajka, dh Paweł Wieczorek, dh Marcin Czajka,

-    5 lat: dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Roman Nakielski.

     Statuetki w podziękowaniu za zaangażowanie w działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni otrzymali: dh Ewa Dulna, dh Zbigniew Cesarek, dh Paweł Serowik, dh Krzysztof Waśkiewicz, dh Roman Nakielski,        dh Konrad Nakielski, dh Sebastian Schurmann, dh Marcin Czajka oraz dh Piotr Kulas.

     Podziękowania za wieloletnią współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną otrzymali: Fundacja na Rzecz Ochrony Przyrody i Krajobrazu Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Dorzecza Krutyni, Szkoła Podstawowa w Krutyni, Małgorzata i Marek Cesarek, Danuta i Manfred Salkowscy, Bogdan Bzura oraz dh Krzysztof Hanuszewski.

Odznakę Strażaka Wzorowego otrzymał dh Paweł Wieczorek.